Dánské památky UNESCO - 1.část

Dánsko je stále navštěvovanější zemí, kam se ročně s nadšením vrací tisíce turistů, především díky svým nádherným historickým památkám, kulturním zajímavostem a samozřejmě i svou krásnou přírodou. Každý, kdo se pro svou dovolenou rozhodne zvolit právě tuto zemi, bude jejími skvosty zaručeně překvapen! Skandinávská země vám totiž má co ukázat.

Stevns Klint 

Geologická lokalita skládající se z 15 km dlouhých fosilních pobřežních útesů, nabízí svým návštěvníkům vyjímečné důkazy o dopadu meteoritu s názvem Chicxulub. Celý svět zná historii, která říká, že dopad tohoto meteoritu se zapříčinil o konec věku dinosaurů. Je to pravda? Jedná se o čtvrté místo, které bylo zařazeno do seznamu světového dědictví UNESCO. Cesta k jeho zápisu ale byla dlouhá a trnitá. Stojí za tím úsilí hned několika vědců, kterým se nakonec podařilo vyšší orgány přesvědčit, že si Stevns Klint zaslouží patřit mezi chráněné památky.

Dánské pobřeží Stevns Klint (Autor Catherine Wilson CC)

Waddenzee

Mezi Frískými ostrovy a pevninou Nizozemska, Německa a Dánska se nachází Severní moře a jeho ještě významnější část - Waddenzee. Přezdívá se mu wattové moře, které je 500 km dlouhé a přibližně 20 km široké. Nejen pro svou délku patří mezi skvosty s nesmírnou ekologickou hodnotou. Je využívána nejen pro své neutuchající přírodní bohatství vhodné k rybolovu či těžbě zemního plynu, i z turistického hlediska má své nezaměnitelné kouzlo. Mělčiny a písčiny, které zde vznikají při odlivu, jsou pro tuto oblast typické a prolínají je hluboké i mělké brázdy.

Ukázka přirozeného slaného mokřadu

Oblast pokrývající téměř 10.000 km čtverečních je ukázkovým příkladem přirozeného slaného mokřadu, kde se skrývá opravdu velké bohatství fauny i flóry. Během své dovolené byste si Waddenzee rozhodně neměli nechat ujít. Je možné zde vidět obrovské množství ptáků, ze kterých celá řada z nich na tomto místě i přezimuje. V mělkých vodách je možno zahlédnout velká hejna ryb, písčiny vám naopak poskytnou pohled na království tuleňů obecných i kuželozubých. 

Oblast dělící se na tři ostrovy

Waddenzee leží na Fríských ostrovech, které se dělí na tři ostrovy - západofírský, východofírský a severofírský. Je možné tuto oblast rozčlenit i podle států, kterým přísluší - Německo, Nizozemsko a Dánsko. Která část vás oslovuje nejvíce, či je vám nejvíce blízká? Německá a nizozemská část se staly součástí světového dědictví UNESCO v roce 2009.

Ledovcový fjord v Ilulissatu

Přibližně 250 km severně od polárního kruhu leží Ilussiatský fjord. Nachází se na západním pobřeží Grónska a jeho celková rozloha přesahuje více než 400 km čtverečních. Zajímavost je, že přes něj vtéká do moře voda z ledovce Sermeq Kujalleq, což je jeden z mála ledovců, který je spojený s grónskou ledovou čepicí, jež dosahuje až k moři. Každému návštěvníkovi se zde rozprostře pohled na nádherné přírodní scenérie, mohutný ledovcový příkrov či moře pokryté ledovými krami a to vše doplněné o nezaměnitelné dunivé zvuky vycházející od odlamujícího se ledu, jež dotváří jedinečný přírodní fenomén. 

Fjord

(Autor Bill Ward CC)

Největší ledovec na severní polokouli

Ledovec v Ilussiatu je většině lidem známý jako Sermeq Kujalleq. Jedná se o největší ledovec na severní polokouli, který ústí v moři. Denně produkuje dostatečné množství vody, kolik se jí spotřebuje v New Yorku za jeden celý rok! Uvědomíte-li si, kolik je to vody, budete jistě překvapeni, ne-li dokonce ohromeni. Kromě označení největšího ledovce je i ledovcem nejrychlejším. 

Vysoká rychlost

Věděli jste, že se rychlost tohoto ledovce během posledního desetiletí zrychlila až o dvojnásobek? V současnosti se pohybuje rychlostí přibližně 40 m za jeden den. Jeho vysoká rychlost je úctyhodná a nejednoho návštěvníka tento fakt zaskočí.