Dánská kuchyně

Kuchyně v Dánsku vychází z kvalitních místních zdrojů a jedná se především o směs pečiva, zeleniny, vepřového a plodů moře. Dánové mají vysoce kvalitní potraviny, většinou z vlastní produkce. Zemědělství je uzpůsobeno poněkud vlhčímu a studenějšímu klimatu. Dánsko je největším producentem vepřového na světě, dále se zde pěstují obiloviny, brambory a zelenina. Z ryb patří mezi oblíbené slaneček, losos, platýz, úhoř a dále se získávají krevety, různé druhy mušlí a kaviár. Vyhlášené je také dánské pečivo, sýry a marcipán.

Snídaně (Morgenmad)

Dánská snídaně bývá většinou studená, nejčastěji se jedná o kávu a pečivo s máslem a různými přílohami. Jí se různé druhy chleba a sladkých i slaných koláčů. Dánové pečou vynikající pečivo, proslulé jsou zejména různé druhy chleba a velmi sladké koláče. Pekárny jsou velmi rozšířené a místní většinou nakupují pečivo přímo u zdroje.

Oběd (Frokost)

Dánský oběd bývá většinou studený, hlavním jídlem je totiž až večeře. Tradičním pokrmem je zejména smørrebrød (v překladu chleba s máslem), který existuje ve stovkách variant. Nejčastěji se jedná o žitný chleba s různými druhy oblohy. Nejčastěji se jedná o různé druhy vařených a smažených ryb, krevety, plátek vepřového či hovězího anebo sýr a to vše je doplněno zeleninou a často také majonézou. Dánská majonéza je často nasládlá a většinou se míchá s nasekanou zeleninou a někdy i kořením – tato směs se nejčastěji označuje jako remuláda. Oblíbené jsou zejména různé uzené ryba jako losos, slaneček či úhoř, krevety a různé paštiky, například játrová paštika leverpostej. Jednotlivé chody smørrebrød se často prokládají tvrdým alkoholem. Další možností oběda bývá například kold bord (studený stůl), u nás je spíše používaný termín švédský stůl.

Večeře (Middag)

Večeře je v Dánsku hlavní jídlo, u kterého se schází celá rodina. Může být teplá i studená, často se jedná o různé druhy pečiva, brambory a zeleninu, které se doplňují hovězím, vepřovým nebo rybami. Mezi typické speciality patří karbanátky frikadeller, které bývají nejčastěji vepřové, ale dělají se také z ryb.

Rychlé občerstvení

Hotdog patří v Dánsku mezi velmi oblíbené jídlo a stánky najdete ve městech skoro všude. Mezi obvyklé menu patří mnoho druhů párků, dánské vepřové klobásy pølse a různé druhy vepřových i rybích karbanátků. Maso se obvykle podává s množstvím zeleniny a majonézou či remuládou.

Alkohol

Dánsko patří mezi přední konzumenty piva, pivovar Carlsberg v Kodani je největším vývozcem piva na světě. Mezi rozšířené značky patří především Carlsberg a Tuborg, ale existuje i řada malých pivovarů. Dánové rádi pijí také víno, zejména červené. Samostatnou kapitolou je potom tvrdý alkohol, který je velmi oblíbený a často tvoří nedílnou součást oběda či večeře jako snaps (šnaps). Oblíbená je vodka a také dánský akvavit, který se destiluje z brambor či obilí a často se dochucuje kořením. Známý je také Gammel Dansk, což je hořký bylinný likér.