Alkohol na Islandu?

Alkohol má na Islandu velmi silnou tradici. Proto místní vládci vždy bojovali s negativními společenskými dopady tohoto jevu.

Jak se pije na Islandu?

Pití alkoholu na Islandu, je, stejně jako v dalších severských zemích, omezeno. Pokud vám není víc jak 20 let, není možné si koupit jakýkoliv alkohol v obchodě. A i ne ve všech obchodech je možné alkohol koupit. Alkohol na Islandu je možné koupit pouze ve státních obchodech nebo v restauracích, či barech. Nicméně alkohol je zde velice drahý, a to hlavně kvůli vysoké míře zdanění. Státní obchody, které se věnují prodeji alkoholu, se nacházejí pouze ve městech, a rozhodně nečekejte, že na tyto obchody narazíte na každém rohu.  

Islanďané si dopřávají alkoholické nápoje zejména o víkendech a to velmi hojně, a to až do doby, kdy člověk pít může. Přes týden se obyvatelé alkoholu vyhýbají a ještě v nedávné době, a to hlavně na venkově, bylo dokonce pití ve všední den považováno za neslušné, a obyvatelé to považovali za znak možného alkoholismu.

Typický alkoholický nápoj Brennivín

Typickým islandským nápojem je Brennivín. To je pálenka, kterou mnozí obyvatelé považují za svůj národní nápoj. Destiluje se z brambor a přidává se do ní kmín, popřípadě semena anděliky. Obyvatelé tuto pálenku s oblibou přezdívají „černá smrt“. Pokud bychom se ale chtěli pokusit o překlad do českého jazyka, mohli bychom tento název přeložit jako „pálené víno“, což má s vínem pramálo společného – tento destilát obsahuje přibližně 38 % alkoholu.

Dalším oblíbeným nápojem je šnaps, který se pije především při zimní slavnosti Thorrablot a často se jím zapíjí pachuť žraločího masa.

Islandská prohibice

Pivo bylo až do roku 1989 na ostrově považováno za nelegální. V restauracích a barech bylo v 80. letech nahrazováno nealkoholickým pivem s vodkou, ale to jen do té doby, než byl zakázán i tento nápoj. Po probíhajících protestech bylo pivo po 75 letech trvající prohibice opět povoleno. Na Islandu se vyrábějí tři značky piva – Egil’s, Thule a Viking.

Zajímavou kuriozitou této země jsou piva s malým množstvím alkoholu, s obsahem pouhých 2%, která se běžně prodávají v obchodech a supermarketech. Naopak více stupňová piva, která bychom mohli přirovnat k našim "desítkám" či "dvanáctkám" jsou k dostání pouze ve výše zmíněných specializovaných obchodech. 

Dovoz a vývoz alkoholu

Pokud se rozhodnete, že si na svou dovolenou na Islandu dovezete své vlastní zásoby alkoholu, čeká i zde na vás nemilé překvapení v podobě omezení. Na ostrov si totiž můžete přivéz maximálně: 1 litr tvrdého alkoholu (vodka, slivovice, rum, atd.), 1 litr vína a maximálně 6 litrů piva. Jedna osoba však může mít u sebe ve svém zavazadle pouze dvě ze tří uvedených položek. Pokud byste si naopak chtěli odvézt nějaký alkohol na památku, rozhodně se vyplatí s nákupem počkat až do letištních duty-free shopů, kde je možné ušetřit až dvě třetiny ceny. 

Anie9494