Počasí Finsko
Finsko je země, která se nachází na severovýchodě Evropy. Tomu odpovídá i tamní podnebí, které je na většině území mírné severské. Na severu země, typicky v Laponsku, však převažuje subarktické podnebí. Jak to vypadá ve Finsku v létě a co obnáší nefalšovaná severská zima?
Na momentálně panujícím počasí se podepisují zpravidla dva vlivy. Je to především vnitrozemské podnebí západní Sibiře a Golfský proud. To způsobuje prudké teplotní výkyvy.
Zima ve Finsku
Během zimy většinu povrchu Finska pokrývá sníh a teploty mohou na severu klesnout k až -20 °C. V průběhu listopadu a prosince zamrzne i většina zdejších jezer, jimž je Finsko proslulé. Obdobně se v led promění i okolní hladiny moře. Zima je zde nejdelším ročním obdobím, které trvá zhruba čtyři až pět měsíců.
Nic jako typická zima ovšem v podstatě neexistuje, charakter tohoto ročního období je poměrně proměnlivý. Pro ilustraci: Nejnižší průměrná teplota v zimě činí v Helsinkách pouze -9 °C, na rozdíl od nejsevernějších částí zde tedy nepanují nijak extrémní mrazy. Teprve březen se nese ve znamení prodlužování jednotlivých dnů a pozvolného probouzení přírody. Jaro bývá místními považováno za vůbec nejkrásnější část celého roku.
Počasí v dalších částech roku
Klima je ale v zásadě podobné tomu našemu, v letních měsících se naopak na jihu země mohou teploty dostat i k 30 °C. Nejvyšší průměrná letní teplota v hlavním městě činí 22 °C. Nejdelší dny jsou zaznamenány v červnu. Teplé počasí však ve Finsku velmi často vládne ještě i v září. Někdy ale může slunečné dny doprovázet déšť. Nejsušší oblastí je Laponsko, kde ročně v úhrnu spadne pouze 500 mm srážek. S přicházejícím podzimem se pak typickým jevem stává silný vítr.
Na předpověď v dlouhodobém horizontu se v zásadě nevyplatí příliš spoléhat, neboť počasí je nestálé a odhadovat teploty či srážky v delším časovém úseku lze je jen velmi obtížně. Podle krátkodobých předpovědí se ve svých plánech orientovat už můžete.
Polární den a noc
Finské počasí má ještě jedno specifikum. Lze tu pozorovat jev, kterému se říká půlnoční slunce a jež je součástí tzv. polárního dne. Během léta tady slunce nezapadá a panuje tak konstantní světlo i v nočních hodinách. Slunce nad obzorem setrvává několik týdnů. Tento přírodní úkaz se vyskytuje pouze za polárním kruhem, proto se dá pozorovat na severu země v již zmiňovaném Laponsku. Ojedinělý zážitek však má také jistý vliv na psychiku lidí, zejména turisty nenavyklé na permanentní světlo postihují potíže se spánkem.
Naproti tomu během zimy dochází v Laponsku k tomu, že slunce nevyjde nikdy. Na severu tento stav přetrvává cca dva měsíce. Jinak se mu říká též polární noc. Pro lidskou psychiku je absence přirozeného světla znatelně náročnější než absence tmy.