Dánsko (Kodaň, Helsingør, Roskilde, Fredensborg)

Malé království ležící na pětistech ostrovech, jež společně s Grónskem a Faerskými ostrovy tvoří státní celek Dánské království. Ačkoli je nejmenší ze severních zemí, láká k návštěvě stále více turistů. Každému má totiž co nabídnout - od nezamenitelné atmosféry, přes zachovalé pamětihodnosti až po řadu nezapomenutelných míst, pro které je tato země typická.

A o jaké zemi je vlastně řeč? O Dánsku - místu, které byste si rozhodně neměli nechat ujít!

Hlavní město Kodaň

Kodaň je hlavním a zároveň největším městem Dánského království. Z větší části se nachází na východním pobřeží ostrova Sjælland, částečně pak leží na ostrově Amager. Ve městě jako takovém žije kolem půl milionu obyvatel, vezmeme-li ale v úvahu celou městskou aglomeraci, vyšplhá se počet obyvatel tohoto historického města přes jeden milion.

Město, které nikdy nespí a přesto působí liným dojmem

Kodaň nikdy nespí. Ačkoli je neustále v pohybu a pořád se zde něco děje, nepůsobí hlavní město Dánska hekticky ani uspěchaně. Právě naopak na vás při vašich toulkách městem bude dýchat poklidná atmosféra. Kodaň je jedno z mála měst, jež působí vlídně a mnohdy až líným dojmem. Vysvitne-li sluníčko, potkáte na ulicích spoustu lidí, kteří nemají nikam na spěch. A to je na Kodani právě to krásné. Restaurace i kavárny otevřou zahrádky, kde se v mžiku objeví spousta lidí, kteří si chtějí užít příjemnou pohodu u výborné kávy či lahodného vína.

V Kodani každý najde to, co hledá

V hlavním městě Dánska si každý přijde na své. Řekneme-li, že zde naleznete doslova vše od A po Z, rozhodně nebudeme přehánět. Ohledně kultury je Kodaň více než štědrá. Vzhledem k dokonalé nížině, jež je především pro Dánsko typická, je i Kodaň více než vhodná pro stavbu překrásných hradů a ještě krásnějších a malebnějších zámků, jejichž návštěva rozhodně stojí za to. Nenechte si ujít návštěvu Královského paláce Amalienborg slot, Rosenborg slot i palác Borsen.

Palác BorsenPalác Borsen - jedna z nejkrásnějších staveb Kodaně (Autor Thomas Cummins CC)

Přístav Helsingør

Přibližně 40 km severně od Kodaně leží na ostrově Sjælland přístavní město Helsingør. Jedná se o významný dopravní uzel mezi Dánskem a Švédskem na jehož území žije kolem 61.000 obyvatel.

Město spojené se Shakespearem

Celému světu se toto přístavní městečko Helsingør vrylo do paměti díky Shakespearově hře Hamlet. Ve hře vystupuje pod jménem Elsinore a díky tomuto faktu se v tomto městu každoročně koná mezinárodní Hamletův festival a to již od roku 1916. Festival je významnou událostí, která rok co rok láká stále více návštěvníků, kteří se chtějí stát součástí tohoto města.

Přístav HelsingørPřístav Helsingør (Autor Maria Eklind CC)

Hamletův hrad

Byl by hřích odjet z městečka Helsingør, aniž byste navštívili Hamletův Kronborg. Naleznete ho ihned na kraji města na samotném pobřeží. Hrad Kronborg nechal postavit Erik Pomořanský již v 15. století, postupem času se dočkal několika přestaveb a během své historie změnil svou podobu. Ani Kronborg neminul požár, díky kterému kompletně vyhořel. Zámek byl ale postaven znovu. Dříve sloužil jako kasárna, dnes se řadí mezi nejznámější památky UNESCO. Krásu Kronborgu nemusíte obdivovat jen z venčí. Přístupný je i jeho interiér, v němž je dochován převážně holandský nábytek. Opomenout nesmíme ani malované kazetové stropy či banketní sál.

