Ceny na Islandu
Island není členem EU, ale díky nutnosti dovozu řady věcí má s Evropou čilé obchodní vztahy. Islandská koruna (ISK) má v současnosti hodnotu lehce nad 16 Kč za 100 ISK. Islandské koruny nelze snadno směnit a na Islandu ani neexistují klasické směnárny, peníze je nutné vyměnit v bance za eura či dolary anebo vybrat z bankomatu. Při výběru peněz z bankomatu si dávejte pozor na poplatky, některé banky si účtují velmi vysoké sumy. Placení platebními kartami je velmi rozšířené, málokde se běžně platí v hotovosti. Island je poměrně vyspělá země a navíc se většina věcí musí dovážet, je zde proto velmi draho.
Kde nakupovat?
V osídlených oblastech jsou nejrozšířenější supermarkety, které prodávají téměř vše. Mezi nejrozšířenější patří Bónus, Krónan a Samkaup. Specializované obchody zpravidla potkáte jen ve větších městech. Naopak v malých vesnicích nejsou ani supermarkety a obchod zde zpravidla supluje benzínová pumpa. Nákupy raději plánujte dostatečně dopředu, ne vždy je možnost nakoupit.
Ceny
Island je poměrně pustý ostrov, tomu odpovídá výběr zboží i ceny. Většina cen potravin odpovídá drahým státům Evropy, jako je Švýcarsko či Norsko. Oproti ČR jsou ceny vyšší, ale například potraviny jsou ve vynikající kvalitě a oproti cenám stejně kvalitního zboží v ČR se až tolik neliší. Ryby jsou poměrně levné, naopak velmi drahá je zelenina a ovoce. Mezi velmi drahé věci patří alkohol, cigarety či návštěva restaurací. Velmi drahé jsou také služby.
Otevírací doba
Zhýčkaný Evropan může být nemile překvapen otevírací dobou od 11 do 18 hodin, o víkendu bývá často zavřeno úplně. Obchody s alkoholem Vínbuðin mají otevírací dobu ještě kratší. Ve velkých městech se setkáte i s delší otevírací dobou.
Nákup suvenýrů
Island není právě zemí holdující suvenýrům, mezi nejčastější vyvážené předměty patří zejména různé pletené výrobky z vlny. Dále jsou oblíbené různé rukodělné výrobky, místní potraviny a alkohol či kvalitní outdoorové oblečení místních značek 66North a Cintamani.