Ceny v Dánsku

Dánsko je členem EU, ale jako jedna z mála zemí nepoužívá euro. Oficiální měnou je dánská koruna (Dkk), která odpovídá přibližně 3,4 Kč. V mnoha turistických oblastech není problém platit také eurem nebo platební kartou. Zejména u platebních karet pozor na poplatky, některé banky si za zahraniční platby a výběry účtují i stokorunu poplatek + procenta z částky. Dánsko je vyspělá ekonomika a ve srovnání s ČR je výrazně dražší. Pokud zde však pracujete, jsou životní náklady vzhledem k platu naopak výrazně nižší než v ČR.

Kde nakupovat?

Dánové si velmi potrpí na kvalitu a výrazně preferují místní produkci, proto se většina nákupů odehrává v místních obchůdcích. Pokud chcete ušetřit, vyplatí se využít slev v supermarketech a popřípadě navštívit místní trhy.

Ceny

Při nákupu potravin počítejte v průměru s dvoj až trojnásobkem českých cen, ale velmi záleží na konkrétním zboží. Za kvalitní pečivo například zaplatíte určitě výrazně více, naopak ryby či plody moře jsou často dokonce levnější. Vstupy do muzeí, galerií či zábavních parků nejsou úplně laciné, ale často dostanete nějakou slevu a některý den v týdnu je vstupné obvykle zdarma. V případě bydlení zaplatíte za ubytovnu či hostel přibližně stejně jako v ČR a za byt (ovšem výborně vybavený) maximálně dvojnásobek. Pokud plánujete v Dánsku pobývat delší dobu, pak je pro jednotlivce potřeba počítat s náklady cca 6000 Dkk měsíčně.

Otevírací doba

U menších obchůdků musíte počítat s běžnou pracovní dobou, tedy obvykle od 9 do 17 až 18 hodin, pekárny a potraviny otvírají často již od 7. Supermarkety mají otevřeno přibližně jako u nás, tedy obvykle od 8 ráno do 21 nebo 22 hodin. O víkendu je otevírací doba omezená a v neděli mají zavřeno i velké supermarkety.

Nákup suvenýrů

Pokud chcete z Dánska přivézt něco místního, určitě neprohloupíte s vyhlášenými dánskými sýry, čokoládou či marcipánem. Dále je vyhlášený porcelán například z Royal Copanhagen Porcelain, stříbrné a nerezové šperky, nádobí a příbory od Jensena nebo vyhlášené designové a kvalitní vybavení domácností a kanceláří z obchodního domu Illum Bolighus.