Zajímavé místa Finska - kam na výlet?

Rovaniemi

ROVANIEMI - město, které nikdy nespí. Město, které je nejen pohádkové, ale také nedotčené. Rovaniemi je hlavním městem finského Laponska, jež leží na arktickém kruhu a je to oficiální rodné město Santa Clause.

Z historie Rovaniemi

První oficiální dokumenty o tomto městě pochází z roku 1453. Byly to dokumenty o obyvatelích, kteří se živili především z chovu zvířat, rybařením a lovem. Město, které bylo v té době bohaté na přírodní surovinu - dřevo, postupně přilákalo tisíce lidé do Rovaniemi, a tím se stalo centrem provincie Laponska.

V dnešní době se ale místní neživí zemědělstvím a těžbou. Převážná většina, zhruba 84 procent, je zaměstnaná v odvětví služeb. A proč by také ne, když milióny lidí věřící na Santa Clause ho chtějí alespoň jednou v životě uvidět. A představa, že se do malého města, které má přes 62 000 obyvatel, přijede tisícový dav během pár dnů, jež se chtějí ubytovat, stravovat, kulturně vyžít, je opravdu náročné. Přibližně 500 000 turistů navštíví Rovaniemi každý rok, z toho 60% jsou turisté z celého světa. Je to skvělý bussinees, ale pro místní má jejich město mnohem hlubší význam. 

Krása přírody a služby Rovaniemi

Rovaniemi tvoří jedinečnou kombinaci města a okolní nedotčené přírody. Mezi hlavní atrakce v Rovaniemi patří jak už bylo zmíněno Santa Claus a jeho vila, Santa park, arktický kruh, lyžařské středisko Ounasvaara, věděcká centra Arktikum, dům kultury Pilke a Korundi. Na výběr má opravdu každý a je jedno kolik vám je let. Vše je přizpůsobeno vašim potřebám a náročnosti.

Arktikum

Arktikum je vědecké muzeum s různými atrakcemi, ale především dlouhou historií severského života. Výstavy, které  vás vtáhnou do nespoustaného Laponska až do arktické oblasti jsou jedinečné i v tom,  že exponáty vypadají jako živé. Díky skleněné střeše máte jedinečnou možnost vidět světelnou show oblohy v arktickém kruhu. Vstupné není cenově náročné.  Pro dospělého je cena 13 eur a dítě 8 eur. V muzeum se také nachází restaurace, které vám ráda nabídne místní jídlo.

Univerzity v Rovaniemi

Rovaniemi to není jen Santa a příroda. Je to také vzdělávací centrum Laponska a v Rovaniemi se nacházejí dokonce dvě univerzity. Jsou to nejsevernější univerzity ve Finsku a v Evropské únií vůbec. První z nich je univerzita Lapland University of Applied Sciences a druhá University of Lapland.  

Porvoo

Druhé nejstarší město ve Finsku. Bylo založeno téměř před 800 lety. Po staletí město sloužilo jako domovina, ale i zdroje inspirací pro mnoho finských umělců. Nádherné historické město, které poznáte na první pohled. Dominantou jsou červené domy, které původně byly namalovány na počest příchodu Gustava III.

I když Porvoo není pobřežním místem, je napojeno na finský záliv přes řeku Porvoo. Město se nachází se asi 50 kilometrů východně od Helsinek a je možné cestovat z hlavního města do Porvoo i parníkem, bohužel jen v letním období. V minulosti město sloužilo jako jakýsi přístav pro uskladnění zboží a exotických lahůdek ze vzdálených zemí.

Centrum města Porvoo

Staré Porvoo je domovem mnoha krásných restaurací, kaváren, obchodů, muzeí, škol a úřadů. Městské obchody jsou proslulé po celé zemi. Setkat se zde můžete jak s moderním designem, tak romantického, gotického, renesančního stylu. Porvoo je jako jedno obrovské muzeum, kde si svůj tradiční tvar zachoval přímo na dlážděných ulicích. Staré Porvoo si opravdu zamilujete a určitě jeho ocenění, že Porvoo je městem s nejlepší destinací v jižním Finsku pro život, je více než pravdivé.

Dům Holm

V centru města se nachází dům Holm, který se může pochlubit ohromující květinovou zahradou na svém dvoře. Byl postavený v roce 1763 a dává vám příležitost vidět, jak bohatá obchodní rodina žila na konci 18. Století. V přízemí je muzeum, kde se konají různé výstavy a konference.

Staré nádraží

Stará železniční stanice byla postavená v roce 1897 a dnes je jen připomínkou doby, kdy bylo ještě stále pravidelné vlakové spojení z a do Helsinek. I v současnosti se můžete projet parním vlakem mezi Provoo a Kerava. Tento parní vlak jezdí pouze v letním období. Toto nádraží je zvláštní i tom, že se zde kombinuje staré a nové umění. Oblast železniční stanice si ale zachovala svůj jedinečný charakter a to místo, kde lidé stále žijí, podnikají a vytvářejí nezapomenutelnou kulturu. Ve staré budově je umístěn železářský obchod, čalounictví, ale i letní kavárna. V sousedním starém skladu se nachází muzeum Taide Makasiini Art, kde se konají umělecké výstavy.

Pieni Suklaatehdas - malá čokoládová továrna

Tato malá, nenápadná továrna na výrobu čokolády získala mezinárodní bronzové ocenění za výrobu čokolády. Čokoládovna se zrodila v roce 2005 kuchařkou Petrou Westerlund. Hlavními kritérii pro výrobu čokolády jsou stále ekologie, etika a čistota. Továrna vám umožní, po předchozí domluvě, vidět i celý postup výroby. Navíc, máte-li zájem se naučit vyrobit si čokoládu, v této firmě vás to jistě naučí. Konají se zde pravidelně semináře, školení.

Katedrála Porvoo

Katedrála Porvoo se nachází v srdci tohoto města a je jednou z nejznámějších budov. Jedná se o katedrálu evangelické luteránské církve. Byla postavena v 15. století, ale nejstarší části pocházejí již ze 13. století. Původně se jednalo o kostel. Katedrálou se stala později, v roce 1723. Nyní je katedrála využívána pro služby finské farnosti, ale taktéž k administrativě diecéze v Helsinkách. 

Pokud máte čas, můžete si vychutnat další chutě starého Porvoa, stejně jako pohostinnost malých, příjemných hotelů, restaurací, kaváren. Mezi oceněné restaurace patří restaurace Wanha Laamanni, nebo na březích řeky Porvoo Coffee, kde si můžete vychutnat čerstvě uvařenou kávu z čerstvě pražených fazolí.

Dannyska