Finsko (Helsinky, Olavinlinna, Uspenski, Suomenlinna)

Finsku nikdo neřekne jinak než země tisíců jezer a ostrovů. Do paměti mnoha lidí se vrylo především pro svou nedotčenou a krásnou přírodu, jež vám jistě vyrazí dech. Půvab a krásy této země učarovaly i několika umělcům, narodilo se zde nespočet sportovních hvězd.

Je to země plná tajemství, která rozhodně stojí za to odhalit, zákoutí, jež vás budou lákat k prohlídce, památek, bez jejichž návštěvy byste Finsko vůbec neměli opouštět.

Hlavní město Helsinky

Jedinečné město rozprostírající se na pobřeží Finského zálivu a na několika blízkých ostrůvcích - Helsinky - jsou hlavním a zároveň i největším městem Finska. Při jeho návštěvě vám jistě neunikne fakt, že se jedná o půvabné město, jež je pro svou klidnou atmosféru velice poutavým místem, kam ročně zavítá několik milionů turistů. Během své dovolené byste jeho návštěvu rozhodně neměli opomenout. Jistě ve vás zanechá milé vzpomínky především na jeho krásnou přírodní scenérii i nezapomenutelné architektonické památky.

Helsinská katedrálaBílá helsinská katedrála (Autor xavi rojas CC)

Město, jež nabízí mnohé

V Helsinkách si každý najde to svoje. Můžete zde navštívit několik desítek muzeí či galerií, stejně lákavě vyhlíží i pozoruhodné kostely, národní operu, parky, zimní zahrady či půvabné tržnice. Právě na tradičních helsinských tržnicích vaše oko jistě potěší neskutečné množství suvenýrů. A suvenýry k dovolené zkrátka patří! Domů si můžete odvézt typické malované hrníčky, elegantní svetry či teplé ponožky, zaujmout vás mohou vyřezávané dřevěné výrobky, překrásné přívěšky nebo stříbrné či jantarové šperky, kterým každý žena opravdu jen těžko odolává.

Finská ulička - HelsinkyFinská ulička - Helsinky - v pozadí helsinská katedrála (Autor xavi rojas CC)

Místo plné zeleně je oku velice příjemné

Ačkoli jsou Helsinky hlavním městem Finska, nejedná se o klasickou metropoli, kde byste na každém kroku zakopávali o budovy, obchody či domy. Ač se tomu spousta lidí diví, Helsinky jsou plné zeleně, což na své dovolené jistě oceníte. Poblíž Helsinek si můžete všimnout rozprostírajících se jehličnatých porostů, pastvin či menších polních ploch. V samotném centru města můžete obdivovat starobylé dřevěné domy či unikátní cihlové budovy. Tamní uličky jsou dostatečně široké a i tam naleznete spoustu zeleně, jež váš pobyt zaručeně zpříjemní.

Ostrovní hrad Olavinlinna

Olavinlinna je ostrovní hrad nacházející se na území obce Savonlinna ve Finsku. Ve vlastním překladu doslova znamená Olafův hrad, který byl založen v roce 1475. Hrad sloužil jako součást finského systému pohraničních pevností ležících na finsko-ruské hranici. Mimo to chránil celou oblast Savolinne. V dnešní době představuje nejseverněji položený dosud stojící středověký hrad.

Mohutný hrad OlavinlinnaMohutný hrad Olavinlinna (Autor Aki Suomela CC) Hrad OlavinlinnaHrad Olavinlinna (Autor 11448841@N08 CC)

Savonlinnský operní festival

Většině lidí se hrad Olavinlinna vryl do paměti především díky vynikajícímu Savolinnskému opernímu festivalu, který se odehrává pod širou oblohou. Bez problému dokáže pojmout až 2300 diváků, jež si chtějí užít tento nezapomenutelný okamžik. Právě v období, kdy se ve městě Savonllinský festival koná, rapidně vzrostou ceny, s čímž musí každý návštěvník počítat. Přesto má však pravá Savonlinnská atmosféra něco do sebe. Ačkoli se v této době budete doslova prodírat davy turistů, jistě to ve vás zanechá velice milé a příjemné vzpomínky.

