Lyžování ve Švédsku (Sälen, Åre a Idre Fjäll)

Švédsko se mnoha lidem vrylo do paměti díky svérázné Pipi Dlouhé Punčoše, ale zároveň pro většinu z nich představuje dokonalý lyžařský ráj, jež je ideálním místem pro všechny nadšené příznivce zimních sportů. Příroda zformovala zdejší krajinu do úžasné podoby tak, jak jí znáte dnes. Skandinávské ledovce pocházející z poslední doby ledové zajistili všem návštěvníkům této dech beroucí země nezapomenutelný pohled na jedinečná jezera, řeky i vodopády. Klasickým zimním sportům, mezi které bezpochyby patří klasické či běžecké lyžování, je Švédsko více než otevřené a nabízí k tomu ideální podmínky.

Sälen

webové stránky | webkamery

Největším lyžařským střediskem ve Švédsku, jež nabízí areál s celkovým počtem 101 vleků a který svým návštěvníkům slibuje úctyhodných 540 m vertikálního původu je Sälen - místo, kam se rádi vrací nadšení příznivci jednoho z nejoblíbenějších zimních sportů. Je vhodný pro pokročilejší či středně pokročilé lyžaře, kteří si zde přijdou na své díky 155 km dokonale upravovaných sjezdovek. Ani běžkařům není lyžařský areál uzavřen, dáte-li raději přednost běžkám, jistě vás potěší 200 km běžeckých tratí. Polovina zdejších sjezdovek se vztahuje na zasněžování, nemusíte se proto obávat o nedostatek sněhové pokrývky. Patříte-li mezi zkušené lyžaře, měly by vaše kroky směřovat právě směrem areálu Sälen, kde si dokonale zalyžujete, poznáte příjemné prostředí a nasajete nezaměnitelnou švédskou atmosféru. 

Åre

webové stránky | webkamery

Velice oblíbeným lyžařským střediskem je Åre, které naleznete ve švédské komuně stejnojmenného názvu. Na první pohled impozantní oblast, kde opravdu jen máloco připomíná všemi známé Alpy, vám nabízí dokonalý prostor pro všemožné zimní sporty a to především lyžování, kterému se zde můžete věnovat opravdu s potěšením. Celkem 99 sjezdovek je obsluhováno 46 vleky, dohromady vám středisko Åre nabízí 91 km k lyžování. Nenechte se zmást výškou nejvyššího bodu střediska, které se nedokáže rovnat naší Sněžce - Aretopp Plata 1300 m - celkové převýšení sjezdovek vás jistě mile překvapí, dosahuje téměř 1000 m, což jsou velice dobré alpské parametry. Na své si zde přijdou začátečníci, které jistě potěší mírné svahy, i pokročilí lyžaři, kteří se nezaleknou vysokých kopců a strmých sjezdovek. Åre je místem, kam se po první návštěvě jistě budete rádi vracet.

Idre Fjäll

webové stránky

Jedno z největších lyžařských středisek, které můžete ve Švédsku navštívit - Idre Fjäll - se nachází v historické provincii Dalarna přibližně 30 km od hranice s Norskem. Navštívíte-li toto místo, věřte, že již nebudete chtít jinam. Nezapomenutelný pohled z vrcholku Gränjesvalen, při kterém se před vámi rozprostře rozhlehá zasněžená krajina, ve vás zanechá příjemné vzpomínky. Idre Fjäll je vyhledávaným střediskem nejen v zimě, kdy se zde výborně lyžuje díky dokonalým podmínkám a dostatečné pokrývce sněhu, ale i v létě, kdy si zde přijdou na své všichni nadšení turisti. Můžete se zde věnovat příjemnému lyžování, užít si výlety do zasněžené přírody na sněžnicích či v zápřahu psího spřežení. Idre Fjäll je pro lyžování dokonalým místem, není se proto čemu divit, že se sem ročně vrací tisíce nadšených lyžařů.

Ve Švédsku si každý milovník lyžování přijde na své. Zdejší lyžařská střediska jsou jako z pohádkové knížky - nabízí nekonečně dlouhé kopce, nádhernou krajinu i skvostné výhledy, které potěší vaše oko. Nechybí ani moderní vleky a prvotřídně upravované sjezdovky, které zdokonalí a ještě více zpříjemní vaše lyžování. Celkový dojem podtrhne přívětivost místních lidí, jež ve vás zanechá příjemné vzpomínky a je tak vysoká pravděpodobnost, že se do Švédska - nejen kvůli lyžování - budete s nadšením vracet.