Lyžování v Norsku (Beitostølen, Hafjell, Gaustablikk, Kvitfjell)

Stejně jako se Kanadě přezdívá - kolébka hokeje - má i Norsko svou zažitou a velice oblíbenou přezdívku - mekka lyžování. Nenašli byste zde Nora, který by doma neměl lyže, jež by alespoň jednou za zimu nevytáhl pořádně provětrat. Na severu Evropy se lyže staly doslova povinnou výbavou, z nutnosti zábavou a velice oblíbeným sportem.

Kdo někdy zkusil lyžovat v Norsku, věřte, že podruhé nechtěl jinam. Ne nadarmo je Norsko označováno za lyžařský ráj, kde si na své přijdou jak nezkušení začátečníci, tak i otřelí lyžaři, kteří již mají nějaký ten kopeček za sebou. Ačkoli se staletá tradice této země váže spíše k tomu, čemu u nás říkáme běžky, v současné době je tu pestré množství zimních středisek s úžasnými sjezdovkami a vleky, což láká stále více lidí k návštěvě.

Lyžařská střediska

Současná doba přeje rozkvětu zimních lyžařských středisek, jejichž počet se neustále zvyšuje stejně jako jejich oblíbenost i návštěvnost. Kdo hledá příjemné lyžování v zajímavém prostředí, neměl by váhat - Norsko je jasnou volbou číslo jedna.

Beitostølen

Malá norská vesnička potažmo lyžařské středisko Beitostølen, které se nachází v obci Øystre Slidre. Leží ve výšce 900 m m na jihu pohoří Jotunheimen. Toto středisko je pro svou velice klidnou a zároveň útulnou atmosféru ideální především pro rodiny s dětmi. Dostatečná nadmořská výška i sousední hory jsou příslibem včasné sněhové pokrývky i lyžařské sezóny, která trvá až do května. Naleznete zde dva velké lyžařské areály, šestisedačkovou lanovku, sáňkařské dráhy, 320 km běžeckých tras i mírně široké svahy.

Vesnička BeitostølenVesnička Beitostølen (Autor Siri Spjelkavik CC)

Hafjell

Lyžařské středisko potažmo i olympijská tradice - díky tomu je známý Hafjell, jež se nachází přibližně 15 km severně od Lillehammeru. Pro rodiny s dětmi i lyžaře, kteří příliš neholdují technicky náročným sjezdovkám, je právě Hafjell volbou číslo jedna, nad kterou není třeba dlouho rozmýšlet. Nejdelší sjezdovka tohoto lyžařského střediska měří asi 8 km. O sníh tu rozhodně nebývá nouze, je-li ho ale nedostatek, o zasněžení se postará rozsáhlý systém, díky čemu může být následně celý areál pokryt umělým sněhem.

Gaustablikk

Na úpatí Gaustatoppen - nejvyšší hory v jižním Norsku - se nachází lyžařské středisko Gaustablikk. Nachází se zde celkem 28 sjezdovek, jejichž celková délka přesahuje 31 km. Naleznete zde expresní čtyřsedačkové lanovky a 10 vleků. Díky svému mírnému terénu je středisko určeno pro začátečníky i rodiny s dětmi. Na své si zde přijdou i pokročilí lyžaři, pro které je tu připravena čtvrtina středně pokročilých sjezdovek a 5 sjezdovek, které jsou určené pro experty.

KvitfjellKvitfjell (Autor Siri Spjelkavik CC)

Kvitfjell

Lyžařské středisko, jež je známé pro své mezinárodní renomé. Většina lidí zná toto místo především díky mistrovství světa v lyžařských disciplínách, které se zde konaly. Celková délka čítající 29 km sjezdovek, mezi kterými najdete výborný mix jednoduchých i náročnějších svahů, jistě vás potěší i šestisedačkové lanovky. Nechybí zde ani populární snowpark a ani běžkaři zde nepřijdou zkrátka. Kvitfjell bývá otevřený již od listopadu až do konce dubna, čemu výrazně napomáhá dostatečně pokrytí sněhu, o který tu rozhodně není nouze.

Kdo touží po kvalitním lyžování na technicky náročných sjezdovkách, které jej nenechají odpočinout, ale i ten, kdo si chce užít klidné sjezdy, by měl zavítat do Norska, které je tomuto sportu více než otevřené. Na své si zde přijdou začátečníci i pokročilí, stejně tak rodiny s dětmi. Norsko nabízí úžasná místa jak pro lyžování, tak i zbylé zimní sporty. Dostatečný výběr lyžařských středisek vás jistě potěší a zaručeně si najdete to svoje, které vám nabídne přesně to, co hledáte.