Finská kuchyně

Finská kuchyně si potrpí na kvalitní a čerstvé suroviny, díky horším klimatickým podmínkám však není příliš pestrá. Její silnou stránkou je však jednoduchost a vyváženost. Ze surovin se často používají obiloviny, různé maso, ryby, brukvovitá zelenina (zejména tuřín) a lesní plody. Ve finské kuchyni také najdete mnoho prvků švédské kuchyně a ruské kuchyně.

Snídaně

V pracovní dny je finská snídaně obvykle pouze malá a většina lidí si nosí jídlo do práce. O víkendu bývají snídaně naopak bohaté, protože další jídlo bývá až pozdě odpoledne. K snídani obvykle bývá tmavý celozrnný chleba ruis leipä, který se tradičně podává se slaným máslem, lososem a ledovým salátem. Velmi oblíbená je ovesná kaše puuro, která bývá dochucena skořicovým cukrem nebo rebarborovou zálivkou. Dále kralují zejména müsli, cereálie, jogurty a mléčné výrobky.

Oběd

Za základ jídla se považuje polévka, které se servíruje vždy dostatek. Velmi často se jedná o různé rybí polévky se zeleninou či houbovou polévka s liškami. Ve čtvrtek se také často podává tradiční švédská hrachová polévka (Švédsko ovládalo Finy až do 19. století). Z hlavních jídel jsou oblíbené dušené hovězí s mrkví palapaisti, pečená směs vepřového a hovězího karjalanpaisti, hovězí kostky s cibulí a smetanou stroganov či tradiční skandinávské masové kuličky lihapullat. Mezi typicky laponské speciality patří dušené sobí maso s česnekem poronkäristys. Z karélie pochází oblíbený karjalanpiirakka, což je velký žitný piroh plněný rýžovou či bramborovou kaší.

Večeře

Dříve byla ve Skandinávii hlavním jídlem večeře, to se ale ve Finsku prakticky nedodržuje a funguje zde normální režim tří jídel denně. Někde je však o víkendu oběd posunutý až na 16 hodin a pozdě večer se pak podává ještě další jídlo. K večeři obvykle bývá teplé jídlo o jednom chodu, nejčastěji ryba či maso s nějakou přílohou. Občas se také podává pouze hustá polévka.

Rychlé občerstvení

Již i do Finska dorazily párky v rohlíku, hamburgery a pizza, ale setkáte se zde i s méně obvyklými druhy jídla. Oblíbené jsou různé klobásy, ať již švédského či německého typu. Z Ruska sem dorazily populární pirožky, které se dělají v mnoha formách.

Alkohol

Ve Finsku sice není prohibice, ale silnější alkohol se prodává ve speciálních obchodech. V jídelnách či motorestech si obvykle můžete objednat pouze slabé pivo, na silnější alkohol musíte do restaurace či baru. Finsko je vyhlášené zejména svou vodkou, nejznámější jsou značky Finnlandia a Koskenkorva. Můžete se také setkat s domácím nealkoholickým pivem kotikalja či tradičním jalovcovým pivem sahti.