Islanďané začnou stavět první pohanskou svatyni od dob Vikingů

Na obrosvkém kopci, který je nad islandskou metropolí Reykjavíkem bude tento měsíc zahájena stavba velkého pohanského chrámu. Místo bude sloužit pro islanďany, kteří zde budou moct uctívat severské bohy Tóra, Ódina či bohyni Frigg. Půjde vůbec o první takovou svatyni na ostrově od doby, kdy zde působili a žili vykingové.

Obyvatelé Skandinávie se postupem času začali vyhýbat a opouštět víru v severské bohy. Trvalo to až do roku 1000 našeho letopočtu, kdy jí opustili úplně. V roce 1000 se obyvatelé konvertovali ke křesťanství. V dnešní době se fáze opět mění a moderní verze pohanství znovu získává na Islandu popularitu. Sdružení Ásatrúarfélag, které bylo založené v roce 1972 uvádí. Že počet jeho členů jde rapidně nahoru a za posledních 10 let si získalo dvojnásobnou komunitu. Podle oficiálních statistik jsou ve skupině celkem 2400 členů a to celkem s 330 000 obyvatel. Statistiky se rok od roků zvyšují a zájem o sdružení je opravdu veliký.

Chrám, který se bude stavět v brzké době pojme až na 250 lidé. Konat se zde budou především svatby, pohřby a další rituální obřady jako například udělování jména. Samozřejmě není vyloučeno, že se v chrámu nebudou pořádat koncerty nebo podobné akce. Stavba chrámu je naplánovaná až do příštího roku, kdy bude budova plně funkční. Budovu se plánuje částěčně zapustit do země a její klenba bude proměnlivá pomocí propouštění slunečního světla v závislosti na ročním období.

Očekává se, že nový chrám na obrovském kopci přitáhne do Reykjavíku nejenom místní obyvatelé, ale i spoustu návštěvníků ze zahraničí. Zájem o celkovou staroseverskou mytologii vzbudily v posledních letech takový dojem, že jsou i populární filmy jako trilogie, Pán Prstenů na motivy knihy J. R. R. Tolkiena či snímky z řád Thor a Avengers, v nichž vystupuje bůh hromu a superhrdina komiksů Marvel Tór.