Počasí na Islandu

Ostrov sopek a vulkánů, nádherná krajina jako z fantasy filmu. Island je zemí, která vás učaruje. Ale jak to tam vypadá s počasím?

Trochu té teorie

Island se nachází těsně pod polárním kruhem. Ze severu je obklopen Severním ledovým oceánem a z jihu Atlantským oceánem. Břehy omývá Golfský proud. Je to ostrov vulkanicky aktivní, naleznete tu sopky, lávová pole, čarokrásná pohoří a ledovce. Nejčastěji právě pro členitost své krajiny je Island velmi oblíbenou turistickou destinací.

Golfský proud výrazně ovlivňuje zdejší klima

Ačkoliv má Island subpolární podnebí, klima je zde z největší části ovlivněno právě Golfským proudem. Díky tomu jsou zde mírnější klimatické podmínky. To však nic nemění na tom, že jinak je islandské počasí někdy až šíleně proměnlivé. Dokonce na něj byl napsán nespočet vtipů. Během jedné hodiny tu totiž můžete zažít déšť, vítr, orkán a nakonec klidné podnebí. Nebo taky naopak.

Vítr? Na Islandu nic neobvyklého.

Silnému větru se tu nevyhnete, pro něj je Island typický. Sami Islanďané tvrdí, že není špatné počasí, pouze špatně oblečený jedinec. U toho se dívají z okna a popíjí horký čaj nebo Brennivín (islandská národní pálenka).

Nijak výrazné teplotní poklesy nečekejte

Nejnižší teploty sahají k – 3°C, a to v zimě, především v prosinci nebo lednu. Ano, bývají tu i mrazy, až – 15°C, někdy i více. Ale je to ojedinělé. V létě se tu zase moc neohřejete, maximální teploty jsou kolem 15°C. Také velice záleží na tom, v jaké oblasti se nacházíte. Sever je vždy přibližně o 1°C – 3°C chladnější nežli jih. 

Pokud uvítáte vlídnější zimu, jeďte raději na jih. Teploty se tam v zimních měsících pohybují okolo -1°C.

Každá oblast tohoto ostrova má své specifické počasí:

  • Reykjavíku častěji prší a je sychravo - od konce května do začátku srpna je zde 24 hodin denně světlo.
  • V druhém největším městě Islandu, Akureyri, jsou drsnější podmínky a větší teplotní rozdíly mezi létem a zimou. Není divu, město se nachází na severu ostrova.

Kdy vyjet na Island, pokud chci cestovat?

Nejvhodnější je měsíc srpen. Teploty jsou zde na vrcholu – pokud tedy nebudete mířit do vysokých poloh, tam to bude vždy o něco méně. Léto je tu pouhé dva měsíce. Pokud byste se přece jenom chtěli na své letní dovolené na Islandu vykoupat, můžete celoročně využít geotermální prameny. Takže plavky s sebou.

Zajímavosti islandského podnebí

  • Nezvyklá je doba denního svitu. V srpnu například vychází slunce v 4:45 ráno a zapadá až v 22:15. V zimě zde můžete naopak zažít pouze 4 hodiny světla denně.
  • Vydatné deště jsou pro Island typické. Způsobuje je míšení chladných a teplých mořských proudů. Na jihu srážky dosahují 1000-3000 mm, dle nadmořské výšky.

Přes všechno to bláznivé počasí, které se na ostrově mění během chvíle, je Island nádhernou fascinující zemí. Turisté sem nejezdí za opálením a teplem, nýbrž za úžasnou přírodou, která jakoby říkala, přetrpíš – li mé výkyvy počasí, zasloužíš si zažít něco jedinečného.

Veronika Cvejnová