TIPY PRO CESTOVATELE: Jak se vyhnout pásmové nemoci?
Toužíte alespoň jednou vycestovat dál za hranice Evropy třeba za asijskou exotikou nebo pocítit na vlastní kůži ruch amerických velkoměst? Objevování vzdáleného světa je dobrodružné, vzrušující, ale může s sebou nést i nepříjemnosti - například v podobě pásmové nemoci, která už překvapila nejednoho nadšeného cestovatele. Zjistěte, jak se jí vyhnout nebo ji alespoň bez újmy na cestovatelských zážitcích překonat.
Co způsobuje pásmovou nemoc?
Každý z nás má v sobě nastavené jakési vnitřní hodiny, podle kterých jsme zvyklí řídit své každodenní činnosti. Třebaže vám ráno nezazvoní budík, díky takzvanému cirkadiánnímu rytmu je pravděpodobné, že se v obvyklém čase probudíte sami od sebe. A i když se na večírku snažíte zůstat bdělí co nejdéle, tělo vám dává najevo, že po půlnoci byste měli být raději v posteli a ne se pokoušet o divoké taneční kreace při karaoke s přáteli. Tyto rytmy působí nejen na člověka, ale také na rostliny a zvířata - třeba medvědi díky nim přirozeně poznají, kdy je čas ulehnout k zimnímu spánku.
Časová pásma (Autor estevesm CC)
Tělesné biorytmy u lidí řídí část mozku známá jako hypotalamus, která je propojená se zrakem. Jakmile ubývá denního světla, začne vylučovat hormony, které nám pomáhají usnout, naopak ve dne nám pomáhá zůstat v čilém stavu. Při cestování letadlem na dlouhé vzdálenosti, kdy za poměrně krátkou dobu překonáme několik časových zón, může dojít k narušení tohoto přirozeného systému. Přestože vystoupíte z letadla uprostřed slunného dne, zmatený hypotalamus vás začne přesvědčovat, že byste měli jít spát, a naopak v noci vám nedovolí oddávat se zaslouženému odpočinku. Cítíte se neustále unavení, máte pocit, že vás bolí celé tělo. Taková situace může nepříjemně narušit dovolenou i důležitou pracovní cestu.
Příznaky pásmové nemoci
Postižené pásmovou nemocí obvykle obtěžují pocity, že se všechno děje v nesprávnou dobu. Můžou se však vyskytnout i závažnější příznaky:
- podrážděnost
- nesoustředěnost až lehká zmatenost a dezorientace
- žaludeční nevolnost
- bolest hlavy
- narušený menstruační cyklus (u žen, které na dlouhé vzdálenosti cestují často).
Tipy, jak se pásmové nemoci vyhnout
#1. Buďte připravení
Pásmová nemoc nejvíce zaskočí ty, kdo o ní před cestou vůbec netušili anebo počítali s tím, že se jim něco takového určitě nepřihodí. Přitom je možné připravit se na změnu časových podmínek dopředu. Například můžete pár dní před odletem zkusit vstávat o něco dříve a chodit spát později, než jste zvyklí, nebo naopak, podle toho, do jaké destinace se chystáte.
#2. Nezavírejte se v hotelovém pokoji
Snažte se trávit co nejvíce času venku na přirozeném světle. Tělo se na nové podmínky snáze adaptuje, než kdybyste zůstali zavření v hotelovém pokoji při umělém osvětlení.
#3. Hlídejte si pitný režim
Dehydratace je běžným vedlejším efektem cestování letadlem na dlouhé vzdálenosti z důvodu odlišného tlaku a suchého, filtrovaného vzduchu uvnitř letadla. Nedostatek vody rozhodně nepřispěje k tomu, abyste se cítili lépe. Dbejte proto na pitný režim před cestou, v průběhu cesty i po vystoupení z letadla.
#4. Dopřejte si více menších jídel po celý den
Nemáte na nic chuť a v době hlavních chodů nemáte na jídlo ani pomyšlení? Změňte systém stravování ze tří hlavních velkých chodů na více menších porcí rozvržených po celý den. Tělo se za pár dnů časové změně přizpůsobí, a vy mezitím nebudete muset řešit pocity hladu v "nevhodnou" dobu nebo nevolnosti z konzumace velkých porcí příliš těžkých jídel.
#5. Pozor na alkohol a kofein
Alkohol a kofein nejenže umocní nepříjemné pocity související z dehydratací, ale navíc ještě více omráčí hypotalamus, pro který bude o to obtížnější přizpůsobit svoji činnost jiným časovým či světelným podmínkám.
#6. Dopřejte si odpočinek i ve dne
Máte na každý den naplánovaný maraton návštěv muzeí a různých dalších aktivit, aby vám náhodou něco neuniklo? Máte pocit, že i malá pauza přes den by byla plýtváním času? Chyba! Udělejte si chviličku a bez výčitek se natáhněte klidně uprostřed dne. K dobití energie postačí i čvrthodinka, bude-li poctivá.
#7. Buďte v pohybu
Je součástí vašeho letu mezipřistání? Udělejte si procházku alespoň po letišti, ať v těle rozproudíte krev. Letíte na služební cestu, kde vás čekají hodiny sezení v jednací místnosti? Zkuste si najít čas i na malý výlet, fitko nebo alespoň malou večerní procházku místo koukání na televizi. Bude se vám mnohem lépe spát.