Ceny v Norsku

Norsko není členem EU, byť má se zbytkem Evropy celkem otevřené obchodní vztahy. Norská koruna (NOK) v současnosti osciluje mezi 3,30 až 3,50 Kč. Norské koruny lze směnit i u nás, v Norsku je možná směna za eura či dolary. Placení platebními kartami obvykle není problém, výjimkou mohou být některé restaurace. Pozor při výběrech hotovosti z bankomatů, poplatky jsou často velmi vysoké. Norsko je ekonomicky jedna z nejvyspělejších zemí, proto je zde v některých ohledech opravdu pekelně draho.

Kde nakupovat?

Norové nakupují v místních obchůdcích či řadě menších supermarketů, nakupování patří mezi oblíbené koníčky. Na druhou stranu se zde nesetkáte s obřími supermarkety jako v ČR a v menších městečkách mohou být jen malé místní obchody. Mezi oblíbené a levné obchody patří REMA 1000, RIMI a Bunnpris. Slabé pivo je k dostání v potravinách, silnější alkohol je k dostání pouze ve státních prodejnách Vinmonopol. Alkohol je prodejný až od 21 let, ve všední dny se prodává do 20 hodin a v sobotu jen do 18 hodin.

Ceny

Norsko není členem EU a proto má poněkud omezenější výběr, zato vyšší ceny. Nabízené zboží je však většinou velmi kvalitní, například s ošizenými potravinami se zde prakticky nesetkáte. Jídlo stojí přibližně trojnásobek co nejlevnější potraviny v ČR, ale ve srovnání s těmi kvalitními není rozdíl až tak velký. Chleba či zelenina jsou hodně drahé, naopak ryby mohou být i levnější. Bydlení, auta a část spotřebního zboží patří mezi velmi drahé, ale pohonné hmoty stojí přibližně stejně. Extrémně drahé jsou cigarety, alkohol či návštěvy restaurací. Bez slev je poměrně drahá i místní doprava.

Otevírací doba

Ve větších městech je běžná otevírací doba od 9 do 21 hodin, v sobotu se zavírá dříve. V neděli mají obvykle zavřeno i supermarkety, v menších městech a vesnicích musíte počítat s omezenou dobou prodeje či s poledními pauzami.

Nákup suvenýrů

Mezi tradiční suvenýry patří sošky trollů, norské svetry, trička se sobem a samozřejmě oblíbené nálepky na auto. Dále se často nakupují sobí kožešiny, výrobky z paroží a sobí a losí klobásky či salám. Pořídit lze také různé obrazové publikace, které však často nevynikají právě výbornou kvalitou.