Finské památky UNESCO část 1.

Málokdo ví, že oficiální název Finska zní Suomen Tasavatla, tedy zkráceně Suomi - Země tisíců jezer. Kdo by si dal tu práci, napočítal by jich po celém území této země přibližně 190.000, což je skutečně úctyhodný počet. Většina lidí si myslí, že počasí ve Finsku musí být nutně nepřátelské, chladné a štiplavé. Možná vás překvapíme, ale není to pravda!

Zima zde opravdu není tak krutá, ačkoli se této představy spousta lidí drží a pokud ji během své dovolené navštívíte, jistě změníte názor. Finsko je nádherná země, která má mnoho co nabídnout všem věkovým kategoriím. Nevěříte? Pak neváhejte a do Finska zavítejte!

Pevnost Suomenlinna

Pevnost Suomenlinna, kterou byste dříve hledali pod názvem Sveaborg představuje námořní obrannou pevnost, jejíž rozloha čítá hned osm doposud obydlených ostrovů. Nejen mezi místními má název Předměstí Helsinek. Svůj současný název dostala až po získání nezávislosti a to v roce 1918. Roku 1991 byl celý komplex zapsán na listinu světového kulturního dědictví UNESCO.

Pevnost SuomenlinnaPevnost Suomenlinna (Autor Dennis Jarvis CC)

Základy této pevnosti byly položeny roku 1748, tedy v době, kdy ještě Finsko platilo za součást švédského království. Důvodem stavby byl popud Petra Velikého, jež založil Petrohrad a pevnost Kronštadt a tím pádem si dovolil nárokovat vliv v samotném Baltickém moři. Pevnost Suomenlinna byla pro svůj význam přezdívána Gibraltar severu. Díky snadné dosažitelnosti z hlavního města Finska - Helsinek - je pevnost oblíbeným cílem turistů, kteří sem jezdí za prohlédnutím muzeí. Zařaďte se mezi ně a rozhodně toho nebudete litovat.

Staré město Rauma

Kdo by chtěl navštívit staré město Rauma, tedy jeden z nejstarších přístavů v celém Finsku, musel by vážit cestu do zálivu Botnia, kde se tento obdivuhodný skvost nachází. Město bylo postaveno v polovině 15. století okolo kláštera, který zde ještě stojí a rozhodně stojí za vidění. Rauma znázorňuje vynikající představu starého severského města postaveného ze dřeva. I přesto, že bylo zpustošené koncem 17. století, zachovalo si svou starobylou lidovou památku.

Stará RaumaMěsto Rauma (Autor Shayne Thomas CC)

Můžete si zde prohlédnout jednopatrové budovy pocházející z 18. a 19. století. Obytné domy se nachází podél ulice, zatímco hospodářské budovy, které jsou představou starých přístřešků pro zvířata, naleznete kolem úzkých nádvoří. Většina budov je převážně z 19. století, kdy město získalo díky lodnímu obchodování více bohatství, což se výrazným způsobem projevilo na vzhledu těchto stavení. Jakmile toto místo navštívíte, odnesete si s sebou příjemné vzpomínky, které se ve vás uchovají již napořád.

Kostel v Petäjävesi

Luteránský kostel stojící v centru města Petäjävesi byl vybudován v letech 1763-1765 a je typickým příkladem architektonické tradice, která je tradiční pro východní Skandinávii. Je spojením renesanční koncepce se staršími formami, pro které byly inspirací gotické klenby.

Dřevěný kostel (Autor Honza Soukup CC)

Pokud se rozhodnete zhlédnout tento kostel, musíte se vydat na poloostrov nacházející se u jezera Solikkojärvi, který je obklopen nádhernou krajinou s rybníky a lesy, jež jsou pro tuto oblast více než typické. Výstavbu kostela vedl místní stavitel známý pod jménem Jaakko Leppänen. Interiér kostela vám nabídne pohled na velmi složitě perspektivy, za pohled jistě stojí i klenby a centrální kopule, která v sobě kloubí renesanci, baroko a gotiku. Jistě vás zaujmou ručně vyřezávané ozdoby, kterým je třeba věnovat pozornost. 

Verla

Verla se nachází v severní části údolí řeky Kymi v jihovýchodním Finsku. Skládá se z mlýna, vilové čtvrti a elektráren. Budovy mlýna a další dělnické domy pochází z roku 1890 a do současné doby se zachovaly v celkem pěkném stavu.

Továrna Werla (Autor Shaun Dunphy CC)

První stavba byla založena v roce 1872, ale mlýn jako takový začal fungovat až o celých deset let později. Stávající budovy, které se těší velkému počtu návštěvníků, jsou architektonicky harmonické a pochází z 20. století. Mlýn přestal fungovat v roce 1964, všechna výbava, stroje a položky, které se týkaly výroby, zde byly ponechány. Proto si je můžete prohlédnout v takovém stavu, v jakém je ze zanechali zaměstnanci mlýna. Budovy a stroje se proměnily v hojně navštěvované muzeum, které bylo veřejnosti zpřístupněno v roce 1972. 

Celý objekt se skládá přibližně z 50 budov v celkovém prostoru 23 ha. Mlynářova residence a přilehlý park se staly dominantou této vesnice. Rozhodnete-li se toto místo navštívit, věřte, že své cesty rozhodně nebudete litovat. Místo vám totiž má opravdu co nabídnout a návštěva ve vás zanechá příjemné vzpomínky. Uděláte si představu, jak se žilo dříve, jak probíhaly mlynářské práce i práce okolo.