Ceny ve Švédsku

Švédsko je členem EU, ale jako jeden z mála členů používá vlastní měnu. Švédská koruna v současnosti odpovídá přibližně 3 Kč. Švédské koruny můžete směnit u nás i ve Švédsku, v turistických oblastech lze často platit i eurem a není problém ani s placením platebními kartami. Při placení kartou a zejména při výběru v bankomatu si dávejte pozor na poplatky, mohou být opravdu vysoké. Švédsko je vyspělá ekonomika, kde je poměrně draho, při srovnání poměru platů a cen je však kupní síla Švédů asi dvojnásobná.

Kde nakupovat?

Švédové většinou nakupují v místních obchodech, kde nakoupíte opravdu cokoliv. Supermarkety se zdaleka netěší takové oblibě jako v ČR, rádi v nich ale nakupují Norové, kteří jezdí za levnějšími nákupy do Švédska. Mimo větší města nemusí být supermarkety k dispozici. Slabší pivo do 3,5 % je k dostání normálně v obchodech, silnější alkohol pouze ve státních obchodech Systembolag. Alkohol je prodejný až od 21 let, v restauracích se nepodává dopoledne a v neděli po 13 hodině.

Ceny

Obecně jsou ceny vyšší jak v ČR, silně ovšem závisí na druhu zboží. Švédsko poměrně čile obchoduje se zbytkem Evropy a je zde k dostání téměř cokoliv, ale zejména u dovážené zeleniny či ovoce počítejte s vysokými cenami. Naopak ryby, zvěřina či některé mořské plody mohou být i levnější. Velmi drahá je zejména doprava a MHD, pohonné hmoty stojí přibližně stejně.

Otevírací doba

Obvyklá otevírací doba většiny obchodů je od 9:30 do 18 hodin, pekárny a potraviny často otevírají dříve. Supermarkety mají otevírací dobu obvykle od 10 do 21 až 22 hodin, o víkendu zavírají obvykle už v 18 hodin.

Nákup suvenýrů

Mezi oblíbené suvenýry patří kvalitní skleněné výrobky skláren Orrefors Kosta Boda AB, malovaní dřevění koníci z kraje Dalarna, upomínkové předměty s vikingskými runovými nápisy, rukodělné výrobky Svensk sjöld, lovecké nože ze švédské oceli a laponské výrobky ze sobích kůží či paroží.