Zajímavé místa Islandu - kam na výlet?
Ačkoliv kouzelný Island patří k Evropě, pro nás Čechy je hotová exotika. Gejzíry, ledovce, neobyčejně zvrásněná krajina, čistý vzduch a mírumilovní obyvatelé. Důvodů, proč je Island stále vyhledávanější turisty, je více. Pro ty, co mají vybavení a především odvahu na tamější nepřízeň počasí, přinášíme tipy na nezapomenutelné výlety.
Laugavegur trek
Zdatnější jedince určitě nadchne populární trek Laugavegur, který se táhne na jihu ostrova. Základní trase vede z Laugaveguru do Thorsmorku a měří 55 kilometrů. Komu cesta nestačí, může si ji o 25 kilometrů prodloužit a dojít tak až do Skógaru. Na všechna tři výchozí místa se dostanete terénním autobusem z Reykjavíku.
Mnoho fotek z treku Laugavegur najdeš tady.
Kvůli nepřízni počasí mimo léto, nebezpečnému terénu a konec konců i ochraně přírody je trek přístupný pouze necelé tři měsíce v roce - od konce června do začátku září. Přesné termíny závisí na aktuálních podmínkách.
K přespávání slouží kempy. Komu se nechce vláčet celou cestu stan, může přespávat i v chatkách. Ty by si měl ovšem rezervovat s dostatečným předstihem, jelikož je o ně příliš velký zájem. Jídlo je nutné si nést vlastní, s pitím problém mít nebudete. Islandská voda je čistá, a tak je možné pít vodu z řek a potoků.
Laugavegur trek nabízí turistům přehled všech islandských kras a specialit. Jestli se ale dlouhé pěší pouti bojíte, nezoufejte. K nádherným přírodním úkazům se dostanete i jinak.
Gejzíry
Gejzíry jsou zvláštní prameny, které v unikají vířivě do okolí za doprovodu vodní páry. Proudění většinou trvá jen omezenou dobu, opakuje se v různých, mnohdy nepravidelných intervalech. Turisté si na gejzíry musejí počkat. Obvykle se jim to však vyplácí - proudící gejzír je jedinečná podívaná. Některé gejzíry jsou horké, není to však podmínka.
- Strokkur
Strokkur se nachází v blízkostí Reykjavíku. Aktivní je přibližně každých deset minut. Vařící voda zde tryská až do výšky dvaceti metrů. - Deildartunguhver
- Gejzíry kolem jezera Mývatn
Jezera
Ledovcová jezera jsou prohlubně, které vznikly působením ledovců na zemský povrch. Spousta lidí se mylně domnívá, že voda v těchto jezerech pochází právě z ledovce. Není tomu tak, voda původního ledovce už dávno odtekla. Co se dá o vodě islandských jezer s jistotou tvrdit je to, že je průzračně čistá.
Jökulsárlón
Jökulsárlón se nachází na jihu Islandu. Říká se, že je nejkrásnějším jezerem celého ostrova. Na hladině jsou k vidění zářivé ledovcové kry. Ty je možné si důkladně prohlédnout z člunu.
Mývatn
Jezero Mývatn najdeme naopak na severu. Okouzlí vás svou čistou vodou, ale také okolím. V okolí jezera najdete sopky, vyhaslé krátery i bublající bahenní jezírka. Mývatn je bohatý také na zvířata, žije zde obrovské množství ryb a mnoho druhů ptáků. Nepříjemnější zprávou je fakt, že názvu Mývatn, který v překladu znamená jezero komárů, výstižně popisuje realitu.
Perfektním zážitkem jsou blízké termální lázně. Vyhřívá je podzemní vřídlo. Zdá se vám nemožné koupat se venku jen sto kilometrů od polárního kruhu? Tady to jde. Větší a navštěvovanější jsou pak lázně Modrá laguna.
Vrásnění, pukliny, kaňony, krátery
Krajina na Islandu je velice zvláštně tvarovaná. Rozhodně stojí za pozornost.
Fjaðrárgljúfur
Název vypadá děsivě. Dá se vůbec vyslovit? Skrývá se za ním hojně navštěvovaná turistická atrakce. Fjaðrárgljúfur je 100 metrů hluboký a 2 km dlouhý kaňon na jihovýchodě Islandu.
Almannagjá
V místě Islandu se setkávají severoamerická a evropská litosferická deska. Postupně se od sebe vzdalují. Posuny vznikla tektonická puklina Almannagjá.
Hverfjall
Hverfjall je sopečný kráter nedaleko jezera Mývatn. Po jeho okraji se dá dojít na vyhlídku.
Ledovce
Vatnajökull
Výška tohoto obrovského ledovce na jihovýchodě ostrova dosahuje až 1 kilometr. To z něj dělá největší ledovec celé Evropy. Pod ledovcem se ukrývá aktivní vulkán Grímsvötn. Tento vulkán způsobuje časté ledovcové záplavy, které přinášejí tuny balvanů, štěrku a ledu.
Další ledovce
Všechny ledovce mají v názvu jökull, což v islandštině neznamená nic záludnějšího, než ledovec.
- Langjökull
- Hofsjökull
- Mýrdalsjökull
Vodopády
Detifoss
Deifoss je nejmasivější vodopád Islandu a zároveň druhý největší vodopád Evropy. Je vysoký 44 metrů. Každou vteřinu zde proteče 193 kubiků vody. Pokud se vám poštěstí a vodopád navštívíte za slunečného dne, uvidíte také výraznou dvojitou duhu.
Glymur
Vodopád Glymur není nijak masivní, za to je vysoký neuvěřitelných 198 metrů.
Seljalandsfoss
Nejatraktivnější na tomto vodopádu je skutečnost, že je možné se na něj podívat „z druhé strany“ - po úzké cestičce se dá pod skalní cestou dostat za padající vodu.
Minout byste neměli ani:
- Godafoss
- Svartifoss
- Hraunfossar
- Gullfoss
- Skógafoss
Reykjavík
Hlavní město Islandu založili v devátém století Vikingové. Leží u Atlantského oceánu. Žije zde přes 135 000 obyvatel. Díky golfskému proudu v něm není taková zima, jakou bychom očekávali: průměrná teplota vzduchu v zimě je podobná průměrným teplotám v České republice.
Památky a zajímavosti Reykjavíku
- Budova islandského parlamentu
- Katedrála Dómkirkjan í Reykjavík
- Kostely Háteigskirkja a Hallgrímskirkja
- Městská radnice
- Národní muzeum
Kópavogur
Kópavogur je druhé největší město Islandu. V porovnání s českými městy je však malé, v roce 2015 zde žilo 33 205 lidí. Navštívit v něm můžeme přírodní muzeum.
Akureyri
Město na severu zajímavé pro svou polohu na pobřeží fjordu nedaleko hor. V Akureyri najdeme nádherné staré domky a kostel Akureyrarkirkja.
Doufáme, že jste v článku našli nějaké tipy pro strávení dovolené na Islandu. Přejeme vás příjemné zážitky a hlavně příznivé počasí.