Zajímavé místa Norska - kam na výlet?

Není pro vás dovolená synonymem válení u moře, ale preferujete spíše aktivní odpočinek, kdy se současně máte možnost vzdělat? Máte raději chladnější klima? V tom případě je pro vás skandinávské Norsko ideální volbou! Na následujících řádcích se můžete seznámit s některými zajímavými místy, které můžete v této zemi fjordů navštívit, přičemž se je rozhodně na co těšit. Na své si přijdou milovníci historie, fanoušci sportu, ale i romantické duše, které se nechávají rády dojímat nádhernými přírodními sceneriemi.

Oslo

Tato norská metropole, jež nesla v minulosti jméno Kristiania, má rozhodně turistům co nabídnout. Uniknout byste si neměli nechat Královský palác, jenž je v současnosti oficiálním sídlem norské královské rodiny. Další pamětihodností je hrad a pevnost Akershus, jehož historie sahá až do 13. století.

V Oslu se nachází i celá řada originálních muzeí. Mezi nejnavštěvovanější patří legendární Muzeum Kon-Tiki, v němž je vystaven stejnojmenný vor legendárního norského cestovatele Thora Heyerdahla, s nímž přeplul v polovině minulého století z Peru do oblasti Polynésie. V Muzeu Fram je zase vystavena loď, s níž se polární badatel Roald Amundsen plavil do Antarktidy. V Munchově muzeu lze obdivovat obrazy tohoto nejvýznamnějšího norského malíře, jehož Výkřik zná každý milovník kultury. Příznivci kulturní historie si nenechají ujít Norsk Folkemuseum s proslulým skanzenem.

Na začátku prosince každého roku se oči světové veřejnosti upínají k radnici v Oslu, kde je udělována Nobelova cena míru. Při návštěvě města by proto bylo hříchem vynechat návštěvu této funkcionalistické stavby z roku 1936.

Sportovní příznivci pak jistě neopomenou navštívit Mekku lyžování, kterou představuje legendární Holmenkollen, jehož dominantou je slavný skokanský můstek. Zde se uskutečnily roku 1952 soutěže zimních olympijských her.

Odpočinout po mnoha prohlídkách si je možné ve Vigelandově parku, kde jsou umístěny desítky originálních skulptur, jež vznikly podle návrhu stejnojmenného sochaře.

Bergen

V druhém největším městě Norska, jež založil legendární král Olaf III. Norský roku 1070, je možné navštívit mimo jiné Kostel Panny Marie, který díky svému založení roku 1130 v podstatě pamatuje počátky města. Návštěvníci Bergenu si pak chválí jízdu podzemní drahou na horu Floyen, ze které je překrásná vyhlídka na toto město s jeho sedmi horami. Především rodiny s dětmi míří do místního akvária, kde mohou obdivovat tuleně, tučňáky i nepřeberné množství místních druhů ryb. Vděčnou atrakcí je i místní rybí trh, kde lze zakoupit čerstvé ryby přímo od rybářů.

Trondheim

Také toto třetí největší norské město se může pochlubit celou řadou památek, které rozhodně stojí za prohlídku. K těm nejvýznamnějším se řadí Nidaroský dóm, jenž je nejmohutnějším středověkým architektonickým dílem v celém Norsku a zároveň největším tamním gotickým chrámem. Jedná se o korunovační dóm norských králů s velmi bohatými dějinami.

Další dominantou města je Arcibiskupský palác, jenž je pro změnu nejstarší severskou světskou stavbou. Dnes je v budově umístěno muzeum, v němž jsou vystaveny zbraně, praporce i rozličné předměty především z doby selských válek v 16. století, ale na své si tu přijdou i příznivci zbraní z druhé světové války.

Nedaleko Trondheimu se nachází pevnost Kristiansen, která byla vybudována v 17. století, přičemž se udává, že z ní je nejhezčí vyhlídka na město.

Sloupové kostely

Ve středním a jižním Norsku se nachází zhruba 30 těchto dřevěných kostelů, které představují typické dominanty skandinávské krajiny. Jsou označovány jako Stavkirke a nejstarší mají svůj původ až ve 12. století. Typickým rysem je jejich opatření dekorativními řezbami rozvilin a zvěrných motivů, jež si mezi odborníky získalo označení vikingský styl. Největší sloupový kostel se zachoval v Heddalu. Střechou osázenou drobnými valounky, jež představují charakteristické dračí ornamenty, proslul roubený kostel Lom Stavkirche.

Cesta trollů

Při návštěvě Norska by bylo neodpustitelným hříchem vynechat takzvanou Cestu trollů, což je silnice, která překonává výškový rozdíl takřka 900 metrů a právem bývá hodnocena jako jedna z nejúžasnějších horských scenerií. Název jí dali trollové, což je označení pro tajemné horské skřety, kteří mají údajně žít v norských skalách. Každý norský obyvatel vám i dnes potvrdí, že s trolly je třeba být ve vlastním zájmu zadobře.

Trollí jazyk

Jednu z největších turistických atrakcí Norska představuje Trollí jazyk, což je vyhlídka, která vybíhá ve výšce 700 metrů nad fjordem v pohoří Skjeggedal v jižní části monarchie. Za ideální dobu, kdy se má uskutečnit túra na tuto vyhlídku, bývá považováno období od poloviny června do září, když je potřeba počítat s dobou výšlapu od osmi do deseti hodin.

Fjord Geiranger

Mezi norskými fjordy je možné označit tento pravděpodobně za ten nejkrásnější. Ne nadarmo byl organizací UNESCO roku 2005 zapsán na seznam světového přírodního dědictví. Jeho okolní strmé kopce jsou zdobeny kaskádovými vodopády, z nichž nejvíce bývá zmiňován ten s názvem Sedm sester. Fjord měří 16 km a je hluboký 360 metrů.

Lillehammer

Pro příznivce zimních sportů je velkým lákadlem toto známé norské lyžařské středisko, v kterém se v roce 1994 uskutečnily olympijské hry, jež jsou dosud označovány jako jedny z nejkrásnějších. Na památku této významné události tu bylo založeno Olympijské muzeum, jež se zaobírá historií olympijských her. Lidé, kteří zrovna sportu nehoví, tu mohou navštívit skanzen Maihaugen, jenž je největším skanzenem severní Evropy.

MichaelaV