Nízkonákladové cestování do Skandinávie

Jak to ti mladí dělají, že pořád někde cestují? To tahají peníze z rodičů? Nebo si na to těmi občasnými brigádami dokážou vydělat?

Je to jednoduché. Chce to sice trochu přípravy, ale rozhodně není nutné mít do puntíku naplánovaný itinerář cesty. Tady je několik tipů, co promyslet a zařídit dopředu, aby se cestování neprodražilo a vy jste si výlety za hranice (všedních dnů) mohli naplno užít.

Cesta

Kromě možnosti domluvit se s dalšími přáteli a naplnit celé auto můžeme podobnou službu využít, i pokud cestujeme sami nebo třeba ve dvojici. Ve většině evropských zemí existují servery nebo alespoň skupiny na facebooku, na kterých lidé sdílejí své cesty, jak v rámci jednoho státu, tak i mezi státy. U nás mezi něco patří například www.blablacar.cz. Tato možnost je výhodná jak v případě, že jste řidič, tak i v případě, že jste pouze cestující, protože náklady na pohonné hmoty se obvykle rozdělí mezi všechny cestující v autě. Nutno také říct, že při dlouhých denních a nočních přejezdech se utužují stávající vztahy a navazují nová přátelství.

Cestujeme-li na delší vzdálenost nebo přes moře, zvolíme nejspíš cestu letadlem. V takovém případě doporučuju využít vyhledávače levných letenek, jako je například www.flightics.com nebo www.kiwi.com. Obecně jsou měsíci s nejlevnějšími letenkami únor a září, ale během celého roku je možné nalézt opravdu levné letenky do mnoha destinací. U nízkonákladových společností ale nesmíme zapomenout, že nízkou cenu letenky vynahrazují vysoké ceny za případné další služby, jako je změna cestujících nebo nadměrné zavazadlo.

Cestovat můžeme také vlakem nebo autobusem. V takovém případě obvykle platí, že cenu jízdenky vždy sníží zakoupení zpáteční cesty spolu s cestou tam. U některých společností, jako jsou i naše České dráhy, také do některých destinací platí, že čím dříve jízdenku zakoupíte, tím nižší bude její cena (v případě ČD se tato služba jmenuje včasná jízdenka Česko a včasná jízdenka Evropa). Dopravci obvykle mívají také studentské slevy.

Po velkých městech, kde nejde k přesuny mezi jednotlivými místy používat pouze vlastní nohy, můžeme kromě MHD, kde se obvykle vyplatí zakoupit vícedenní jízdenku, využít například populární bikesharing (tedy sdílení jízdních kol).

Ubytování

Často větší položkou než samotná cesta je cena za ubytování. Pokud nepotřebujete přímo soukromé apartmá a nebojíte se přibalit třeba spacák, pak máte vyhráno a bydlet můžete doslova zdarma. Nejlepší službou je určitě www.couchsurfing.com. Snad ve všech městech zde můžete najít ubytování. Hostitelé Vám navíc často ukážou město a stanou se spíš Vašimi přáteli, než ubytovateli.

Další možností je www.airbnb.com. Zde za ubytování sice platíte, často je Vám ale k dispozici samostatný pokoj nebo celý byt či dům a navíc máte podporu v případě problémů, jelikož tato služba je provozována oficiálním provozovatelem. V obou případech sledujte reference hostitelů a podle nich vybírejte.

V případě dlouhodobějšího cestování může být možností také dobrovolnictví. Mnoho organizací nabízí ubytování i stravu za pomoc s provozem. Vždy se snažte domluvit si podmínky dopředu, především kdy a jak často budete mít volné dny. Hledat můžete v databázích, jako je například www.wwoof.net.

Poslední možností jsou samozřejmě hotely a ubytovny, které často nabízejí sdílené mnoholůžkové pokoje. Obvykle bývají smíšené a počet ubytovaných se pohybuje mezi deseti a dvaceti lidmi.

Program

Jako dobrý zdroj inspirace, která místa v zemích a městech kam cestujeme navštívit, můžeme využít třeba www.pinterest.com. Pokud do vyhledávání navíc přidáme slovíčko „free“ (zdarma), získáme celý seznam míst a zajímavostí, která můžeme navštívit, aniž bychom za ně museli platit. Ve větších evropských městech je také výhodné mít pořád v kapse studentskou kartu (ISIC). Především do muzeí a dalších vzdělávacích institucí mají studenti s potvrzením vstup zcela zdarma nebo alespoň hodně snížený. Některé památky a muzea navíc mají „happy hours“ nebo „happy days. Jsou tedy v některých konkrétních dnech nebo hodinách otevřeny pro veřejnost zdarma. Často to bývají večerní hodiny nebo například první středa v měsíci a podobně.

Stravování

Za potraviny a nápoje utratíme ve většině (především západních) evropských zemích mnohem více peněz než jsme zvyklí u nás. Pokud necestujeme na delší dobu, je nejlepší cestou se tak trochu omezit a místo obědu v restauraci se v obchodě koupit třeba hotové jídlo nebo salát. Pokud chcete přece jenom kvalitnější jídlo v kulturním prostředí, stejně jako v Čechách se vyplatí zajít do „food courtu“ některého obchodního domu. V normálních restauracích se pak můžeme zaměřit na polední menu nebo již zmiňované „happy hours“. 

I když si velkou část cesty naplánujeme, může se stát spousta věcí, která z nízkonákladového výletu udělají drahou záležitost. V takovém případě nesmíme zapomenout na to, že i nečekané události k cestování patří. Na druhou stranu ale díky couchsurfingu nebo sdílení jízd poznáte spoustu nových a inspirativních lidí, což za to určitě stojí.

Bára Stolínová