Zajímavé místa Švédska - kam na výlet?

Švédsko není jen malou zemí na severu Evropy. Z geografického hlediska je to obrovská země. Vzdálenost mezi nejjižnějším bodem země a vzdáleným Laponskem na severu je větší, než je vzdálenost mezi Londýnem a Římem.

Vzhledem k rozloze tohoto území je krajina velmi různorodá a divoká. Najdeme zde vše od zelených hustých lesů, které se nacházejí v rozlehlých říčních údolích až po zamrzlé ledovce. Navzdory tomu většina turistů, a Švédy nevyjímaje, tráví svou dovolenou v jižní části země, která je domovem pro největší města země.

Tři největší švédská města

Stockholm se nachází na několika ostrovech, které leží mezi Baltským mořem a jezerem Malaren. Stockholm se beze sporu řadí mezi nejhezčí hlavní města Evropy. Naproti tomu město Göteborg, na západním pobřeží, je jeho méně okázalá alternativa s bohatou kulturní scénou. Obě tato města mají v zádech nedotčené souostroví s několika ospalými ostrovy, které poskytují poklidnou atmosféru a klidný způsob života, jako alternativu k hektickému životu ve městě.

Malmö, třetí největší město ve Švédsku, patří rozhodně k nejrozmanitějším městům v zemi, a to hlavně díky jeho umělecké atmosféře, s mnoha parky, obchody a muzei. Když už zde budete, rozhodně stojí za to udělat si čas na návštěvu města Lund, které je známé svými kořeny až v dávných dobách Vikingů.

Mezi další města, která rozhodně stojí za návštěvu, je městečko Uppsala. Je to katedrální město s botanickými zahradami a starobylými pohřebními mohylami a také město Sigtuna, které je považováno za nejstarší město ve Švédsku. Jeho středověké centrum je okouzlujícím místem pro nakupování a je vyhlášené pro výbornou kávu.

Švédský venkov

Kromě zastavěných oblastí a velkých měst, je možné zastavit se i na švédském venkově, který je velmi okouzlující. Za návštěvu určitě stojí Skåne, se svými malými chaloupkami a poli vlčích máků, zatímco střední část země je typická jezery. Ve Švédsku se nachází velice bohatá populace losů a dalších živočichů, kteří mohou představovat pro řidiče určité riziko. Ale i přesto návštěva zdejší krajiny rozhodně stojí za to. Dokonce i pro rodilé Švédy mají tyto oblasti, jako je například Dalarna, mají stále svou jakousi magickou přitažlivost.

Národní parky

Dále na sever se nacházejí některé z nejlepších a nejnavštěvovanějších národních parků, včetně Sareku, kde můžeme najít až 100 ledovců. Dalším zajímavým parkem je Padjelanta, kde se nachází největší množství sobů ve Švédsku. Pokud byste chtěli vidět polární záři, nejlepším místem na její pozorování je Abikso nebo Kiruna.

Stockholm

Většina cest po Švédsku začíná ve Stockholmu a to z velmi dobrého důvodu. Stockholm je krásné město na břehu řeky, a které má několik věží, ze kterých si můžete jeho krásu vychutnat.

Můžete zde strávit i týden než si dostatečně prohlédnete mnoho muzeí a památek, a že jich toto město nenabízí zrovna málo. Oblíbené jsou také projížďky lodí. Samozřejmostí je i spousta restaurací a barů, které můžete najít napříč celým městem.

Je pravda, že výlet do Stockholmu může být velice drahý, ale pokud jste šikovný a nemusíte trávit noci v luxusních hotelech a jíst v těch nejlepších restauracích, zjistíte, že i s malým rozpočtem si zde můžete užít krásnou dovolenou.

