Vánoce ve skandinávském stylu

Když se řekne Skandinávie, každému z nás se vybaví něco jiného – jednomu polární záře, druhému haldy sněhu, dalšímu pláně se soby. V posledních letech jsou naše končiny velice chudé na sníh, a tak si můžeme aspoň kousek zasněženého severu přinést do našich domovů prostřednictvím vánoční výzdoby v tomto stylu.

Pro tento styl je charakteristický minimalismus, přírodní a rustikální prvky. Hlavními barvami jsou světlé barvy, hlavně tedy bílá, šedá stříbrná, které jsou ozvláštněny červenými nebo modrými detaily. Dále je typické dřevo a výrobky z něj, hlavně výrobky z jedle nebo borovice. Nejoblíbenější dekorací jsou větvičky z těchto stromů umístěné do vázy.

Vánoční dekorace v severském stylu

Vánoční stromky jsou buď dřevěné nebo slaměné, nejčastěji s červenými stužkami. Dalším materiálem, který se na stromky používá je sklo. Severskou atmosféru ve svém domově můžete navodit hlavně použitím skleněných a papírových ozdob. Vhodné jsou také ozdoby a dekorace z přírodních materiálů, jako jsou šišky, dřevo nebo již zmíněné větvičky.  

V interiéru je také vhodné použít bavlněné přehozy nebo přehozy ze zvířecí kůže, které dodají interiéru na útulnosti. Samozřejmě je vhodné použít neutrální barvy, jako je šedá, bílá, béžová a další přírodní odstíny. Tyto přehozy můžeme použít na posteli, gauči nebo křesle. Nicméně nejdůležitějším doplňkem jsou svíčky, bez kterých se žádný obyvatel severu neobejde. Můžeme zvolit bílé tóny, nebo ozvláštnit interiér svíčkami v modré nebo červené barvě.

Oblíbené jsou také vánoční dekorace ve tvaru hvězdy, zvonečků nebo sněhových vloček. Hodně severských domácností také sáhne po červených kouličkách, především v červené barvě.

Skandinávci také ve svých obývacích pokojích věší obří ponožky, které jsou nejčastěji bílé nebo červené a obsahují typický norský vzor. I vy je určitě nezapomeňte do výzdoby svého interiéru zařadit. Typické kromě norského vzoru jsou i výšivky se soby.

Pokud mají Skandinávci v domě schodiště, nejčastější dekorací je girlanda z chvojí a šišek. Na schodiště dále rozestavují lucerničky, které navodí dokonalou vánoční atmosféru.

K dalším velice oblíbeným vánočním dekoracím patří papírové skládané hvězdy do kterých se dává žárovka. Jejich složité tvary tak poskytují dokonalý světelný i dekorační efekt.

Na vánoční dárky Skandinávci používají neutrální balící papír, který mohou použít po celý rok. Samozřejmostí je ale používání roztodivných mašliček, větiček, kouliček a dalších ozdob, které dodají vánočnímu balíčku nádech originality.

Vánoční tradice na severu

Vánoční svátky ve Finsku

Ve Finsku jsou Vánoce svátky vánočního stromku, který rozhodně nesmí chybět v žádné skandinávské domácnosti, náměstí, obchodě. Právě kolem vánočního stromku se pak soustřeďují veškeré oslavy. Stromek je celý bílý. Finové vysílají každým rokem svého Santa Clause, který má domo právě u nich ve Finsku, aby naděloval dárky hodným dětem po celém světě.

Vánoční svátky v Dánsku

Dánské Vánoce jsou nejvíce spojené s dárky. Malé dárečky a vánoční cukroví jsou věšeny na vánoční stromeček, který je nedílnou součástí každé domácnosti. Lidé si zde stále častěji pořizují vánoční stromky v květináčích, které si na Vánoce ozdobí a na jaře vysadí do zahrady. Oblíbené jsou také adventní věnce, které Dánové rádi věší na vchodové dveře i například v obývacích pokojích. Tento zvyk sem pronikl v 19. století z Německa. Čtyři svíčky na věnci mají symbolizovat čtyři období lidského života – dětství, mládí, dospělost, stáří. Dánové s dárky dělají velké tajnosti. Věří totiž, že čím větší překvapení je dárek pro obdarovaného, tím větší štěstí bude mít v následujícím roce a tím šťastnější bude i jeho celá budoucnost.

Vánoce v Nizozemsku

V tomto království se slaví Vánoce 25. prosince. Děti dostávají dárky od Sintera Klaase, který nosí rudý plášť a po vylodění nasedne na bílého koně, se kterým se vznáší nad střechami domů a skrz komín sype dětem dárky, které jsou umouněné od sazí. Nizozemci své domy zdobí jmelím, smrkovými větvemi a zapalují purpuru. Na svátek svatého Mikuláše, který se slaví jako u nás 6. prosince, dostanou všichni do dřeváků malé dárky a sladkosti.

V celé Skandinávii se dodržuje jedna stará vánoční tradice. V těchto zemích se zavěšoval takzvaný julkärven, což byl vlastně vánoční snop na tyči, který se dával na stromky, které byli postavené po stranách domu. Lidé totiž věřili, že pokud ptáci dostanou vlastní snop z dobrého obilí, nebudou jim v příštím roce tak ničit úrodu.  

Anie9494