Reykjavík hlavní a největší město ostrovního státu Island

Nejsevernější a zároveň hlavní město Islandu - Reykjavík - žije bouřlivým nočním životem a svým návštěvníkům má vskutku co nabídnout. Ačkoli si většina lidí  seveřanech myslí, že jsou to jen chladní neandrtálci bez jakýchkoli způsobů a známek slušného chování, opak je pravdou a skutečnost jejich vlídné a přátelské povahy vás mile překvapí. Reyjkavík je město s nádhernou přírodou a nezaměnitelnou atmosférou. Pro svou krásu si dokáže podmanit každého, kdo vstoupí na jeho území.

Poloha

Reykjavík je pro svou polohu nejseverněji položeným hlavním městem. Nachází se na jihozápadním pobřeží ostrova, jehož okolí je typické pro celou řadu poloostrůvků, úžin a ostrovů. V rámci Evropy je zároveň nejzápadněji položeným městem. 

Historie

Reykjavík byl založen již roku 874 Ingólfurem Arnarssonem, což byl vikinský osadník. Dal mu toto jméno, které v islandštině znamená kouřová zátoka. Pravděpodobně se nechal okouzlit a inspirovat termálními prameny a gejzíry nacházejícími se v jeho blízkém okolí. Původně byl Reykjavík jen mizivě osídlenou osadou, vzhledem k okolní sopečné krajině, která nebyla příznivá k hospodářství a zemědělství. K rozvoji došlo až v 17. století, kdy se tu začalo dařit rybaření. Do té doby nebyl Reykjavík považován za město, tohoto označení se dočkal až v roce 1786

Město ReykjavíkReykjavík s horským pozadím (Autor Bryan Pocius CC)

Zajímavosti

Jak už bylo řečeno, Reykjavík se rozhodně nenudí a žije nočním životem, ovšem pozor - jenom o víkendu. možná se vám to bude zdát zvláštní, ale místní obyvatelé si zkrátka užívají jen ve dnech volna. Dokonce na to máji i zvláštní slovo - runtur. Runtur je jakýmsi označením bujaré páteční noci, plné alkoholu, nekončící zábavy a samozřejmostí ba dokonce nepsanou povinností je vystřídání hned několika klubů a barů za jediný večer. Vzhledem k tomu, že je na ostrově poměrně dlouho světlo, jsou noční párty vítaným zpestřením, navíc když vidíte na cestu - není co řešit. Věřte, že toto město - především v pátek - rozhodně nespí!

SólfarSun Voyager - Sólfar (Autor Tijl Vercaemer CC)

Památky

Co se památek týče, má vám Reykjavík opravdu co nabídnout. jakožto hlavní město Islandu se nenechá zahanbit, proto zde naleznete Alþingishúsið - což je budova islandského parlamentu. Je to čedičová stavba, která vám co do architektury pravděpodobně nic neřekne ani příliš nenadchne, ale její historie je velice zajímavá. Další vyhledávanou památkou je Dómkirkja - katedrála luteránského stylu, která byla postavena roku 1848. Za zmínku jistě stojí i Ulice Suðurgata, ve které se můžete nechat okouzlit malými leč upravenými domky, zároveň zde můžete obdivovat dech beroucí výhled na druhou stranu jezera Tjörnin. Navštívit můžete i Národní muzeum, ve kterém se nalézá expozice věnovaná historii země a to již od doby raného osídlení až po vznik republiky roku 1944. Co stojí za povšimnutí jsou vyřezávané kostelní dveře ze 13. století. 

Rodáci

I Reykjavík se může pyšnit celou řadou známých osobností. V první řadě třeba zmínit vynikajíího islandského spisovatele, který dal vzniknout mnoha zajímavým detektivkám - Arnaldura Indriðasona. Dále zabrouzdáme do vod herectví a zmíníme islandského herce a zároveň i režiséra Baltasara Kormákura. Narodila se zde i oblíbená a uznávaná zpěvačka známá jako Björk, která za svou hudební kariéru stihla vystřídat několik hudebních stylů.

Reykjavík je místem, kam by se alespoň jednou za život měl podívat úplně každý. Netřeba se bát drsných obyvatel ani nepříznivého počasí. Hlavní město Švédska vám ukáže svůj denní klid i noční žár, kterému nepodlehnout je doslova umění. Může vám nabídnout nejen celou řadu zajímavých památek, ale i velice zajímavou historii překypující mnoha pověrami i podloženými fakty.