Islandská kuchyně

Původní islandská kuchyně je poměrně jednoduchá, nicméně v současnosti byla z velké části nahrazena moderním stylem vaření. Důraz je kladen zejména na kvalitní suroviny, nejčastěji se používají ryby, skopové a mléčné výrobky.

Snídaně

V dřívějších dobách se na Islandu nesnídalo, ale dnes se již režim stravování silně přiblížil zbytku Evropy. Oblíbené jsou různé druhy pečiva, které se zde rozšířily zejména za dánské nadvlády. K pečivu se podává máslo, džem, sýry či ryba. Velmi oblíbené je pití kávy.

Oběd

Oběd bývá často studený, oblíbené jsou různé sendviče z tmavého chleba Rúgbrauð s plátkem uzené, sušené či nakládané ryby. Často se také jí sušené skopové Hangikjöt, vydatná humří či jehněčí polévka a oblíbený jogurtovitý Skyr. Na rozdíl od zbytku Skandinávie se můžete setkat i s uzenými či grilovanými mořskými ptáky, nakládanými vejci a často se jedí také do syrovátky nakládané ryby. Naopak zeleninou se poměrně šetří, protože se musí dovážet či pěstovat v geotermálních sklenících.

Večeře

Hlavním jídlem dne bývá obvykle večeře, která nemusí mít více chodů. Může se jednat například o oblíbenou humří či jehněčí polévku s pečivem. Často se podávají ryby na různý způsob, mohou se vařit, smažit, popřípadě se často podávají nakládané ryby v syrovátce či různých omáčkách. Mezi běžné ryby patří zejména sušená treska (harðfiskur), nakládaný sleď, dále platýz, sumec, losos či pstruh. Konzumují se také další mořské plody jako ústřice, humři či mořské řasy. Vyhlášenou specialitou je fermentovaný a sušený žralok Hákarl, kterého nezvládnou pozřít ani někteří místní. Velké oblibě se těší zejména jehněčí a skopové maso ve všech podobách. Nejznámější je sušené skopové (hangikjöt), ale může se také vařit či udit anebo se dělají polévky. Samostatnou kapitolou jsou speciality jako různé vnitřnosti (slátur), krvavý puding (Blóðmör), vařená ovčí hlava (Svið) či ovčí rosol (Sviðasulta). Přílohou bývají nejčastěji brambory, kapusta a pečivo. Po jídle se často podávají různé koláče a sušenky jako dezert, často se setkáte také s místními koblihami kleina. Oblíbené jsou také místní plody - šícha, borůvky a rebarbora.

Rychlé občerstvení

Základem jsou hotdogy, které se prodávají doslova všude, od českých párků v rohlíku se však velmi liší. Párky se opékají a vkládají se do dlouhé žemle. Oblíbená je také pizza, naopak obliba místních klobásek značně upadá.

Alkohol

Alkohol lze koupit pouze v restauracích, barech a státních prodejnách Vínbúð. Islanďané pijí zejména o víkendech, ale o to nezřízeněji. Národním nápojem je pálenka z brambor ochucená kmínem či andělikou zvaná Brennivín. Často se podává jako šnaps či příloha k fermentovaným rybám. Od 1. března 1989 je legální i pivo, na Islandu se vyrábí značky Egils, Thule a Viking.