Skogskyrkogarden - Švédské památky UNESCO

Ve čtvrti Gamla Enskede se nachází stockholmský lesní hřbitov Skogskyrkogarden, který byl vybudován v období od 1917 do 1920. Jeho rozloha čítá úctyhodných 102 hektarů, což je velikost, která jej řadí na druhý největší hřbitov nacházející se ve Švédsku.

Nachází se zde více jak 100.000 hrobů. Hřbitov byl vybudován pod taktovkou dvojice švédských architektů - Gunnara Asplunda a Sigurda Lewerentze. Od roku 1994 je Skogskyrkogarden zapsán v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Lesní hřbitov(Autor mathiasbarbagallo CC)

Kdo Skogskyrkogarden navštíví, přijde chodníkem z lomového kamene na vyhlídku, což je prostor, odkud se dá pozorovat nádherná švédská příroda. Následně přejdou po kamenné rampě, která je dovede k samotnému objektu krematoria. Nejvýraznější kompoziční prvek je tvořen jednoduchým sloupovím, jež je propojené s exteriérem a tvoří mezičlánek mezi prostorami krematoria a okolním prostředím. budova je tvořena dvěma menšími a jednou velkou kaplí, jež jsou vzájemně propojeny technický zařízením. Každá kaple má svůj symbolický název: kaple svatého kříže, kaple naděje a kaple víry.