Starobylé město Roskilde

Univerzitní středisko Kodaně ležící na ostrově Sjælland, na kterém žije 54.372 tisíc obyvatel, nese jméno Rosklilde. Málokdo ví, že právě Roskilde bylo kdysi hlavním městem Dánska. Představuje jak politické, tak i duchovní centrum křesťanského dánského království. Starobylé město Roskilde se během své historie proměnilo v město moderní. Nabízí nespočet zajímavostí nejen pro turisty, ale známé je především mezi studenty. Nachází se zde Roskilde Universitetsceneter, jež je známé spíše pod zkratkou RUC. Je to univerzita založená v roce 1972 na níž je možné studovat bakalářské, magisterské i doktorské programy.

Katedrála sv. Lukáše

Nejvýznamnější památka tohoto města je bezpochyby Katedrála sv. Lukáše. Jedná se o gotickou, z cihel postavenou stavbu, jejíž počátky sahají daleko až do 12. století. Od 15. století se stala tradičním pohřebním místem dánských králů. Katedrála je tvořena trojlodní stavbou, jež je obklopená věncem kaplí z různých období. Centrální bod představuje hlavní oltář.

Hudební festival

Celý svět zná dánské město Roskilde především díky hudebnímu festivalu, který se tu každoročně pořádá. Největší hudební festival v severní Evropě rok co rok přiláká do dánského království čím dál více lidí. Stal se tradicí již od roku 1971 a koná se pravidelně na začátku července. Čím je tento festival tak výjimečný? Především díky práci dobrovolníků, na níž je postaven. Cena lístku na tento populární festival se pohybuje okolo 200 eur. Pro někoho možná spousta peněz, ale za tuto částku získáte neomezený 8-denní přístup na všech 7 stage. V ceně je zahrnuto i parkovné, poplatky spojené s kempováním a v neposlední řadě i vstup na všechny události, které se během konání festivalu pořádají. A to rozhodně stojí za to.

festival v RoskildeHudební festival v Roskilde (Autor Stig Nygaard CC)

Zámek Fredensborg

Na východním břehu jezera Esrum asi 30 km od Kodaně leží jedna z nejkrásnějších ukázek severského baroka - zámek Fredensborg. Nechal ho zde v letech 1720-1722 postavit Frederik IV. Zámek míru má být památkou vítězství Dánska nad Švédskem. Původně byl brán jako malebný lovecký zámeček, v dnešní době slouží královskému páru jako hojně využívaná rezidence.

Podoba Fredensborgu

Základ zámku je tvořen čtvercovou hlavní budovou s kopulí. Původně byl situován ve středu tzv. lovecké hvězdy. Směrem od východu se k hlavní budově připojila plocha jízdárny s úctyhodně dlouhými stájemi. Nad kaplí se vypíná měděná špice. Fasáda je zdobena pilastry a frontonem, nechybí ani vyrytá busta Frederika IV. Součástí zámeckého prostředí jsou i nádherné zahrady, které se řadí k rozlohově největší zahradám celého Dánska. V parku si můžete prohlédnout množství zajímavých soch, za návštěvu stojí i Norské údolí, ve kterém se nachází 68 soch norských a farských rybářů a sedláků.

Zámek FredensborgZámek Fredensborg (Autor Dennis Jarvis CC)

Královská rodina

Na jaře a na podzim je zámek Fredensborg obýván královskou rodinou. Konají se zde nejrůznější slavnostní události, jako například svatby, narozeniny či oslavy jubileí. Královnou jsou zde pořádány slavnostní audience. Vnitřní prostory zámku jsou pro veřejnost přístupné pouze v červenci. Zato větší část parku náležící zámku je k dispozici celoročně. Každou neděli jsou ve zdejší kapli pořádány mše.

Dánsko rozhodně stojí za návštěvu. Slibuje bohatý program, památky a zajímavá místa, jež dokážou upoutat pozornost všech věkových kategorií. Toužíte po tajích a krásách této země? Pak poznejte její kulturní stránku. Chcete si užít dostatek severské minulosti? Pak si rozhodně nenechte ujít nejznámější památky. Dánsko jich má totiž víc než dost.