Skandinávská kuchyně

Dánská kuchyně

Kuchyně v Dánsku vychází z kvalitních místních zdrojů a jedná se především o směs pečiva, zeleniny, vepřového a plodů moře. Dánové mají vysoce kvalitní potraviny, většinou z vlastní produkce. Zemědělství je uzpůsobeno poněkud vlhčímu a studenějšímu klimatu. Dánsko je největším producentem vepřového na světě, dále se zde pěstují obiloviny, brambory a zelenina. Z ryb patří mezi oblíbené slaneček, losos, platýz, úhoř a dále se získávají krevety, různé druhy mušlí a kaviár. Vyhlášené je také dánské pečivo, sýry a marcipán.

Finská kuchyně

Finská kuchyně si potrpí na kvalitní a čerstvé suroviny, díky horším klimatickým podmínkám však není příliš pestrá. Její silnou stránkou je však jednoduchost a vyváženost. Ze surovin se často používají obiloviny, různé maso, ryby, brukvovitá zelenina (zejména tuřín) a lesní plody. Ve finské kuchyni také najdete mnoho prvků švédské kuchyně a ruské kuchyně.

Norská kuchyně

Norská kuchyně je s ohledem na surovinové zdroje spíše jednodušší, ale zato využívá kvalitní suroviny. Typickou součástí jídla jsou ryby, skopové, hovězí a na severu také sobí maso. Nejčastější přílohou jsou brambory s koprem, dále také kapusta, tuřín a další zelenina.

Švédská kuchyně

Švédové si potrpí na kvalitní potraviny z místní produkce. Mezi oblíbené druhy potravin patří kvalitní pečivo, mléčné výrobky, tuřín, zelí, brambory, zvěřina a samozřejmě všemožné plody moře. Dříve měla švédská kuchyně nedobrou pověst, ale v současnosti je poměrně pestrá a chutná. Světově známé jsou zejména švédské stoly.

Islandská kuchyně

Původní islandská kuchyně je poměrně jednoduchá, nicméně v současnosti byla z velké části nahrazena moderním stylem vaření. Důraz je kladen zejména na kvalitní suroviny, nejčastěji se používají ryby, skopové a mléčné výrobky.