Romantické město Savonlinna

Město Savonlinna založené v roce 1639 ležící na dvou ostrovech mezi jezery Pihlavesi a Haapavesi, je díky svým četným památkám stále vyhledávanějším místem, jež láká nespočet turistů a vy byste si ho během své dovolené také neměli nechat ujít. V dnešní době důležité centrum lodní dopravy, jehož přístaviště je jedno z nejrušnějších z celého Finska. Jednotlivé ostrovy, na kterých se nachází, jsou vzájemně propojené dřevěnými mosty, což působí velice zajímavě a jistě to upoutá vaší pozornost. Především cyklisty jistě potěší zdejší venkovské cesty a mírné kopečky, které jsou doslova ideální pro cyklistické výlety.

Katedrála Uspenski

Stavba disponující byzantskými prvky, které jsou kombinovány s cihlami se žulovými bloky - katedrála Uspenski - je vyhledávanou památkou stále více turistů, jež Finsko navštíví. Po jejím obvodu směrem na západ naleznete terasu, ze které je nádherný výhled na celé Obchodní náměstí. Navštívíte-li tuto pamětihodnost, připravte se na nepříjemnouu zkušenost, budete-li chtít uvnitř katedrály fotit s bleskem - to se nesmí. Katedrálu Uspenski navrhl Alexej M. Gornostajev, což byl významný ruský architekt. 13 dómů symbolizují Krista a jeho 12 apoštolů. Jedná se o nádhernou stavbu, jejíž návštěvu byste si během své dovolené určitě neměli nechat ujít.

Katedrála UspenskiKatedrála Uspenski (Autor derwinmch CC)

Pevnost Suomenlinna

Rozhodnete-li se navštívit jedno z nejdůležitějších míst nacházejících se ve Finsku, budete muset absolvovat asi čtvrthodinovou plavbu lodí z helsinského přístavu. Poměrně blízko od hlavního města se nachází námořní obranná pevnost nesoucí název Suomenlinna, jež se rozkládá celkem na osmi obydlených ostrovech, které jsou dosud obydlené. Roku 1991 byla dokonce zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, avšak pod názvem Pevnost Finska. Vzhledem ke své vzdálenosti od největší metropole Finska patří mezi nejvyhledávanější atrakce, kterou byste si během své dovolené měli zařadit na seznam míst, jež rozhodně stojí za to navštívit.

Pevnost SuomenlinnaPevnost Suomenlinna (Autor Dennis Jarvis CC)

Místo spojené s významnou událostí finských dějin

S námořní obrannou pevností Suomenlinna je spojována jedna z nejvýznamnějších událostí finské historie - obsazení země Rusy roku 1808. S budováním pevnosti jako takové se začalo v roce 1748 - v dobách, kdy bylo Finsko součástí švédského království. Právě díky tomuto faktu se původně jmenovala Sveaborg, v překladu Švédský hrad. A co bylo hlavním úkolem této pevnosti? Měla sloužit jako obrana východní části impéria vůči ruskému útoku. Pevnost Suomenlinna byla tak významnou stavbou, že jí bylo často přezdíváno Gibraltar severu.

Finsku se ne nadarmo přezdívá země tisíců jezer, což samo o sobě zní velice lákavě. Je to nádherná země, jež má každému, kdo ji navštíví, hodně co nabídnout. Každý, kdo překročí hranice Finska bude mile překvapen jeho krásou i tajemstvím. Nezapomenutelná atmosféra, která na vás dýchá z každého zákoutí, nezaměnitelná finská nálada, kterou na vás přenesou místní obyvatelé i finský vzduch rozhodně stojí za to. Hledáte-li místo pro vaši dovolenou, nyní již víte, kam máte zavítat.