Stejně jako se Kanadě přezdívá - kolébka hokeje - má i Norsko svou zažitou a velice oblíbenou přezdívku - mekka lyžování. Nenašli byste zde Nora, který by doma neměl lyže, jež by alespoň jednou za zimu nevytáhl pořádně provětrat. Na severu Evropy se lyže staly doslova povinnou výbavou, z nutnosti zábavou a velice oblíbeným sportem.
Toužíte alespoň jednou vycestovat dál za hranice Evropy třeba za asijskou exotikou nebo pocítit na vlastní kůži ruch amerických velkoměst? Objevování vzdáleného světa je dobrodružné, vzrušující, ale může s sebou nést i nepříjemnosti - například v podobě pásmové nemoci, která už překvapila nejednoho nadšeného cestovatele. Zjistěte, jak se jí vyhnout nebo ji alespoň bez újmy na cestovatelských zážitcích překonat.
Do Dánska se lze dostat jakýmkoli běžným dopravním prostředkem za poměrně dostupné ceny. Vyplatí se využít různých akčních nabídek a slev, často tak získáte slevu i více než 50 %. Způsob dopravy závisí také na počtu lidí a plánovaných aktivitách.
Do Dánska lze vyrazit v kteroukoli roční dobu, pokud si ale chcete užít lepšího počasí, raději vyrazte v rozmezí května až září. V Dánsku je sice díky moři poněkud teplejší zima, ale zase zde často fouká a prší a zimní plískavice za teplot okolo nuly rozhodně nejsou nic příjemného.
Stejně jako v ostatních vyspělých zemích není s ubytováním v Dánsku problém a existuje zde řada možností ve všech cenových kategoriích. Pro skromnější cestovatele jsou k dispozici kempy, hostely a B&B. Náročnější mohou využít bohaté sítě hotelů až po ty opravdu luxusní. V Dánsku, na rozdíl od zbytku Skandinávie, není povoleno volné stanování.
Ve Finsku jsou dostupné všechny druhy ubytování – od cenově dostupných až po luxusní hotely. Zejména pro Čechy jsou zajímavá veřejná tábořiště, levné kempy a cenově dostupné pronájmy chat.
Finsko lze navštívit kdykoliv v průběhu roku, ale zejména na severu počítejte s výrazně chladnějším počasím. Hlavní turistická sezóna je přibližně od května do září, Laponsko bývá nejhezčí na podzim, kdy navíc zmizí kvanta krvežíznivých komárů. V zimě je Finsko poměrně populární pro běžkování, musíte však počítat s výrazně kratší dobou denního světla.
Finsko je dostupné mnoha způsoby, ale v podstatě všechny jsou relativně drahé. Pokud však máte dost času, vyplatí se jet přes Polsko a Pobaltí a navštívit další zajímavá místa cestou do Finska. Cestu je třeba plánovat i s ohledem na délku pobytu a další plány na cesty v rámci Finska, protože pro delší akce s častými přesuny je obvykle nejvýhodnější vlak nebo vlastní auto i za cenu značné časové ztráty.
Jako všude ve Skandinávii je ve Finsku doprava poměrně kvalitní, nicméně hodně drahá. Na delší přesuny se často dokonce vyplatí vnitrostátní letenky a pro větší skupiny či časté přesuny vychází jednoznačně nejlépe auto. Pro studenty se nabízí různé slevy, nejvýhodnější jsou dlouhodobé jízdenky na vlak.
Do Norska se lze dostat prakticky libovolným způsobem, většina možností je však poměrně drahá. V zásadě se téměř vždy jedná o volbu ceny a doby na cestu, severní oblasti Norska jsou od ČR opravdu velmi daleko.
Norsko je opravdu velmi velké a zejména jeho severní polovina nedisponuje právě nejlepší infrastrukturou. Díky cenám místní dopravy a velkým vzdálenostem je často nejlevnější letecká doprava. Pro studenty mohou být zajímavé také měsíční vlakové jízdenky a skupiny mohou výhodně využít dopravu autem.
Do Norska lze vyrazit kdykoliv během roku, ale zejména v zimě je třeba počítat s výrazně nižšími teplotami a také velmi krátkou denní dobou. Norsko není úplně ideální destinací pro milovníky architektury, ale pro přírodovědce, turisty, vodáky a rybáře je to doslova ráj.
V Norsku se ubytujete bez problémů, ale musíte počítat s vyšší cenou. I hostely jsou zde poměrně drahé a navíc není síť mládežnických ubytoven a hostelů příliš hustá, naštěstí je zde dost kempů i s chatkami. Také je povoleno volné táboření.
Do Švédska se dostanete všemi běžnými způsoby dopravy, konkrétní volba závisí zejména na počtu lidí a plánovaných aktivitách. Zejména severní oblasti Švédska jsou od ČR velmi vzdálené a při plánování dopravy hraje velkou roli i čas na cestu.
Švédsko je poměrně velká země s přiměřenou sítí vnitrostátní dopravy. Zejména severní oblasti mohou být obtížněji dostupné a v některých odlehlejších částech se můžete dostat do problémů. Doprava je také na české poměry velmi drahá. Pro studenty je nejvýhodnější využití dlouhodobých akčních vlakových jízdenek a pro cestování ve skupině je jednoznačně nejlevnější auto.
Švédsko lze navštívit v kteroukoli roční dobu, ale musíte počítat s citelně chladnějším počasím, zejména v severních oblastech. Hlavní sezóna je přibližně od května do září, Laponsko bývá nádherné zejména na podzim. V zimě si můžete užívat lyžování, ale musíte počítat s velmi krátkou denní dobou.
S ubytováním ve Švédsku není sebemenší problém a lze uspokojit všechny cenové kategorie – od těch zdarma až po luxusní hotely. Většina ubytování je cenově dostupná a kromě dražších a luxusních hotelů lze sehnat ubytování téměř kdekoliv.
Na Island se lze dostat pouze dvěma způsoby – letadlem a lodí. Každá z těchto možností má své výhody a volba závisí zejména na časových možnostech.
Island je velký, velmi pustý a nedisponuje vyspělou infrastrukturou. Vlaky či dálnice byste zde hledali marně, dokonce ani hlavní silnice okolo ostrova nemá v celé délce asfaltový povrch. Zdejší doprava má proto svá specifika.
Na Island se jezdí zejména v létě, protože v zimě je zde celý den tma a opravdu zima. Až na výjimky spadá hlavní sezóna do období června až září, v zimě navštěvují ostrov zejména fotografové polárních září.
Na Islandu je nedostatek staveb a proto je zde ubytování opravdu drahé. Síť hotelů či hostelů není příliš hustá, často se proto využívá ubytování v soukromí. Okolo běžných turistických tras je také dostatek kempů, ale otevřeno je pouze v sezóně. Volné táboření je na Islandu zakázáno.
Dánsko je bezesporu velmi vyspělá země a má hustou síť různých druhů vnitrostátní dopravy. Musíte však počítat s cenou poněkud vyšší než v ČR, velmi se vyplatí používat různé zvýhodněné jízdenky a akční slevy, často ušetříte až více než polovinu ceny jízdného. Dobrou základní pomůckou pro plánování dopravy je portál Rejseplanen.dk, další informace o dopravcích získáte také na webu visitdenmark.com.