Nákupy a finance

Ceny v Dánsku

Dánsko je členem EU, ale jako jedna z mála zemí nepoužívá euro. Oficiální měnou je dánská koruna (Dkk), která odpovídá přibližně 3,4 Kč. V mnoha turistických oblastech není problém platit také eurem nebo platební kartou. Zejména u platebních karet pozor na poplatky, některé banky si za zahraniční platby a výběry účtují i stokorunu poplatek + procenta z částky. Dánsko je vyspělá ekonomika a ve srovnání s ČR je výrazně dražší. Pokud zde však pracujete, jsou životní náklady vzhledem k platu naopak výrazně nižší než v ČR.

Ceny ve Finsku

Finsko je členem EU a využívá euro. Eura samozřejmě nakupujte raději už v ČR, přestože v krajním případě lze někde směnit koruny i ve Finsku. Ve velkých městech a supermarketech není problém platit kartou, ale mimo hustě osídlené oblasti raději přibalte i solidní rezervu v hotovosti. Při placení kartou a zejména při výběru v bankomatu si dávejte pozor na poplatky, mohou být opravdu vysoké. Finsko je poměrně vyspělá ekonomika, ale díky euru zde není až tak vražedně draho jako například ve Švédsku a Norsku.

Ceny v Norsku

Norsko není členem EU, byť má se zbytkem Evropy celkem otevřené obchodní vztahy. Norská koruna (NOK) v současnosti osciluje mezi 3,30 až 3,50 Kč. Norské koruny lze směnit i u nás, v Norsku je možná směna za eura či dolary. Placení platebními kartami obvykle není problém, výjimkou mohou být některé restaurace. Pozor při výběrech hotovosti z bankomatů, poplatky jsou často velmi vysoké. Norsko je ekonomicky jedna z nejvyspělejších zemí, proto je zde v některých ohledech opravdu pekelně draho.

Ceny ve Švédsku

Švédsko je členem EU, ale jako jeden z mála členů používá vlastní měnu. Švédská koruna v současnosti odpovídá přibližně 3 Kč. Švédské koruny můžete směnit u nás i ve Švédsku, v turistických oblastech lze často platit i eurem a není problém ani s placením platebními kartami. Při placení kartou a zejména při výběru v bankomatu si dávejte pozor na poplatky, mohou být opravdu vysoké. Švédsko je vyspělá ekonomika, kde je poměrně draho, při srovnání poměru platů a cen je však kupní síla Švédů asi dvojnásobná.

Ceny na Islandu

Island není členem EU, ale díky nutnosti dovozu řady věcí má s Evropou čilé obchodní vztahy. Islandská koruna (ISK) má v současnosti hodnotu lehce nad 16 Kč za 100 ISK. Islandské koruny nelze snadno směnit a na Islandu ani neexistují klasické směnárny, peníze je nutné vyměnit v bance za eura či dolary anebo vybrat z bankomatu. Při výběru peněz z bankomatu si dávejte pozor na poplatky, některé banky si účtují velmi vysoké sumy. Placení platebními kartami je velmi rozšířené, málokde se běžně platí v hotovosti. Island je poměrně vyspělá země a navíc se většina věcí musí dovážet, je zde proto velmi draho.