Turistika v Dánsku: zajímavosti, kam na výlet?

Jako nejmenší skandinávská země je Dánsko stále více navštěvovaným a oblíbeným místem pro turisty z celého světa. Dánové si už poněkolikáté drží svůj triumf prvního místa na žebříčcích nejšťastnějších lidí světa. Není pochyb, že k jejich radosti ze života přispívá i nespočet přírodních bohatství a historických památek, kterými Dánské království disponuje.

Pokud plánujete návštěvu nejšťastnějšího místa na světě, je lepší předem si připravit a naplánovat seznam míst, které pokud jste nenavštívili, jakoby jste v Dánsku ani nebyli! Pro inspiraci jsme si připravili seznam míst, které se denně těší velkému počtu návštěvníků. Klidně se usaďte a vydejte se společně s námi poznávat krásy severozápadního království.

Kodaň

Ne vždy je to pravidlem, že hlavní místo musí být zaručeně top místem na návštěvu. V případě Dánska je tomu však opravdu tak. Kodaň s více než půlmilionovou počtem obyvatel se nachází na východním pobřeží země. Svými uličkami, parky, moderní architekturou a historickými památkami vás město jistě okouzlí.

Palácový komplex Amalienborg, který se nachází přímo v historickém centru Kodani slouží jako sídlo dánských králů, v současnosti tam přebývá králova Markéta II. se svou rodinou. Spolu se svými čtyřmi budovami je největším palácovým komplexem v severní Evropě.

Říká vám něco Černý diamant? Mluvíme o dánské královské knihovně, která je jednou z největších v severských státech. Původní knihovna má svou dlouhou historii. Byla postavena v 17. století, ale až v roce 1999 k ní přibyla moderní budova, která si získala pozornost veřejnosti. Díky tomuto neobvyklému vzezření s ostrými hranami a černou fasádou, která funguje jako zrcadlo si vysloužila výstižný název Den sorte diamant.

Na konci 19. století byla postavena Městská Radnice, kterou charakterizují červené cihly a hodinová věž. Budova Radnice se nachází na identicky nazvaném Radničním náměstí (Rådhuspladsen), které je jak centrem setkávání veřejnosti tak i nejrušnějším a nejdůležitějším místem, na které směřují kroky turistů. Po dlouhé procházce si můžete vybrat jedu z kaváren či restaurací, kde na chvíli zakotvit a nabrat potřebné síly. Pro shopaholiky se zde naopak nachází spousta obchodních center. Od Radničního náměstí již máte ostatní památky na krok Třeba takové Staré náměstí Gammeltorv s oblíbenou pěší zónou a nejstarší fontánou v Kodani, tzv Caritas Well. Pokud se vydáte na opačnou stranu, určitě se nevyhnete budově Královského městského divadla.

Jestli se vám během  dlouhých procházkách stane, že se najednou ocitnete na místě s pomalovanými stěnami, zajisté jste zašli až do Christianie. Ne, neprošli jste hranice města, naopak jste přímo v srdci Kodaně.Christiania byla vyhlášena samostatným útvarem v sedmdesátých letech minulého století. Postaralo se o to místní hnutí hippies, které mělo záměr vytvořit zcela odlišné místo s vlastními pravidly pro život. Přestože je v současnosti Christiania částí Kodaně, stále si drží status autonomní oblasti. Žije zde přes 800 lidí, kteří dodržují své vlastní "zákony". Pro turisty například platí zákaz focení, nošení zbraní či řízení motorových vozidel. Volnomyšlenkářská idea zde přetrvává i nadále v podobě obchodování s měkkými drogami, který funguje přes jejich zákaz.

Socha Malé mořské panny, jejímž autorem je sochař Edvard Eriksen na motivy díla dánského spisovateleHanse Christiana Andersena, je postavena na skále v kodaňském přístavu kde je přístupná na odiv všem turistům. Na odpolední procházku je velmi příjemným přístav Nyhavn, který je uličkou, nebo taky svým způsobem přístavem, vedle vodního kanálu. Dánské pivo Carlsberg patří u nás doma k tím dražším. Pokud vás však zajímá proces výroby, zda sbírka starých lahví, určitě byste neměli minout kodaňský pivovar. K vstupence dostanete dvě piva dle vlastního výběru gratis.

