Ceny ve Finsku

Finsko je členem EU a využívá euro. Eura samozřejmě nakupujte raději už v ČR, přestože v krajním případě lze někde směnit koruny i ve Finsku. Ve velkých městech a supermarketech není problém platit kartou, ale mimo hustě osídlené oblasti raději přibalte i solidní rezervu v hotovosti. Při placení kartou a zejména při výběru v bankomatu si dávejte pozor na poplatky, mohou být opravdu vysoké. Finsko je poměrně vyspělá ekonomika, ale díky euru zde není až tak vražedně draho jako například ve Švédsku a Norsku.

Kde nakupovat?

Finové většinou nakupují v místních obchodech, případně v supermarketech, které se ale netěší takové oblibě jako v ČR. Mimo větší města nemusí být supermarkety k dispozici. Naopak velmi oblíbené a často vysoce kvalitní jsou různé místní trhy, kde nakoupíte ryby, zeleninu či pečivo. Pivo lze koupit normálně v obchodech, silnější alkohol je k dispozici ve specializovaných obchodech, které zpravidla bývají hned vedle supermarketu či potravin.

Ceny

Ceny potravin, alkoholu a cigaret jsou výrazně vyšší než v ČR, ale neplatí to úplně obecně. Se značnou přirážkou počítejte zejména v restauracích. Naopak u některých kvalitních potravin zaplatíte často i méně, nekvalitní supermarketová produkce zde není příliš oblíbená. Velmi drahá je zejména doprava a MHD, pohonné hmoty stojí přibližně stejně.

Otevírací doba

Obvyklá otevírací doba většiny obchodů je od 9:00 do 18 hodin, pekárny a potraviny často otevírají již v 7. Většina obchodů otevírá v sobotu dopoledne a v neděli vůbec. Supermarkety mají otevřeno často až do 21 hodin a otevírají i v sobotu a někdy v neděli odpoledne.

Nákup suvenýrů

Velmi oblíbené jsou různé laponské výrobky z paroží či kůže a samozřejmě plyšáci a různé upomínkové předměty se soby. Oblíbené jsou i kamenné hrnky a výrobky ze sobího či dokonce medvědího masa. Velmi populární je také finský design – zejména výrobky firem Aarikka či Marimekko a výrobky z dílny designéra Alvara Aalto.