Norské památky UNESCO část. 2
Norsko je země, která vás nadchne svou rozmanitostí, nedotčenou přírodou, půvabnými údolími i rozlehlými horami, stejně jako nádhernými fjordy, vodopády, jezery či ledovci. Nejenže patří mezi nejvyspělejší státy světa, ale zároveň je pro svou kvalitu života na prvních příčkách zemí, kde žít je doslova radost. A co pověstná nevlídná seveřanská povaha, kterou si drtivá většina lidí automaticky spojí s místními obyvateli? Ne, žádné drsné Nory skutečně nečekejte, ba naopak jsou to velmi přátelští lidé, jež jsou více než hrdí na zemi, ve které žijí.
Patříte mezi milovníky přírody a dokážete ocenit její krásu? Pak je Norsko tím správným místem, kam by měly během vaší dovolené směřovat vaše kroky. Proč? Norsko je pro svou přírodu doslova zemí zaslíbenou, právě ony přírodní scenérie jsou největším lákadlem.
Souostroví Vega
Spousta ostrovů tvoří souostroví Vega, které byste si během návštěvy Norska rozhodně neměli nechat ujít. Společně tvoří kulturní krajinu, jež je pro své návštěvníky dokonalým svědectvím o velmi skromném způsobu života místních lidí, který byl založen převážně na rybolovu, což byla jediná možnost obživy v tomto nehostinném prostředí.
Existují důkazy o lidské existenci na tomto místě a to již z doby kamenné. K vidění jsou zde rybářské vesnice, mola i sklady, jež ve vás jistě zanechají příjemnou vzpomínku. Obdivovat můžete i zemědělské krajiny, které tiše hovoří o těžké práci, která tu probíhala. Menší osady pravděpodobně sloužily převážně jako lovecká místa, největší osada platila za bezpečný přístav.
Struveho geodetický oblouk
Významnému astronomovi Williamu von Struvemu vděčíme za to, že v současné době můžeme pozornovat jedno z nejvíce poutavých a obdivuhodných míst. Jeho nedocenitelnost byla oceněna roku 2005, kdy se Struveho geodetický oblouk právem zapsal do seznamu světového dědictví UNESCO.
Willim Struve se v 19. století rozhodl zjistit, jaký přesný tvar má naše země, Na cestě za poznáním využil triangulačních bodů, které v celkovém počtu 265 nechal postavit ve 30. kilometrových vzdálenostech. Celý geodetický oblouk se ve finále táhne od Hammerfestu v Norsku až k pobřeží Černého moře a jeho celková délka měří úctyhodných 2820 kilometrů. Zajímá vás, kde všude se tyto pověstné triangulační body ve skutečnosti nachází? Pak je hledejte na území Běloruska, Estonska, Lotyšska, Litvy, Ruska, Moldávie, Finska a Ukrajiny.
Západonorské fjordy - Geirangerfjord and Nærøyfjord
Součástí západní norské krajiny, jež ročně přiláká nespočet zahraničních turistů, jsou i dva obdivuhodné fjordy - Geirangerfjord and Nærøyfjord. Jejich výjimečné přírodní krásy jsou odvozeny z jejich úzkých a strmých krystalických skalních stěn, které se zvednou až do 1400 m od Norského moře a rozšíří 500 m pod hladinu moře.
- Geirangerfjord
15 kilometrů dlouhý a zároveň jeden z nejkrásnějších fjordů na světě - to je Geirangerfjord. Od roku 2005 je součástí světového dědictví UNESCO a věřte, že právem. Pro návštěvníky se zde rozprostírá skutečně nádherný výhled na vodopády, hory i krajinu plnou krásných scenérií. Rozhodnete-li se toto místo navštívit, rozhodně si nenechte ujít projížďku lodí, která se uskutečňuje uvnitř samotného fjordu. Uvidíte zde jedinečný pohled na domečky, které dříve působily jako farmy.
- Nærøyfjord
Na západě Norska naleznete 17 kilometrů dlouhý fjord známý jako Nærøyfjord. Představuje jednu z větví velkého Sognefjordu. Pro svou takřka neporušenou přírodu, které se lidská ruka dotkla jen zřídka, je velmi ceněn a to nejen místními obyvateli, kteří si ho váží, ale je lákadlem i pro zahraniční turisty. Roku 2005 se stal součástí světového dědictví UNESCO.
- Norské památky UNESCO část. 1
- Norské památky UNESCO část. 2