Kodaň je město, ve kterém se určitě nudit nebudete, ale byla by škoda nepodívat se i více dovnitř země a neobjevit další krásy dánské kultury a přírody. Z míst, které jsou hodny návštěvy vybíráme několik tipů.

Roskilde

Necelých 35 kilometrů od Kodaně můžete navštívit město Roskilde ležící na největším dánském ostrověSjællandu. Nejstarším chrámem je kostel Vor Frue Kirke, město je však známo zejména svou Roskildskou katedrálou, která je pohřebištěm dánských králů. Sídlí zde univerzita takže o bohatý noční život je postaráno.

Odense

Odense je třetí největší město Dánska, leží na ostrově Fyn na jihu země a je rodištěm již zmíněného Andersena. Ve městě je několik domů, ve kterých se pohádkář pohyboval. Zároveň je tady zoologická zahrada, muzeum, univerzita a pro milovníky piva pivovar Albani, který vaří Odense Pilsner.

Ribe

Už v 9. století postavené Ribe si vysloužilo označení nejstarší městečko. Za zmínku stojí katedrála Ribe Domkirke, která po vyšplhání na samý vrchol věže nabízí krásný výhled. Historická spojitost s Vikingy podmínila vznik vikinských muzeí, kde najdete k nahlédnutí vikinské oblečení, lodě .. Zůstáváme při označeních "nej" a v tomto případě vzpomeneme město Esbjerk s největším dánským přístavem.

Blåvand

Nedaleko Esbjerku na nejzápadnějším cípu se nachází městečko Blåvand, které  nabízí procházku po pobřeží mezi písečné duny.

Helsingor

Město Helsingor vám možná nic neříká, ale zajisté dobře znáte hru Hamlet od Shakespeara, jejíž děj se odehrává právě v tomto městě, ve hře zmiňovaném jako Elsinor. Zámek Kronborg je hradem, na kterém býval samotný Hamlet. Každoročně se zde pořádá Hamletův festival, nebylo by dobrým nápadem spojit plánovanou návštěvu s konáním letošního festivalu?

Gedser

Na jižním ostrově Falster se nachází městečko Gedser, které je významné zejména lodní dopravě sloužící pro plavby mezi Skandinávií a evropským kontinentem. Již v roce 1903 vyplul první parní trajekt, v současnosti může posloužit jako flexibilní doprava a dobrý zážitek.

Mons Klint

Pokud jste milovníky přírody určitě si nenechte ujít pobřežní útes Mons Klint na východě země na ostrověMon. Je možné podniknout procházku pod útesy, nebo se vyšplhat na jednu z vyhlídkových věží. Útesy jsou staré sedmdesát milionů let, tato krásná krajina inspirovala mnohé malířů.

Hammershus

Na severu Dánska můžete navštívit největší pevnost z skandinávských zemí. Hammershus sestává z ruin zámku, věže Mantel a ohromné kamenné stěny. Výhled na pobřeží z areálu pevnosti stojí za to!

Lindholm Hoje

Zůstáváme na severu, kde se nachází největší vikingské pohřebiště Lindholm Hoje. Hroby jsou staré přes tisíc let, zachovaly se díky tomu, že místo bylo opuštěné kvůli nánosem písku. Vstup na pohřebiště je volně přístupný, zaplatíte jen za návštěvu muzea.

Mys Gregen

Na nejsevernějším cípu Dánska najdete nedaleko města Skegen místo, kde se setkávají prulivy Mys Gregen. Kvůli silným proudem není možné skočit do moře a užít si koupání, avšak samotný pohled na modrou mořskou hladinu a vlny rozbíjející se o pobřeží je kouzelným.

Při našem osobním výběru toho "nej" jsme určitě nezmínili všechna zákoutí nejšťastnějším země světa. Doufáme, že jsme vás dostatečně inspirovali pro další výběr dovolené a nabídli vám několik tipů kde a jak s poznáváním Dánska začít.