Počasí Finsko

Finsko je země, která se nachází na severovýchodě Evropy. Tomu odpovídá i tamní podnebí, které je na většině území mírné severské. Na severu země, typicky v Laponsku, však převažuje subarktické podnebí. Jak to vypadá ve Finsku v létě a co obnáší nefalšovaná severská zima?

Na momentálně panujícím počasí se podepisují zpravidla dva vlivy. Je to především vnitrozemské podnebí západní Sibiře a Golfský proud. To způsobuje prudké teplotní výkyvy.

Zima ve Finsku

Během zimy většinu povrchu Finska pokrývá sníh a teploty mohou na severu klesnout k až -20 °C. V průběhu listopadu a prosince zamrzne i většina zdejších jezer, jimž je Finsko proslulé. Obdobně se v led promění i okolní hladiny moře. Zima je zde nejdelším ročním obdobím, které trvá zhruba čtyři až pět měsíců.

Nic jako typická zima ovšem v podstatě neexistuje, charakter tohoto ročního období je poměrně proměnlivý. Pro ilustraci: Nejnižší průměrná teplota v zimě činí v Helsinkách pouze -9 °C, na rozdíl od nejsevernějších částí zde tedy nepanují nijak extrémní mrazy. Teprve březen se nese ve znamení prodlužování jednotlivých dnů a pozvolného probouzení přírody. Jaro bývá místními považováno za vůbec nejkrásnější část celého roku.

Počasí v dalších částech roku

Klima je ale v zásadě podobné tomu našemu, v letních měsících se naopak na jihu země mohou teploty dostat i k 30 °C. Nejvyšší průměrná letní teplota v hlavním městě činí 22 °C. Nejdelší dny jsou zaznamenány v červnu. Teplé počasí však ve Finsku velmi často vládne ještě i v září. Někdy ale může slunečné dny doprovázet déšť. Nejsušší oblastí je Laponsko, kde ročně v úhrnu spadne pouze 500 mm srážek. S přicházejícím podzimem se pak typickým jevem stává silný vítr.

Na předpověď v dlouhodobém horizontu se v zásadě nevyplatí příliš spoléhat, neboť počasí je nestálé a odhadovat teploty či srážky v delším časovém úseku lze je jen velmi obtížně. Podle krátkodobých předpovědí se ve svých plánech orientovat už můžete.

Polární den a noc

Finské počasí má ještě jedno specifikum. Lze tu pozorovat jev, kterému se říká půlnoční slunce a jež je součástí tzv. polárního dne. Během léta tady slunce nezapadá a panuje tak konstantní světlo i v nočních hodinách. Slunce nad obzorem setrvává několik týdnů. Tento přírodní úkaz se vyskytuje pouze za polárním kruhem, proto se dá pozorovat na severu země v již zmiňovaném Laponsku. Ojedinělý zážitek však má také jistý vliv na psychiku lidí, zejména turisty nenavyklé na permanentní světlo postihují potíže se spánkem.

Naproti tomu během zimy dochází v Laponsku k tomu, že slunce nevyjde nikdy. Na severu tento stav přetrvává cca dva měsíce. Jinak se mu říká též polární noc. Pro lidskou psychiku je absence přirozeného světla znatelně náročnější než absence tmy.

holanova.dŠtítky: Počasí