Norsko (Oslo, Fjordy, Trollstigen, Langfossen)

Nádherná země plná strmých hor, které se tyčí přímo z nejdivočejších vln Atlantiku do nekonečných výšek, jež dosahují několika set metrů. Tisíce kouzelných vodopádů, mezi kterými i ty nudné dokážou předčít vaše očekávání a svou krásou zvysoka převyšují všechny středoevropské perly.

Fantastické fjordy, jež se zařezávají stovky a stovky kilometrů hluboko do vnitrozemí i horské náhorní plošiny či strmá pohoří.

Tohle všechno vám nabízí úžasná země - Norsko.

Hlavní město Oslo

Třetí nejdražší město v Evropě, které svou norskou krásou láká drtivou většinu návštěvníků k návštěvě - Oslo - je největším městem norského království a zároveň místem, kam by při vaší návštěvě rozhodně měly směřovat vaše kroky. Jedna z největších evropských metropolí, jež většinu svých památek soustřeďuje do svého centra, což je pro vás jistě lákavým faktem, jelikož je můžete pohodlně obejít i pěšky během jedné návštěvy. Historie tohoto nádherného města sahá až do doby Vikingů a hlavním městem Norska se Oslo stalo až v roce 1905.

Operní budova v OsluModerní operní budova v Oslu (Autor George Rex CC)

Architektonicky příliš nelákavý zázrak

Z architektonického hlediska nepatří Oslo k bůhvíjakým zázrakům, přesto si ho jistě zamilujete pro desítky jiných důvodů. Oslo je krásné a především čisté město s poklidným centrem, kde najdete hezké domy i velice známý přístav. Možná vás nadchne i fakt, že ačkoli je to hlavní město, přesto má k přírodě velice blízko. A nejen k ní! Velmi dobře se tu daří i sportu, kdo touží po kultuře, může si zajít do muzea a do hledá trochu klidu, rád si odpočine v příjemném parku.

Norské fjordy

Norské fjordy, jež často bývají označovány jako mistrovské díla přírody, jsou pozůstatky ledovcové činnosti v dobách ledových. Fjord je dlouhý a zároveň úzký mořský záliv, jež vzniká v blízkosti moří a oceánů. Jsou typické pro své velice strmé svahy a údolím do tvaru U.

Sognefjord

Největším a zároveň i nejhlubším fjordem na území Norska je 204 km dlouhý a 1400 m hluboký Sognefjord. Nachází se uprostřed západního Norska v oblasti zdejších fjordů. Mezi lidmi, kteří Norsko navštívili, je přezdíván Norský velikán. Sognefjord se táhne od souostroví na západě až ke Skjoldenu a populárnímu parku Jotunheim, jež se nachází na východě. Kolem jeho břehů můžete vidět nádherné hory tyčící se do výšky až 2000m. Na některých z nich jsou dokonce i ledovce. Sognefjord naleznete asi 300 km od hlavního města Norska a jistě vás potěší svými turisticky lákavými atrakcemi, které se nachází v jeho blízkosti a jež byste rozhodně měli navštívit.

SognefjordSognefjord - významné místo turisty hojně navštěvované (Autor Red Junasun CC)

Balestrand

Pohled na celkem tři ramena zařezávající se do vnitrozemí vám poskytne další známý fjord, jež se nachází u Sognefjordu mezi vysokými a sněhem pokrytými horami - Balestrand. Mezi místními i návštěvníky bývá velice obdivován a říká se, že jeho tři ramena zde leží jako perly mezi fjordem a horami. Inu názor si musíte udělat sami, proto byste si návštěvu tohoto dech beroucího místa neměli nechat ujít.

Jedno z nejkrásnějších ramen fjordu - Fjærland

Vaše další kroky by určitě měly směřovat k místu, které je považováno za jedno z nejkrásnějších ramen fjordu v kraji. Největší fjord Sognefjord se zde setkává s ledovcem Jostedalsbreen a návštěvníkům slibuje opravdu nezapomenutelný pohled. Podél fjordu naleznete opuštěné osady a usedlosti, jež představují pomníky dřívějších dob. Nenavštívit toho kouzelné místo, kde na vás historie dýchá z každičkého zákoutí, by byl doslova hřích.

