Počasí v Norsku

Při pomyšlení na Norsko se většině lidí ihned vybaví dech beroucí příroda, čerství vzduch a chladnější počasí. Díky působení ledovců, bylo Norsko vymodelováno do dnešní podoby. Na západním pobřeží naleznou turisté fjordy a drobné ostrovy a zálivy. Na jihovýchodu naopak mohou obdivovat méně členité a pozvolné břehy. Od jihu se přes celé Norsko rozkládá Skandinávské pobřeží, s nejvyšší horou Galdhøpiggen (2469 m. n. m.) a největším ledovcem kontinentální Evropy, který nese jméno Jostedalsbreen.

Nádherné území

Norsko nalezneme v severní Evropě na západní straně Skandinávského poloostrova a na obrovském množství ostrovů. Tento stát čítá zhruba 4,5 milionu obyvatel a jeho hlavním městem je Oslo. Během období mezi květnem a červencem zde nezapadá slunce. Jde o tzv. polární den. V zimě jsou tyto dny naopak vystřídány několikadenní nocí – tzv. polární nocí, která vrcholí o Vánocích.

Podnebí Norska

Největší vliv na podnebí v Norsku má bezpodmínečně oceán. Především pak systém Golfského proudu a jeho nejvýraznější větve – Norského proudu. Severní větev pak zmírňuje zimy v západní Evropě.

Jižní oblasti Norska jsou zařazeny do mírně teplého a vlhkého podnebí. Nejvíce srážek spadne v této oblasti na podzim. Severně od městečka Ålesund s 45 000 obyvateli, až po 70°s.š., se táhne pás odpovídající mírně teplému podnebí s chladným létem. Na východní straně Norska, od Skandinávského pohoří, působí pás mírně studeného podnebí s chladným létem. Za polárním kruhem pak panuje podnebí tundry.

Norské klima

Díky příznivému vlivu Golfského proudu, panuje v Norsku, i přes jeho vysokou nadmořskou výšku, převážně mírné klima, na severu subarktické a na jihu přímořské. V hornatém vnitrozemí velice často kolísají teploty. Během norského léta (červenec, srpen) se zde teploty vyšplhají na 17°C. V zimním období teploty průměrně klesají na -10°C. Platí zde – čím severnější oblast, tím chladnější teploty. Během roku jsou v Norku srážky celkem vydatné, jejich průměrný roční úhrn je cca 2 000 mm.

Četná jezera

S častými úhrny srážek si hravě poradí četná jezera. Mezi největší z nich patří Mjosa, Rosvatn nebo Femunden. Tato jezera přesahují rozlohu 80 km². Jezero Hornindalsvatnet se může pyšnit nejvyšší hloubkou v Evropě, cca 514 m.

Nestálé počasí

V každých horách je počasí velice proměnlivé, často s velkým množstvím srážek a větrem. Během letních nocí zde může teplota spadnout až k bodu mrazu. Proto je i v letním období doporučena povinná výbava, jako je teplé oblečení, včetně rukavic, čepice a návleků. Při nocování v horách by měl být samozřejmostí také kvalitní spacák.

V horách jsou změny počasí mnohem rychlejší, proto je důležité být připraven na všechny extrémy od lijáků a bouřek až k intenzivnímu slunečnímu záření a vysokým teplotám.

Zajímavost

V letních měsících Slunce nezapadá za obzor, a proto je v nočních hodinách světlo. Půlnoční slunce je možné sledovat během letního slunovratu. Je součástí polárního dne, kdy je mezi východem a západem Slunce na polárním kruhu 24 hodin.

Jiroutková