Podnebí Skandinávie

Podnebí ve Finsku se vyznačuje dlouhými, studenými zimami, krátkým jarem, létem. Podzim, jako by ani neexistoval. Rychle přechází do temné zimy. I když Finsko leží daleko na sever, vyznačuje se poměrně mírnějším klimatem od jiných severských oblastí. Může za to teplý golfský proud , který se táhne po západním pobřeží Norska, ale také mnoho jezer, které jako by stabilizují okolní prostředí. Průměrná letní teplota ve Finsku činí 13 až 20° C ( nejsou výjimky i 30 ° C) a v zimním období teploty klesají až na -30° C, dokonce někdy i k -50° C.

Teplejší jižní Finsko bývá zasněženo již od poloviny listopadu do března. I když Finsko je známé tím, že v zimním období nastává doba temnoty, jižní Finsko má denní světlo každý den v průměru 6 hodin.  

Sever a východ Finska bývá zasněženo již v začátku říjnu do konce dubna. Teploty se mohou extrémně změnit i během několika hodin. Sluneční svit ale v zimě neuvidíte. V těch nejsevernějších oblastech slunce nemusíte vidět dokonce i 2 měsíce. Zato na vás čeká magická polární záře.

Srážky a vítr

Možná se řeknete, že když je ve Finsku tisíce jezer, musí být tento stát bohatý na dešťové srážky. Ale bohužel tomu tak není. I když jsou poměrně časté, v průměru je to 650 mm ročně. Tato hodnota je obdobná jako u nás. Relativně nejmenší srážky jsou v období února až dubna. Méně srážek má finské pobřeží, než vnitřní. Na začátku léta je finské pobřeží velmi suché, protože mořský vánek udržuje dešťové mraky ve vnitrozemí. Avšak k večeru se můžete setkat s vydatným deštěm a silným vichrem.

Moře

Chcete-li navštívit v zimním období Finsko, musíte počítat s tím, že moře může zmrznout po celé své délce a možným přístupem do země jsou letecké spoje, či ledoborce. Nejteplejší moře u Helsinek bývá na konci července, až srpna. Teplota se zde pohybuje kolem 15° C až 20° C. Na koupání to však není. Leda pro otužilce.Pokud jde o cestovní ruch, léto ale i zima má svou exotickou atrakci. V zimě je to Laponsko (domovina Santy) a v létě Helsinky, nádherné historické město s výhledem na moře.

Ideální návštěva Finska - léto

Určitě se shodneme na tom, že léto, je to pravé roční období, k návštěvě. Finové milují dlouhé letní noci, kdy často vysedávají do ranních hodin se svými přáteli ve svých letních chatkách, věnují se rybolovu, navštěvuji festivaly, ale i jiné společenské akce. Jsou si velice vědomi toho, že teplo a hlavně sluneční svit je to, co tato země velice postrádá. Určitě se ale nedivte tomu, že když nastane deštivé počasí, pro mnoho finů je to ideální čas k návštěvě sauny, nebo si dokážou i několik hodin číst knihy. Severně od polárního kruhu zůstává polední slunce nepřetržitě nad horizontem od počátku června do začátku července, ale i v jižních částech země jsou letní noci velmi krátké a jasné.

Chcete zažít polární den? Tento jedinečný okamžik zažijete během letního červnového slunovratu, který trvá 20 hodin a 4 hodiny příšeří.  V polovině léta (červenec - srpen) se ve Finsku mohou vyvíjet obrovské bouřky, téměř jako v tropických oblastech. Není výjimkou velké krupobití, ale ty jsou poměrně vzácné. Blesky jsou častější v červenci než v ostatních letních měsících, ale mohou být i několik dní.

Obecně se klima stává teplejším po celém světě a Finsko není výjimkou. V roce 2000 mělo Finsko nejteplejší léto vůbec. Teplota byla vyšší než 25 ° C a trvala několik dní. 

Podzim a jaro

Jaro léto patří mezi přechodné období, které je velice krátké a často deštivé. Počasí je velice těžké předvídat, jelikož se liší každým rokem a to i jednotlivými dny. Nejkrásnější jaro můžete zažít v západní části Finska, kde tají ledovce a naopak tím nejkrásnějším podzimem je severovýchod Finska, kde postupně ztmavující dny a chladné počasí vykreslí krajinu do nekonečných barev. Podzim má ještě jednu zvláštnost a to podzimní rovnodennost, což znamená, že den a noc mají stejnou délku po celém světě a nastává to v den 21. září. Poté se denní dny zkracují o každý den až do Vánoc.

Zima - období nekonečné tmy ale i polární záře

Zimní dny jsou velice krátké, studené, temné. Na sever od arktického kruhu je toto období známé jako polární noc, kdy slunce se vůbec nezvedne nad obzor. To znamená, že není ani tma, ani světlo a na lidi působí depresivně. Možná i proto je Finsko známé tím, že mnoho lidí si vezme svůj život. Ale zimní období skrývá i jednu z nejkrásnějších magických jevů, což je polární záře. Tuto jedinečnou scenérii můžete uvidět nad vesničkou Nellim u jezera Inari, nebo také na polárním kruhu ve městě Rovaniemi, jež je toto město známé jako Santovo městečko.

Sněhová pokrývka

Zima přichází nejprve na sever, přesněji do Laponska, do vysokých kopců, nebo útesů. První sníh můžeme vidět již v polovině srpna a v září již Laponsko pokrývá souvislá vrstva sněhu. Sněhová pokrývka je obvykle nejhlubší v polovině března.

V typické zimě dosahuje největší sněhová hloubka pouze 10 až 30 cm v jihozápadním Finsku a také v západní provincii Ostrobothnia a na pobřeží. V jihovýchodním a východním Finsku je sněhová pokrývka v polovině března mezi 40 - 70 cm. V kopcovitých oblastech východního Finska se sníh na začátku dubna pohybuje od 60 - 100 cm. Hloubka sněhové pokrývky závisí na typu zimního počasí (především proudění golfského proudu) a může se značně lišit od dlouhodobého průměru.

V jarním období, kdy slunce vychází nad obzor, sníh velice rychle během dne taje, ale v noci s mrznoucími teplotami opět tuhne. V pobřežních oblastech a na jihu země sníh úplně mizí v polovině dubna, kdežto v severní části Laponska se můžete se sněhem setkat i na konci května.

Dannyska