Finské památky UNESCO část 2.

Finsko - nádherná země, které vládnou tisíce jezer a která ročně přiláká několik tisíc turistů ročně. Proč? Země věčného ledu a sněhu, vám může nabídnout mnohem více, než co jste se možná někde dočetli či od někoho zaslechli. Poznat toto místo na vlastní kůži, alespoň na pár dní během vaší dovolené se stát severními polárníky, poznat kouzla a taje, nasát tuto nezaměnitelnou atmosféru - zkrátka sžít se s touto zemí se pro vás stane nezapomenutelnou vzpomínkou, kterou si v sobě uchováte již napořád.

Netřeba se bát proslulého finského počasí, které ani zdaleka není tak nepřátelské, jak si většina lidí myslí. Ba naopak, nechte se zlákat více jak třemi desítkami národními párky, které rozhodně stojí za návštěvu, dech beroucí příroda vás jistě okouzlí a milí obyvatelé předčí vaše očekávání.

Pohřebiště z doby bronzové Sammallahdenmaki

Krkolomný název v sobě skrývá pohřebiště pocházející již z doby bronzové. Rozhodnete-li se ho navštívit, vaše kroky povedou do místa nedaleko finského městečka Lappi, které se nachází v provincii Satakunta. Zdejší mohyly, které vám nabízí opravdu skvostný pohled, jsou přibližně staré úctyhodných 3000 let.

Pohřebiště Sammallahdenmaki se původně nacházelo na březích Botnického zálivu. Díky faktu, že se moře rozhodlo ustoupit, se dnes toto místo nachází v několika kilometrové vzdálenosti od modrých vod. Od roku 1996 se stalo součástí světového dědictví UNESCO. Sammallahdenmaki rozhodně stojí za návštěvu. Nebojíte-li se pestré historii, která na vás dýchá z každého kroku, určitě byste si jeho prohlídku neměli nechat ujít. Nenechte se odradit předsudky, že se jedná o pohřebiště. Nečeká zde na vás nic strašidelného, ba naopak - možná se budete divit!

Höga Kusten/Kvarken

Místo se nachází v oblasti známé jako vysoké pobřeží Švédska. Naleznete ho na západním pobřeží jižního Botnického zálivu. Navštívíte-li toto místo, naskytne se vám pohled na jakousi mozaiku lidských činností, které se kloubí s krásnou přírodní krajiny a zemědělství (především rybolov) a zároveň i cestovního ruchu, což je považováno za hlavní ekonomickou činnost.

Souostroví Höga Kusten/Kvarken se vyznačuje nepravidelným reliéfem čítající celou řadu jezer a kopců. Příroda se zde dokonale mixuje s prvky západní euroasijské tajgy s vysokohorskými boreálními lesy a mokřadními společenstvími. Žijí zde medvědi a rysi, budete-li mít štěstí, zahlédnete i losa. Není tu nouze ani o pohled na celou řadu zajímavého ptactva, které je tu hojně rozšířené. Návštěvou tohoto místa sami sobě dopřejet opravdu nádherný pohled nejen na finskou přírodu, ale zároveň necháte zdejší atmosféru, aby vás dokonale okouzlila. 

Struveho geodetický oblouk

Pro technicky zaměřené jedince je ideální památkou nacházející se na území Finska světoznámý Struveho geodetický oblouk. Jedná se o řetězec triangulačních bodů, které sahají od norského Hammerfestu přes celkový počet deseti zemí až k Černému moři.

Jeho délka čítá úctyhodných více než 2820 km a byl vybudován známým F.G.W. Struvem v letech 1816-1855. Byl znázorněním prvního přesně měřeného dlouhého úseku poledníku, což výrazným způsobem napomohlo ke změření naší planety Země a jejího tvaru. Obecně se dá říct, že Struveho geodetický oblouk přispěl k topografickému mapování. 

Původně se oblouk skládal z 258 triangulačních bodů. Jeho vytvoření bylo znakem výjimečného příkladu spolupráce vědců a panovníků různých národů. Účel byl jasný: vědecký výzkum. V současné době Struveho geodetický oblouk zahrnuje 34 původních triangulačních bodů nacházející se v zemích: Bělorusko, Estonsko, Finsko, Lotyšsko, Litva, Norsko, Moldova, Rusko, Švédsko a Ukrajina. Jsou zapsány ve světovém dědictví památek UNESCO.