Finské osobnosti

osobnostech Finska nenalezneme oslnivá jména ve vědě, malířství či sochařství, ale světově uznávaný je například spisovatel Mika Waltari. Mezi známá jména patří také závodníci Miki Häkkinen, Kimi Räikkönen a Tommi Mäkinen. V hudbě dosáhli značných úspěchů například Tarja Turunen či hudební skupiny Apocalyptica a Nightwish.

Věda

Mezi finskými vědci nenalezneme na první pohled žádná zvučná jména světové vědy, přesto patří Finsko ke špičkám ve výzkumu. Jedním z významných vědců své doby byl Pietari Kalm, žák Carla Linného. Ve 20. století byla významná zejména medicína, matematika a fyzika. Mezi významné průkopníky patří vynálezce solárního plachtění Pekka Janhunen, matematik Gustav Elfving, chemik Gustav Komppa či fyzik Olli Lounasmaa.

Literatura

Přestože psaná finština existovala již od 16. století, kdy Mikael Agricola přeložil do finštiny Bibli, až do 19. století vzniklo jen velmi málo literárních děl. To bylo i motivem Eliase Lönrotta k sesbírání finských a karelských legend a sepsání díla Kalevala. Ve 20. století se objevilo několik významných autorů, například Mika Waltari, Frans Eemil Sillanpää, Väinö Linna anebo Ilka Remes

Sochařství, malířství a design

Finové nepatří mezi slavné sochaře a malíře, ale jejich silnou stránkou je zejména design. Mezi sochaři proslul Wäinö Aaltonen. V architektuře byli velmi úspěšní Eliel Saarinen a jeho syn Eero Saarinen, mezi uznávané architekty a designéry patřil také funkcionalista Alvar Aalto.

Hudba

folkové hudbě se řadí zejména původní karelské a laponské písně. Klasická hudba byla ve Finsku poměrně na dobré úrovni, jedním z prvních byl operní skladatel Jean Sibelius, tvůrce díla Finlandia. Z taneční hudby jsou známé zejména Bomfunk MCs, Darude a Waldo’s People, z populární hudby například Toivo Kärki a Olavi Virta. Velmi populární je metal, z Finska pochází takové legendy jako například Apocalyptica, Nightwish, Finntroll, Korpiklaani a zpěvačka Tarja Turunen. Ve Finsku se také pořádá řada metalových festivalů.

Film

Finsko bylo jedním z prvních producentů filmu, ale díky obtížné politické situaci byl rozvoj dlouhou dobu velmi bržděn. Během 20. století byly produkovány zejména filmy pro komerční televizi, teprve v 90. letech došlo k obratu a film začal být více vnímán i jako umění. Díky tomu nastal příliv financí a rozvoj finské kinematografie. Mezi známá jména patří například režiséři Aki Kaurismäki, Timo Koivusalo, Aleksi Mäkelä či nynější Hollywoodský producent Renny Harlin.

Sport

Mezi jedničky finského sportu patří jednoznačně hokej, který tradičně soupeří s velmi silnými Švédy. Mezi známá jména patří hráči Jari Kurri a Teemu Selänne, kteří vstřelili v NHL přes 500 gólů. Finsko také mělo tři mistry světa ve formuli 1, a to Keke Rosberga, Miki Häkkinena a Kimi Räikkönena. Tradičně zde také kvete rallye s takovými jmény jako Marcus Grönholm, Juha Kankkunen, Hannu Mikkola či Tommi Mäkinen. Velké úspěchy zaznamenalo Finsko i ve skocích na lyžích, Matti Nykänen byl zřejmě nejúspěšněním skokanem vůbec. Běžci Hannes Kolehmainen, Paavo Nurmi a Ville Ritola byli známí pod přezdívkou Létající Fini. V silových sportech dosáhli úspěchů Riku Kiri, Jouko Ahola a Janne Virtanen.