Stockholm hlavní a největší město Švédska

Město skládající se z celé řady ostrovů a menších ostrůvků si získalo srdce mnoha lidí a ne nadarmo mu nikdo neřekne jinak než Benátky severu. Místo s nezaměnitelnou romantickou atmosférou, které do noty hrají všudypřítomné vodní kanály a právě na těchto vodách už mnohá srdce zahořela láskou.

Ano, řeč je o Stockholmu - hlavním městě Švédska. Nenechte se zmást, ačkoli je město typické pro svou sladkou atmosféru číhající na každém kroku, jedná se o město plné života, jasných barev a kouzelné záře, ze které předchází zrak. Stockholm je živoucí velkoměsto, jehož příjemnou, magickou krásu si bezesporu zamilujete. Klidné vlny starých čtvrtí dokonale kloubí s jednou z nejskvělejších evropských metropolí, kterým může směle konkurovat.

Poloha

Stockholm se nachází na východním pobřeží Švédska. Jeho rozloha čítá celkem 14 ostrovů, které leží mezi jezerem Mälaren a Baltským mořem. 

Historie

Historie Stockholmu sahá až do třináctého století. Možná právě proto není žádným překvapením, že na všech čtrnácti ostrovech čeká celá řada památek. Úplně první dochovaná písemná zmínka o tomto nádherném a skvosty přeplněném městě pochází z roku 1252. V té době Stockholm zastával velice důležité tržní místo, kde se obchodovalo se železem. To se získávalo z dolů nacházejících se v Bergslagenu. Říká se, že město bylo založeno za účelem obrany města před útoky z moře a před pleněním, které v té době představovalo hrozbu. Od roku 1523 je Stockholm hlavním městem Švédska

Náměstí ve StockholmuNáměstí ve Stockholmu (Autor Giuseppe Milo CC)

Zajímavosti

Kromě své přezdívky si Stockholm získal úctu za ohleduplný přístup k životnímu prostředí. Právem je toto město označováno za jedno z nejzelenějších evropských měst. Od Stockholmu rozhodně nečekejte nedostatek čerstvého vzduchu, kterými se velkoměsta pyšní, ba naopak - ačkoli je toto město uznávanou metropolí, hluk ani smog zde nemá své místo. Stockholm je místem, které ve vás zanechá stopu. Nezáleží na tom, zda se do tohoto města vydáte jako obyčejný zvídavý turista lačnící po památkách, nebo jako ostřílený dobrodruh, který hodlá poznat jeho taje a krásy. Zajímavostí je, že ve Stckholmu více, než kdekoli jinde, berou ohledy na mladé lidi a seniory - tyto dvě skupiny zde mají obrovské výhody.

Památky

Mezi nejzajímavější památky nacházející se v tomto městě bezesporu patří Stadshuset - radnice - která je rok co rok místem, kde se koná slavností banket a to ke příležitosti udělování Nobelových cen. Další velmi zajímavou a hojně vyhledávanou památkou je Královský palác, který hledejte na ostrově Stadsholmen. Jedná se o oficiální sídlo švédského panovníka a rozhodně stojí za vidění. Poblíž královského paláce stojí další lákadla, za kterými míří tisíce turistů - katedrála Storkyrkan a kostel Riddarholmskyrkan - což je místo posledního spočinutí švédských králů.

Stockholmská radniceStockholmská radnice - Stadshuset (Autor AndersLindgren CC)

Rodáci

Ve Stockholmu se narodila celá řada slavných osobností. Zmíníme kupříkladu švédského spisovatele Johana Augusta Strindberga, který je v současné době považován za nejvýznamnějšího moderního spisovatele. Dále například oscarová herečka Ingrid Bergman, jejíž život byl nejen pohádkově hvězdný, ale zároveň i velmi dramatický. 

Navštívit město plné vody a zeleně rozhodně stojí za to. Stockholm vám má hodně co nabídnout a to nejen co se památek týče, ale za zmínku stojí i zdejší atmosféra, vzduch i příjemní obyvatelé, kteří vás mile překvapí. Nechte se okouzlit zdejší přírodou, nasajte vůni této proslulé metropole, dovolte místním lidem očarovat vás svou vlídností i přívětivostí, okuste zdejší speciality, navštivte co nejvíce památek i zajímavostí a odneste si v srdci nádherné vzpomínky. Stockholm je zářivé město, která čeká na vaši návštěvu!