Pět věcí, které byste ve Stockholmu rozhodně neměli minout:

 1. Prohlídku majestátní dřevěné lodi Vasa ze 17. století, která strávila 333 let pod vodou, než se stala hlavní turistickou atrakcí.
 2. Ztraťte se v úzkých uličkách Gamla Stan a pak se podívejte do podzemního středověkého muzea nebo opulentním královským palácem.
 3. Stravte noc v jednom z městských neobvyklých hotelů nebo hostelů – můžete si vybrat z elegantní plachetnice, věznice nebo přestavěný Boeing 747.
 4. Vydejte se za nejlepšími návrháři, hudebníky do SoFo, což je nejlepší umělecká čtvrť ve městě a nebo se vydejte na stockholmské trhy, které nabízejí některé z nejchutnějších švédských jídel, včetně masových kuliček a baltských sleďů.
 5. Projděte se v jednom z mnoha městských parků nebo se vydejte plachtit nebo třeba potápět.

Gothenburg

Druhé největší švédské město Gothenburg, je pravým protikladem do lesku zahaleného Stockholmu. Nenajdete zde tak hektickou atmosféru jako v hlavním městě, a tak budete mít více klidu na prozkoumání místních zajímavostí. Také ceny jsou zde přijatelnější. Za jeřáby a ošklivými kontejnery, které se nacházejí ve zdejším přístavu, můžeme objevit krásné parky a zahrady, ostrůvky bez aut.

Existuje mnoho důvodů proč navštívit toto ospalejší městečko. Najdete zde krásné uličky, galerie, velkolepé domy a mnoho muzeí, která by vaší pozornosti neměla uniknout. V součastnosti je Gothenburg domovem několika nejlepších restaurací a barů na území celé Skandinávie.

Pět věcí, které byste rozhodně v tomto městě neměli minout:

 1. Podívejte se na modré velryby v pohádkovém přírodovědném muzeu.
 2. Pokud jste milovníkem kávy, rozhodně zavítejte do čtvrti Hague, kde najdete mnoho roztomilých dřevěných a kamenných domků, ve kterých se nachází jedny z nejlepších kaváren ve městě.
 3. Navštivte Liseberg, jeden z největších a nejlepších zábavních parků ve Skandinávii.
 4. Objevte venkovské kouzlo západního Švédska.
 5. Ochutnejte čerstvě ulovené krevety, raky a humry v některé z restaurací.

Gotland

Pro mnoho Švédů léto znamená výlet do Gotlandu. Nachází se v Baltském moři, a je to ostrov s jedním z nejlepších počasí, nemluvě o nejlepších písečných pláží a hustých lesích, které se zdají být jako stvořené pro pěší turistiku a cykloturistiku.

Vzhledem ke své poloze asi nikoho nepřekvapí, že Gotland má velice dlouhou a kontroverzní tradici. Město vypadá jako by ho postavili filmaři pro kultovní sérii Hry o trůny a dodnes se zde vykopávají artefakty z dob Vikingů. Dnes je Gotland dějištěm hlavních politických událostí.

A co dalšího dělá z otlandu přímo ráj na zemi? Okouzlující sladkovodní jezera, zvláštní kamenné útvary, hluboké jeskyně a překrásné zahrady.

5 věcí, které rozhodně stojí za vidění:

 1. Podzemí u Lummelungagrottan, rozsáhlé jeskyně, které byli objeveny třemi chlapci v roce 1948. Až skončíte s obdivováním stalaktitů a stalagmitů, můžete prozkoumat rozličné přírodní stezky, které začínají u vchodu do jeskyně.
 2. Probuďte v sobě středověkého rytíře na týdnu Visby, který se koná v srpnu. Jsou zde k vidění dostihy, koncerty a dobové kostýmy.
 3. Užijte si kempování a nádherný výlet na moře u Visby Stanby, hned za starými městskými hradbami.
 4. Vydejte se k sousednímu ostrovu Fåro, který byl domovem švédského režiséra Igmara Bergmana.
 5. Půjčte si kolo a objevujte kavárny, farmářské obchody, které prodávají místní produkty.

