Počasí Dánsko

Poloha Dánska ve středu severských moří výrazně působí na to, že se tu počasí rychle mění. Léta bývají mírná a zimy chladné. Nejvíc tu převažují mraky, vlhkost, deště a vítr. Rovná a malá země si udržuje podobné klima po celém svém území, s výjimkou západního pobřeží a malých ostrovů, kde je tepleji a více větrno.

Díky svému umístění uprostřed několika moří má Dánsko mírné klima po celý rok. Teplé západní větry tu zvládnou foukat přes celou zemi díky ovlivnění Golfským proudem. Vítr se ochlazuje až ve druhé půlce podzimu, takže je tu přívětivé prostředí po dlouhou dobu. Počasí se střídá velmi rychle i v průběhu dne. Zatímco ráno může být mlhavo nebo zataženo, odpoledne už svítí slunce.

Srážky jsou všudypřítomné

Objem srážek není v Dánsku velký, ale prší tu často. Déšť je rovnoměrně rozložený po celý rok, protože ho celou dobu ovlivňuje činnost Atlantického oceánu. Neexistuje tak žádné suché období. I když nejvíc srážek se soustředí do období mezi září až listopad.

V Kodani dosahuje roční souhrn srážek 52,5 cm se 170 deštivými dny, v celé zemi 61 cm.

Teplotních šoků se nedočkáte

Dánsko patří do Severní teplotní zóny a průměrná teplota dosahuje 7,7˚ C. Rozdíl mezi denními a nočními teplotami bývá minimální, a tak na noc nepotřebujete další vrstvu oblečení.

V zimě se nedostává slunečních paprsků

Dánské zimy jsou pouze studené, minimální teploty se pod bod mrazu dostávají jen mírně. Průměrná teplota bývá přes zimu od 2 do 0,5 ˚ C. Dny jsou velmi krátké (v prosinci slunce zapadá už ve tři odpoledne). Na západním pobřeží a malých ostrovech je zima ještě trochu mírnější, zato se silnějším větrem, a to hlavně na severu.

Během zimy je množství slunečního záření dost slabé, obloha bývá zamračená. Vítr může být velmi intenzivní a poměrně časté jsou také srážky, i když nebývají silné. Od prosince do března se kromě deště objevuje i sníh, ale sněhová pokrývka se zřídkakdy udrží.

V zimním období počasí významně ovlivňují větry. Když fouká západní vítr, teploty zůstávají několik stupňů nad nulou i přes noc a srážky jsou jen dešťové. Sibiřský vítr dokáže teploty srazit i na – 20 ˚ C. Tato mrazivá období přetrvávají několik dnů, obvykle ale kratší dobu než ve Švédsku nebo Finsku.

Na jaře prší nejméně

Jaro je zpočátku chladné a zůstává až do května. Průměrné teploty se postupně zvyšují od 2,6 do 11,9 ˚ C. Sluneční svit se začíná vracet a na rozdíl od zimy i hřeje. Jaro je relativně nejméně deštivé roční období.

Léto je nejpřívětivější

Letní období přináší nejpříjemnější teploty, v Kodani a větších městech v průměru okolo 22 ˚ C přes prázdniny, ale na západním pobřeží Severního moře mívají jen 17 až 20 ˚ C. Noční teploty klesají i k 15 ˚ C.

Přestože se Dánové koupou v moři po celý rok, pro turisty jsou ideální právě červenec a srpen. Průměrná teplota vody dosahuje 17 až 22 ˚ C.

Podzimu dominuje déšť

Na podzim je počasí deštivé a občas větrné. Už v listopadu se začíná projevovat citelný úbytek slunečního světla a průměrné teploty klesají od 13,5 až k 5,6 ˚ C.

Návštěvu Dánska vám mohou pomoci rozhodnout tato fakta:

  • V červenci a srpnu je počasí nejpříjemnější, s nejvyššími průměrnými teplotami.
  • Srpen je v průměru nejteplejší měsíc.
  • Leden je nechladnější období.
  • V červenci je také nejvíce srážek.
  • Nejsušší měsíc je březen.

Kristýna Hašková