Jak vycestovat na Island?

Jestli se o něčem dá říct, že je to místo tisíců vodopádů, je to zcela nepochybně Island. Tato země, jenž je zároveň druhým největším ostrovem v Evropě, se nachází na pomezí Atlantického a Severního ledového oceánu. Klima na tomto místě významně ovlivňuje Golfský proud, jenž zde ulehčuje život místním obyvatelům, kterých tu ale i přesto žije jen něco málo přes 300 tisíc. Jste-li však člověkem prahnoucím po dechberoucí přírodě, ať už v podobě již zmiňovaných vodopádů, lávových polí či ledovců, měli byste centu na Island zvážit.

Z Prahy do Reykjavíku

Pokud jste se tedy rozhodli, že je pro Vás tato země tím pravým ořechovým a označili ji za svou další turistickou destinaci, určitě Vás potěší fakt, že z Pražského letiště lítá na Island přímá linka ČSA. Let na mezinárodní letiště v Keflavíku trvá přes čtyři hodiny a zpáteční letenku můžete pořídit za 7-9 tisíc, samozřejmě v závislosti na ročním období, pokud budete mít štěstí tak i levněji. Druhým hlediskem, které ovlivní vaší cenu letenky, je také předstih, se kterým letenku kupujete, přičemž se zcela určitě vyplatí ji zakoupit klidně i půl roku dopředu. Například v období letních prázdnin se ceny mohou vyšplhat i ke 12 tisícům, a to i v případě, že plánujete vaši dovolenou již v zimě. A jestliže jste právě zjistili, že máte propadlí pas, pak si nemusíte vůbec zoufat, jelikož Island je součástí Schengenského prostoru. Vycestovat do této země tedy můžete i na občanský průkaz, vlastníte-li jeho verzi se strojově čitelnými údaji.

Z letiště se do Reykjavíku dostanete autobusem. Spojení zajišťují tři dopravci, včetně jedné veřejné linky a vy si tak můžete vybrat, co je pro vás nejpřijatelnější variantou. Další možností je si zapůjčit auto již na letišti. To se vám vyplatí zejména, máte-li v plánu procestovat tento ostrov právě autem. Poslední z možností je samozřejmě využití taxi služby, ale vzhledem k tomu, že letiště Keflavík se nachází od hlavního města asi 50 km, mohla by se vám taková cesta prodražit a to hlavně cestujete-li sami.

Počasí na Islandu

Rozhodnutí, kdy na Island pojedete, není tak důležité ani z hlediska ceny letenek, ale důležitou roli zde hraje zejména počasí, kdy především zimní měsíce, jako je prosinec či leden, bývají velmi mrazivé a teplota zde klesá 2–3 stupně pod bod mrazu. Na některých místech ostrova může ve výjimečných případech teplota klesnout ještě více. Navíc v zimním období je tu světlo pouhých 4-5 hodin. Vyrazili jste však na Island s touhou vidět polární záři, měli byste i přesto zimní období zvolit.

Naopak v letních měsících tu teplota vystoupá i přes 10 °C. Celá dovolená vás však vyjde podstatně dráž, a to nejen co se dopravy týče, jelikož je na Islandu tou dobou turistická sezóna.

Místa, jenž byste neměli opominout

V samotném Reykjavíku můžete obdivovat zajímavou architekturu, ať už v podobě kostela Hallgrimskírkja či koncertní haly Harpa. A pokud vás láká také islandská kuchyně, určitě se zastavte na oběd do tradiční restaurace Dill. Na islandkou lahůdku v podobě žraloka naopak můžete vyrazit do podniku 3 Frakkar.

Co se ostrova týče, určitě nelze opominout již zmiňované vodopády. Jeden z nejnavštěvovanějších je například vodopád Gullfoss, který nalezneme na řece Hvítá v jihozápadní části ostrova. Zajímavou se jeví i hora Helgafell, která je podle pověsti kouzelná a její výstup by vám údajně měl splnit tři přání. A v neposlední řadě jsou důležitou turistickou destinací také geotermální lázně Modrá laguna, jenž nalezneme v lávových polích několik desítek kilometrů od hlavního města.

Eva Klásková