Švédská kuchyně

Švédové si potrpí na kvalitní potraviny z místní produkce. Mezi oblíbené druhy potravin patří kvalitní pečivo, mléčné výrobky, tuřín, zelí, brambory, zvěřina a samozřejmě všemožné plody moře. Dříve měla švédská kuchyně nedobrou pověst, ale v současnosti je poměrně pestrá a chutná. Světově známé jsou zejména švédské stoly.

Snídaně

Ve Švédsku jsou oblíbené především různé druhy chleba, který se peče i s kořením či na sladko. Pečivo je vyhlášené svou kvalitou, stejně jako jinde ve Skandinávii. Oblíbené jsou také cereálie a jogurty. Typickým nápojem k snídani je džus, čaj či mléko, kterého Švédi konzumují nejvíce na světě.

Oběd

Typickým obědovým menu je švédský stůl, který je nabízen v mnoha restauracích. Oblíbené jsou různé plody moře, krevety, mušle, nakládané, sušené i smažené ryby, šunky, vejce natvrdo a různé druhy sýrů. Přílohu často tvoří vyhlášené pečivo, vařené brambory a různé zeleninové saláty. Hojně se také používají různé majonézy, hořčice a remulády. Z koření je velmi oblíbený zejména kopr.

Dodnes se na mnoha místech zachovává zvyk podávat ve čtvrtek polévku. Zvyk pochází z doby, kdy měli pracující ve čtvrtek půl dne volna a polévka se dala rychle připravit již na oběd. Velmi oblíbená je hustá hrášková polévka s cibulí a masem zvaná Ärtsoppa. Po polévce se obvykle servírují palačinky, které mohou být i na slano.

Večeře

Hlavní vařené jídlo se obvykle podává až k večeři, i když v posledních 50 letech se to částečně změnilo. Velmi oblíbený je nakládaný nebo smažený slaneček, losos s koprovou omáčkou, zvěřina a masové kuličky z ryb, hovězího či vepřového. V letní sezóně jsou velmi oblíbení raci a sbírají se také hřiby a lišky. Na Vánoce se podává kvalitní šunka Julskinka s různými přílohami a omáčkami. Jako příloha k různým masům a mořským plodům se nejčastěji používají vařené brambory, dále kapusta, tuřín a zelí. V posledních letech roste obliba rýže a těstovin, ale obecně nejsou příliš rozšířené. K jídlu se podává také bohatá zeleninová obloha a oblíbené omáčky, zejména velmi populární brusinková omáčka. Po jídle se obvykle servíruje slaný či sladký koláč, rýžový nákyp, sladké palačinky nebo sušenky.

Rychlé občerstvení

Oblíbené jsou různé druhy vepřových párků a klobás a prodávají se samozřejmě také různé burgery. Na rozdíl od kontinentálních států se můžete setkat i se smaženou rybou či mořskými plody, které se přidávají do oblíbených sendvičů.

Alkohol

Ve Švédsku je alkohol pod státním monopolem a prodej je přísně regulován. Platí zákaz dovozu lihovin s obsahem alkoholu nad 60 % a alkohol se prodává ve státních obchodech Systembolag. V běžných obchodech lze koupit pouze slabší druhy piva. Dopoledne si nedáte alkohol ani v restauraci a i večerní prodej je limitován. Národním nápojem je Akvavitt s 45 % alkoholu