Serpentiny Trolí stezky - Trollstigen

Budete-li chtít vidět Trollstigen - česky řečeno Trolí stezky - budete muset zavítat do západního Norska. Čeká vás celkem 11 serpentin. Svou cestu začnete poblíž městečka Andalsness, která dále povede údolím Isterdalen až k velice oblíbené Trolí stěně. Přejdete říčku, která se nazývá Rauma a pak se připravte na mírné stoupání silnice. Podél cesty se vám naskytne pohled na malebné domky s vyřezávanými motivy trolů i zvířat, jež byste určitě neměli přehlédnout. Zajímavým a turisty velice oblíbeným bodem cesty je i značka upozorňující na nebezpečí trolů. Následně vás čeká jen chvilička chůze po rovině, než se před vámi rozprostře opravdu nádherný až neuvěřitelný výhled na kolmou stěnu, u které možná nabydete dojmu, že tady silnice končí. Ale nenechte se zmást.

Trolí stezkaTrollstigen česky „Trolí stezka“ (Autor Laurent de Walick CC)

Trollveggen

Z malebného údolí, jež nese název Romsdálen, vyrůstá obrovská stěna Trollveggen - česky stěna Trolů. Tato stěna byla po mnoho let mezi horolezci považována za doslova nepřekonatelnou. Ale věřte, že se to někomu přeci jen povedlo a i tato stěna byla nakonec úspěšně zdolána. Úplně první výstup se v tomto místě uskutečnil až v roce 1964, kdy se horolezci dostali na její skalnatý vrchol, kterému se ne nadarmo přezdívá hrozivý a končí v bezmála v 1800 m. Chcete jednu zajímavost pojící se s tímto místem? Sluníčko na vrchol této stěny neposvítí jak je rok dlouhý.

Stěna Trollů (Trollveggen)Stěna Trollů - Trollveggen (Autor Vasile Cotovanu CC)

Turisticky velice lákavé místo

Trolí stezka i celé její okolí patří mezi nejvyhledávanější místa v celém Norsku, které ročně navštíví opravdu neskutečné množství turistů, kteří si na tuto cestu troufají. V Norsku byste našli klikatější i užší cesty, než je právě tato, ale Trolí stezka jako jedna z mála nevede jen na vrchol nějakého kopce, jehož jméno si drtivá většina návštěvníků stejně ani nezapamatuje. Nachází se na poměrně frekventované silnici k proslulé norské atrakci Geirangerflordu.

Vodopád Langfossen

Vodopád Langfossen
Langfossen (Autor Siri Spjelkavik CC)

Vodopády jsou bezesporu jedním z nejkrásnějších, nejsilnějších a nejvznešenějších výtvorů přírody. Nezáleží na jeho tvaru, ani na tom, zda je krátký či dlouhý, široký či úzký. Vodopády jsou vždy lákavým místem, kde se většině návštěvníků zatají dech a jim nezbývá nic jiného, než s obdivem tuto krásu sledovat.

Langfossen je pátý největší vodopád v Norsku, který je velice proslulý v celé Evropě a ročně láká k návštěvě několik desítek tisíc nadšenců. Krásně padá a svou výškou přesahuje 2008 stop. Jak se voda řítí dolů, udržuje kontakt s útesy, jež se nachází za ním. Vodopád Langfossen je přírodní zázrak, jehož krásu byste si zaručeně neměli nechat ujít.

Panenská severská příroda plná rozkvetlých luk, spoustou stromů, nekonečnými lesy i skalami či horskými pláněmi, které tvoří několikasetkilometrové pustiny. Do Norska by se měl alespoň jedenkrát za život podívat každý, kdo touží vidět azurově modrá jezírka, bublající potůčky, dech beroucí scenérie horských vrcholů s ledovci, ale i krásné hlavní město, které rozhodně stojí za návštěvu.