Skandinávie - jaké nejčastější památky navštívit?

Skandinávie je magická země! Je tak snadné podlehnout jejímu kouzlu! Stali jste se i vy její šťastnou obětí? Ukážeme vám, jaká místa a které památky byste rozhodně neměli minout, abyste si ze severu přivezli ty největší a nejsilnější zážitky.

Nedotčená příroda

Největším lákadlem Skandinávie je samozřejmě příroda. Čistá, téměř nedotčená bezohledným chováním lidí. Obrovská neosídlená území mezi městy lákají nejednoho dobrodruha. K přespání lze využít volně přístupné dřevěné chatky. Návštěvníci mají jedinou prostou povinnost: Zanechat chatku v takovém stavu, v jakém ji nalezli, což znamená pečlivý úklid a doplnění dřeva.

Ve Finsku je příroda přizdobena malebnými jezery, v Norsku zase úžasnými fjordy a vysokými horami. Příroda ve Skandinávii jednoduše stojí za to. Přesto však není jedinou krásnou věcí – za návštěvu stojí také památky prozrazující život, jak žili dřívější obyvatelé.

Pojďme se podívat na ty nejdůležitější a nejhezčí. 

Norsko

Oslo

Hlavní město bývá chloubou své země, Oslo není žádnou výjimkou. Jeho prohlídce určitě věnujte více než jedno odpoledne. Vidět tam můžete například: 

 • Královský palác z 18. století
 • Budovu norského parlamentu - Stortinget
 • Hrad Akerhus, jehož součástí je Muzeum odboje za II. světové války 
 • Radnici, ve které se každoročně uděluje Nobelova cena míru 
 • Muzeum vikinských lodí 
 • Norské lidové muzeum - skanzen 

Stavanger 

Historické centrum Stavangeru je dokonalá pastva pro oči a - co si budeme povídat - v dnešní době především pro fotoaparát. Úzké uličky a bílé dřevěné domky zaujmou snad každého. 

Trondheim 

Jsou hned dva důvody, proč se do Trondheimu vypravit. Prvním je jeho poloha. Město leží obrovského fjordu, který je dlouhý cca 130 kilometrů. Dalším důvodem je blízká katedrála Nidarosdomem. Návštěvníci ji označují jako nejkrásnější kostel Norska. Za drobný poplatek je možný výstup na věž. Toho určitě nebudete litovat - vždyť nedaleko je již zmiňovaný fjord. 

Švédsko 

Stockholm 

Stockholm byl v roce 1998 vyhlášen Evropským hlavním městem kultury. Není se čemu divit. Hned tři stockholmské památky jsou na seznamu světového děditství UNESCO: Drottningholmský palác, lesní hřbirov Skogskyrkogarde a Birka.

Göteborg

Göteborg je druhé největší město ve Švédsku a zároveň největší studentské město severní Evropy - na dvou univerzitách zde studuje přes 60 000 studentů! Pro turisty je zde atraktivní hlavně přístavní kanál Hamnkanalen.

Malmö

Malmö je svou rozlohou na třetím místě. Ačkoliv jde spíše o průmyslové centrum, nachází se zde zajímavý kostel, a to kostel sv. Petra (švédsky St. Petri, chcete-li).

Švédské hrady 

Nádherných hradů je ve Švédsku hned několik. Zde je seznam těch nejnavštěvovanějších:

 • hrad v Kalmaru 
 • hrad Tjoloholms ve Fjarasu 
 • hrad Gripsholm v Mariefredu 

Finsko

Helsinky 

Centrum je vystavěno v empírovém stylu, většina dalších budov pak ve stylu neorenesančním a neoklasicistním. V Helsinkách je k vidění spousta kostelů, nejznámějším z nich je bílá katedrála Senaatintori. Hojně navštěvovaná je námořní pevnost Suomelina

K Helsinkám nepatří pouze území na pevnině, ale také více než tři sta ostrovů. Na všechny se pohodlně dostanete trajektem. Navštívit můžete třeba ZOO na ostrově Korkeasaari nebo ostrov Seuraraari se skanzenem

Turku 

Známé město Turku snad ani nemusím představovat. Návštěvníky láká na katedrálu a hrad.

Další krásná finská města 

 • Oulu - historické dřevěné budovy v centru 
 • Tampere - univerzitní město 
 • Lahti  
 • Espoo
 • Joensuu

Pevně věříme, že vám náš článek pomohl. Bohužel není v našich silách ukázat vám všechny krásy Skandinávie. Proto neváhejte, sbalte kufry a přesvědčte se sami na vlastní oči!

Karolína Klosová