Norská kuchyně

Norská kuchyně je s ohledem na surovinové zdroje spíše jednodušší, ale zato využívá kvalitní suroviny. Typickou součástí jídla jsou ryby, skopové, hovězí a na severu také sobí maso. Nejčastější přílohou jsou brambory s koprem, dále také kapusta, tuřín a další zelenina.

Snídaně

Snídaně bývají velmi vydatné, oběd se totiž podává poměrně pozdě. Podobně jako ve zbytku Skandinávie je velmi oblíbené kvalitní pečivo, peče se zde mnoho druhů chleba a chlebové placky. Kromě másla a oblíbených sýrů a marmelád se může k pečivu podávat třeba i nakládaná či sušená ryba. Norové jsou pijáci kávy, které vypijí až 160 litrů na osobu ročně. Kromě kávy se hodně pije mléko a méně džusy.

Oběd

Oběd se obvykle podává později než v ČR a bývá studený. Oblíbené jsou různé formy sendvičů a obložených chlebů, často s plátkem ryby či skopového nebo hovězího masa. Velmi oblíbené jsou sušené a fermentované ryby (lutefisk a rakfisk), které jsou však postrachem slabších nosů i žaludků. Konzumuje se také zelenina, vejce a vyhlášené norské sýry. K dochucení se často používá kopr, hořčice a různé majonézy.

Večeře

Hlavním jídlem dne bývá večeře, která je také často jediným teplým jídlem. Ne vždy se podává víc chodů, takže hlavním jídlem může být i hustá rybí (fiskesuppe) či zeleninová polévka. Různé druhy ryb se většinou vaří či dusí a podávají se nejčastěji s bramborem a koprem, častým doplňkem bývají rybí játra, slanina a mrkev. Oblíbený je uzený losos, nakládaní herinci a samozřejmě již zmiňované fermentované ryby lutefisk a rakfisk. Kromě ryb jsou oblíbené masové kuličky s bramborem a omáčkou (kjøttboller) či masový koláč (kjøttkaker), dále také stejky ze zvěřiny (los, sob), vepřového a jehněčího. Maso se také často dusí, oblíbené je zejména jehněčí (fårikål). Mezi sváteční jídla patří například jehněčí žebírka (pinnekjøtt) či ovčí hlava (smalahove). Po jídle se často podávají různé koláče a sušenky jako dezert. Oblíbené jsou zejména místní plody - jablka, borůvky, brusinky, jahody a severské morušky.

Rychlé občerstvení

V posledních letech i do Norska silně pronikají burgery, pizza a hotdogy, velké oblibě se těší i tradiční sendviče. Rozšířené jsou také klobásky, karbanátky a různě upravené ryby.

Alkohol

V Norsku platí státní monopol a silnější alkohol koupíte pouze v síti prodejen Vinmonopolet, navíc platí zákaz výroby a dovozu nápojů s obsahem nad 60 % alkoholu. Slabší piva koupíte v normálních potravinách, ale pouze od 9 do 20 hodin a o víkendu jen do 18 hodin. Norsko má mnoho drobných pivovarů, z destilátů se vyrábí především vodka a oblíbený Akevitt. Mnoho Norů se také věnuje nelegální výrobě alkoholu, ať již piva, medoviny či destilátů z brambor. Na veřejnosti smíte pít pouze pivo schované v sáčku, podobně jako v USA. Za opilství jsou tvrdé postihy, přesto mnoho Norů pije nárazově a dost nezřízeně.