Zajímavé místa Dánska - kam na výlet?

Dánsko skrývá spousty a spousty zajímavých míst, kam rozhodně stojí za to vydat se na výlet. Představíme vám ty nejlepší.  

Dánsko nebo Dánské království? 

Na úvod si ujasníme, o čem přesně vlastně bude řeč, abyste neměli nepořádek v pojmech. Je mezi Dánskem a Dánským královstvím rozdíl, nebo je Dánsko pouze zkrácený název? Pravdou je první zmiňovaná možnost. Rozdíl mezi Dánskem a Dánským královstvím je podobný rozdílu mezi Čechami a Českou republikou. Zatímco Dánsko je jen poměrně malé území na pevninské Evropě, tak, jak si ho většinou asi představíme, Dánské království je velká konstituční monarchie, pod kterou patří nejen Dánsko, ale i Faerské ostrovy a Grónsko. 

V našem článku se budeme bavit pouze o Dánsku. O části, která je pro nás Čechy nejdostupnější. 

Kodaň 

Hlavním městem Dánska je Kodaň. Turisté jistě ocení znalost také originálního názvu v dánském jazyce, který zní København. Leží na ostrově Sjælland, částečně také na Amageru. Sídlí zde královská rodina. Nachází se zde obrovské letiště. Od roku 2 000 je v provozu most spojující Kodaň se švédským městem Malmö. 

Nyhavn 

Nyhavn je nádherná ulice na břehu stejnojmenného kanálu. Je plná barevných domů, hospůdek, kaváren a restaurací, radost pohledět. Břeh si můžete prohlédnout také z plachetnic. Nyhavn by měl navštívit každý, kdo přijede do Kodaně. 

Rosenborg

Rosenborg je renesanční zámek s vodním příkopem a obrovskou fotogenickou zahradou. Ve sklepení tohoto zámku jsou uloženy dánské korunovační klenoty a královské šperky. Návštěvníci si prohlídky Rosenborgu vychvalují. Pohádkovější zámek prý ještě nikdy neviděli!

Christiansborg

V paláci Christiansborg dříve sídlila královská rodina, dnes slouží jako budova parlamentu. Část paláce je přístupná návštěvníkům. 

Vor Frue Kirke

neboli Katedrála panny Marie se pyšní šedesát metrů vysokou věží. V dávné i nedávné minulosti se v ni odehrávaly důležité královské ceremonie. Naposledy tomu bylo v roce 2004. Ženil se zde korunní princ Frederik s Mary Donalds. Byla to největší královská svatba dánských dějin. 

Von Flersers Kirke 

je kostel s možností výstupu na velmi zajímavou věž. Vnitřním schodištěm se dostanete na ochoz, ze kterého mohou odvážlivci pokračovat ještě dál, venkovním točitým schodištěm. Výstup může být opravdu děsivý, protože zábradlí má do výšky pouhý metr, nádherný výhled vám však tu hrůzu dokonale vykompenzuje. Kromě Kodaní se odtud můžete kochat také pohledem na krásné švédské pobřeží. 

Kam dál v Kodani 

  • Státní opera - jde o velice zvláštní budovu 
  • Nikolaj Kunsthal - galerie
  • Kastellet - pevnost ve tvaru pěticípé hvězdy, ideální místo na procházku i odpočinek

Aarhus 

Aargus je druhé největší město v Dánsku. Je v něm významný námořní přístav a největší dánská univerzita, která čítá přes 22 tisíc studujících. V porovnání s univerzitami v České republice to není mnoho. Na Karlově univerzitě momentálně studuje přes 53 tisíc studentů. 

Domkirke

neboli Katedrála svatého Klimenta je dominantou města. Aby taky ne, vždyť jde o druhou největší katedrálou v severní Evropě. 

Radnice

Novodobá radnice z roku 1941 každého zaujme neobvyklým mramorovým obkladem a vyhlídkovou věží se zvonkohrou. Ve staré radnici, kterou vystavěli již v devatenáctém století, dnes sídlí Dánské muzeum ženy. Expozice v tomto raritním muzeu vypovídá především o boji za rovnoprávnost žen a mužů. Dozvíme se mnoho o genderovské (ne)vyrovnanosti. V muzeu si můžete prohlédnout také sbírku svatebních šatů. 

Skanzen Den gamle By

Ve skanzenu si můžete prohlédnout různé městské domy z 16. - 19. století. Nashromážděny jsou z celého Dánska. 

Marselisborg

Marselisborg je zámek a letní sídlo královské rodiny. Kolem něj se rozprostírají obory a arboretum. 

Roskilde

V Roskilde se nachází cihlová katedrála sv. Lukáše. V roce 1972 zde byla založena univerzita. Ve městě se každoročně koná Roskilde festival. Jedná se o největší hudební festival v severní Evropě. 

Odense 

Město Odense patří mezi nejstarší v Dánsku. V roce 1805 se v něm narodil známý spisovatel Hans Christian Andersen. V domě, kde se narodil, zřídili muzeum. V Odense můžete navštívit také zoologickou zahradu.

Helsingør

Město známé díky hře Hamlet od Williama Shakespeara, jehož děj se odehrává právě tady. Hrad, na kterém Hamlet bydlel, je dnešní zámek Kronborg. V Helsingoru se každoročně pořádá Hamletův festival. Mimo to je ve městě zámek Marienlyst, katedrála sv. Olafa a Dánské technické muzeum. 

Billund

Nemusíme snad zdůrazňovat, že z Dánska pochází legendární stavebnice Lego. Městečko Billund asi potěší spíše mladší turisty. Čím? Nejstarším legoland parkem na světě! Postavili v něm z lega celý svět včetně slavných budov nebo sochy Svobody. Vedle toho jsou v parku také dobrodružné horské dráhy a různé vodní atrakce. 

Møns Klint

Nyní se z měst přesuneme spíše k přírodním zajímavostem. Møns Klint je pobřežní křídový útes na východě Dánska. Je 6 kilometrů dlouhý. Nejvyšší bod se nazývá Dronningestolen. Dosahuje výšky 128 metrů nad mořem. Místo je hojně navštěvované. Pod útesem se dají podnikat nádherné procházky. 

Mys Gregen

Mys Gregen je nejsevernější bod Dánska a zároveň také místem, kde se setkává Severní a Baltské moře. 

Østjylland 

Oblast Østjylland neboli Východní Jutsko je plná nádherných jezer a kopců. Nejvyšším vrcholem je Yding Skovhøj. Nenechte se zmást slovem nejvyšší, nadmořská výška tohoto bodu je pouhých 173 metrů nad mořem. Nic vyššího v Dánsku nenajdete. Průměrná nadmořská výška činí v Dánsku jen 30 metrů nad mořem. 

Doufáme, že jsme vám pomohli s plánováním vaší dovolené a že se vám bude v Dánsku líbit. 

Karolína Klosová