Daleký sever

Švédský sever je domovem některých nejzajímavějších krajin v celé Evropě. V zimě se řeky a jezera zastaví a rozsáhlé lesy se ohýbají pod vahou příliš mnoho sněhu. Když letní slunce rozpustí sníh, celé údolí kypí životem – rozkvétají divoké květiny a spousta komárů otravuje obyvatelům život a vzduch se ohřívá.

Příjezd do Laponska je dost namáhavý, ale určitě stojí za to. Velkým lákadlem pro všechny je možnost vidět polární záři, která je viditelná z celého regionu. Vydejte se sáňkovat se psím spřežením, zkuste si lyžování pod půlnočním sluncem nebo stravte noc ve slavném Icehotelu v Jukkasjärvi. Tato část je také nejlepší částí z celého Švédska pro pěší turistiku, kempování a pozorování divoké zvěře díky velkým oblastem divočiny.

5 věcí, které musíte zažít v severním Švédsku:

 1. Vyzkoušejte turistickou stezku Kungsleden, která vede přes ty nejkrásnější horské scenérie. Celá trasa je dlouhá 425 km.
 2. Pozorujte polární záři. Území kolem města Abiska je ideálním místem k jejímu pozorování.
 3. Pijte pivo, a to hlavně pokud se smažíte v místních vyhlášených saunách. Poté se ponořte do studené vody, nebo skočte do sněhu.
 4. Navštivte některé národní parky jako jsou Abisko, Sarek, které jsou považovány za nejkrásnější oblasti. Sem ale nechoďte bez průvodce.
 5. Vyzkoušejte si závody se psím spřežením.

Österlen

Zastrčený v jihovýchodním rohu země, se nachází malebný region známý jako Österlen a je dlouhodobě oblíbený mezi návštěvníky Švédska. Avšak nějakým záhadným způsobem zůstává neobjeven těmi zahraničními.

V létě je zde možnost prohlídnout si mnoho malých uměleckých galerií a obchodů s farmami, které jsou svým hostům otevřeny, nebo si vychutnávají opalování a plavání na nedotčených písečných plážích na pobřeží Baltského moře.

Mnoho podniků podává k jídlu sezónní potraviny. Místní strava se hlavně skládá z ryb, největší specialitou je čerstvě ulovený mořský pstruh.

5 věcí, které rozhodně nesmí chybět v Österlenu:

 1. Nenechte si ujít návštěvu některé z malých nezávislých galerií.
 2. Vydejte se na úžasnou písečnou pláž. Za slunečného dne vypadá jako pláže na Filipínách nebo v Thajsku.
 3. Zastavte se u jednoho z místních farmářů a kupte si zde chřest, jablka a divoké jahody nebo cokoliv co zrovna bude v sezóně.
 4. Navštivte Gimmingehus, nejlépe zachovalý středověký zámek ve Skandinávii.
 5. Prohlédněte si lázeňský hotel a nechte se rozmazlovat.

Lund

Lund je často turisty přehlížen, když míří na své cestě přes jižní Švédsko dále do Kodaně. Toto starobylé město bylo založeno už za dob Vikingů a je jedním z nejlepších míst k návštěvě.

Centrální část Lundu je plná krásných budov a jsou zde muzea, která nabízí vše od starých runečných kamenů až po moderní umění. Místní univerzita je taková švédská verze Oxfordu. Naštěstí zde existuje i plno barů a hospůdek.

5 věcí, které v Lundu nesmí chybět:

 1. Vyzkoušejte projížďku po staré železniční trati.
 2. Obdivujte středověkou katedrálu Lunda a chmurnou kryptu pod ní.
 3. Podívejte se na exponáty, které se nacházejí v muzeu historie.
 4. Vyzkoušejte Fika v jedné z místních kaváren.
 5. Obdivujte místní moderní umění v Muzeu skic.

Anie9494