Lyžování na Islandu (Hlidarfjall, Bláfjöll a Blue Mountain)

I na Islandu si mohou přijít na své všichni zarytí příznivci jednoho z nejoblíbenějších zimních sportů - lyžování. Ačkoli se to mnohým z vás může zdát nevěřícné, Island je tomuto sportu více než otevřen, a proto je zde každoročně v provozu celá řada vynikajících lyžařských středisek, kam se rok co rok s nadšením vrací nespočet zahraničních lyžařů.

Největším a zároveň nejlákavějším lyžařským střediskem je bezesporu Hlidarfjall ve městě Akureyri, což je druhé největší město na Islandu. Kdo hledá klidnější prostředí, kde se to doslova nehemží nespočtem lidí s páry lyží na nohou, jistě ocení hned několik menších areálků.

Nenechte se zmást prvním dojmem a rozhodně se nedržte představy, že vám malý lyžařský areál nemůže dopřát kvalitní a příjemné lyžování! Opak je totiž pravdou a možná budete mile překvapeni, co všechno vám tihle prcci mohou nabídnout. A kam se tedy na Islandu za lyžováním vydat?

Hlidarfjall

Jedno z nejznámějších a zároveň nejnavštěvovanějších lyžařských středisek na Islandu - Hlidarfjall - naleznete na severním pobřeží země v druhém největším městě - Akureyri. Spousta lidí se sem ráda vrací především díky kvalitnímu lyžování, které tento lyžařský areál nabízí. Je ideální místem především pro ty, kteří rádi vyzkouší lyžování mimo vyšlapané cestičky. Dostatek sněhu je to každým rokem naprostou samozřejmostí, díky čemuž se Hlidarfjall těší opravdu hojné návštěvnosti a oblíbenosti. Vzhledem ke své dostatečné šířce nabízí svým návštěvníkům celou řadu různě obtížných sjezdovek, kde si každý přijde na své a najde přesně to, co ke spokojenému lyžování potřebuje. Lyžařský areál Hlidarfjall naleznete jen pár kilometrů od Akureyri, kde je celá řada výborných hotelů, mezi kterými si jistě dokážete vybrat.

Bláfjöll

Druhým velice populárním a stále hojněji navštěvovaným lyžařským střediskem, do kterého můžete během své zimní dovolené na Islandu zavítat, je lyžařský areál Bláfjöll. Nachází se, co by kamenem dohodil od hlavního města této země - Reykjavíku - zhruba necelou půl hodinku jízdy autem. Tento areál je velice oblíbený jak u místních lyžařů, tak i u turistů, kteří se sem každý rok vrací. Blafjöll je známý především díky svému nádhernému výhledu, který každému návštěvníkovi poskytuje. Pohled do rozmanité krajiny rozhodně jen tak z paměti nevymažete. Lyžařské středisko Blafjöll je pro lyžaře otevřeno vždy, když to počasí a dostatek sněhu dovolí. K dispozici vám zde bude i půjčovna lyží s velice ochotným personálem i lyžařská škola, kde můžete sebe i své děti k výuce přihlásit i o víkendu. 

Blue Mountain

Lyžařské středisko Blue Mountain, jež se většině návštěvníků vryje do paměti nejen díky svému zvučnému názvu, ale i celé řadě výborných sjezdovek, díky kterým si na své přijdou všechny věkové kategorie, pokročilí lyžaři i úplní začátečníci, je velice oblíbeným areálem na Islandu. Oficiálně bylo otevřeno již v roce 1968 a od té doby se stalo vyhledávaným cílem především lyžařů z hlavního města Reykjavíku, ale i turistům z blízkého i vzdáleného okolí. Středisko nabízí upravené sjezdovky pro začátečníky i pokročilé lyžaře, kteří si chtějí užít příjemné lyžování. Blue Mountain je ideálním místem pro všechny věkové kategorie. 

Zalyžovat si na Islandu by měl alespoň jedenkrát za život úplně každý, kdo touží po troše adrenalinu i špetce klidného sportování. Island je totiž výborným místem, kde si každý přijde na své a svými lyžařskými areály, které jsou v provozu prakticky od chvíle, kdy napadne první sníh, dokáže naplnit představy i toho nejnáročnějšího lyžaře. Přemýšlíte, kam letos vyrazit na svou zimní dovolenou, nyní již víte, že i na Islandu je krásně a že i tato země je lyžařskému odvětví více než otevřená.