Cestování

Lyžování v Norsku (Beitostølen, Hafjell, Gaustablikk, Kvitfjell)

Stejně jako se Kanadě přezdívá - kolébka hokeje - má i Norsko svou zažitou a velice oblíbenou přezdívku - mekka lyžování. Nenašli byste zde Nora, který by doma neměl lyže, jež by alespoň jednou za zimu nevytáhl pořádně provětrat. Na severu Evropy se lyže staly doslova povinnou výbavou, z nutnosti zábavou a velice oblíbeným sportem.

Norsko (Oslo, Fjordy, Trollstigen, Langfossen)

Nádherná země plná strmých hor, které se tyčí přímo z nejdivočejších vln Atlantiku do nekonečných výšek, jež dosahují několika set metrů. Tisíce kouzelných vodopádů, mezi kterými i ty nudné dokážou předčít vaše očekávání a svou krásou zvysoka převyšují všechny středoevropské perly.

Švédsko (Stockholm, Drottingholm, Laponsko, Öland)

Třetí největší země Evropské Unie, též známá jako severský obr - Švédsko - má svým návštěvníkům rozhodně co nabídnout. Žijí zde potomci germánských kmenů Gótů a Svearů, kteří dali této zemi její dosavadní název, pod kterým toto severské království známe.

Finsko (Helsinky, Olavinlinna, Uspenski, Suomenlinna)

Finsku nikdo neřekne jinak než země tisíců jezer a ostrovů. Do paměti mnoha lidí se vrylo především pro svou nedotčenou a krásnou přírodu, jež vám jistě vyrazí dech. Půvab a krásy této země učarovaly i několika umělcům, narodilo se zde nespočet sportovních hvězd.

Island (Reykjavík, Zlatý trojúhelník, Modrá laguna)

Nádhernou rozmanitou zemi plnou nedotčené přírodní krásy byste si rozhodně měli přidat na seznam míst, která bezpochyby stojí za to vidět. Island známý též jako země ledovců, sopek, gejzírů, fjordů, vodopádů, pastvin i obdivuhodně vysokých a téměř nedostupných hor je obklopený nekonečným oceánem.

Jak získat cestovní pas?

Chcete vycestovat? Směřuje-li Vaše trasa mimo země Evropské unie, k uskutečnění svých plánů potřebujete cestovní pas. Jak jej ale získat? S občanským průkazem si již nevystačíte. Přinášíme rychlý přehled faktů, které ušetří Váš čas.

TIPY PRO CESTOVATELE: Jak se vyhnout pásmové nemoci?

Toužíte alespoň jednou vycestovat dál za hranice Evropy třeba za asijskou exotikou nebo pocítit na vlastní kůži ruch amerických velkoměst? Objevování vzdáleného světa je dobrodružné, vzrušující, ale může s sebou nést i nepříjemnosti - například v podobě pásmové nemoci, která už překvapila nejednoho nadšeného cestovatele. Zjistěte, jak se jí vyhnout nebo ji alespoň bez újmy na cestovatelských zážitcích překonat.