Dánské památky UNESCO - 2.část
Dánsko - země rozmanitého počasí, které je podle místních mnohem větším zážitkem, než blankytně modré nebe. Milovníci světoznámého piva nesoucí značku Carlsberg si zde vychutnávají tento lahodný mok, možná právě proto je výrok "piješ jako Dán" tak populární a pravdivý.
Tato země ležící v severní Evropě, jež společně s dvojicí Grónskem a Faerskými ostrovy tvoří státní celek nazývaný Dánské království, vám může nabídnout mnohem více, než si vůbec dokážete přát. Pro většinu lidí je Dánsko nezajímavou zemí, ovšem pravdou zůstává, že stojí byť za pár dní návštěvy během vaší dovolené. Nechte se okouzlit krásou přímořských městeček, obdivujte zelené roviny s bílými kostelíky a dovolte atmosféře tohoto místa, aby se vám vryla hluboko do paměti.
Pohřební mohyly
Kameny nacházející se ve dvoře jellingského kostela vypovídají o silné říši Vikingů. Jsou považovány za úplně nejcennější runové kameny, jež stojí před svatostánkem. Pocházejí pravděpodobně z 10. století, kdy zde vikinské království mělo své největší sídlo. Menší ze dvou pohřebních mohyl nechal vybudovat král Gorm Starý roku 940 a nápis, který se nese v runovém písmu říká:
"Gorm král udělal tento náhrobní pomník pro Tyru, jeho ženu, ozdobu Dánska"
Druhá mohyla je o něco větší, je nádherně zdobený a má stejně důležitou váhu. Jeho nápis uvádí výrok:
"Harald král nařídil zhotovit tento náhrobní pomník pro Gorma, svého otce, a Tyru, svou matku, Harald, který dobyl celé Dánsko a Norsko a obrátil Dány na křesťanství".
Runové kameny v Jelling (Autor Eric Gross CC)
Katedrála v Roskilde
Přibližně 30 km západním směrem od Kodaně naleznete velmi živé město, které se právem řadí mezi nejdůležitější Dánská města vůbec. V samotném srdci tohoto městečka - Roskilde - se nachází známá Roskildská katedrála - pohřebiště dánských králů a královen.
Gotická katedrála v městě Roskilde v Dánsku (Autor Catherine Wilson CC)
Stavba této nádherné katedrály byla započata již ve 12. století, ovšem dokončena byla až o celých 100 let později. Během následujících století byly ke katedrále postupně přistavěny kaple a zbrojnice. Zajímavostí je, že se jedná o úplně první z cihel postavenou katedrálu v celém Dánsku. V letech 1191 až 1214 byla její půvabná románská podoba z části změněna Pederem Sunesonem, jež byl inspirován kouzlem gotické katedrály na území Francie. V současné době je katedrála využívána jako mauzoleum dánské královské rodiny. Celkový počet pochovaných králů, mezi něž se řadí i jedna jediná královna, dosahuje cifry 22, zmínit musíme i 15 zde pochovaných manželek. Roku 1995 byla katedrála zapsána do seznamu světového dědictví UNESCO.
Zámek Kronborg
Jednou z nejvyhledávanějších památek, za kterou míří drtivá většina turistů, jež navštíví Dánsko, je bezpochyby opevněný kamenný hrad Kronborg. Nachází se až na samotném okraji městečka Helsingor. Spousta lidí si jej pamatuje především díky známému spisovateli Williamu Shakespearovi, který právě na tento hrad umístil jedno ze svých nejpovedenějších a zároveň nejznámějších dramat - světoznámého Hamleta. Díky tomu jsou zde každoročně pořádány festivaly, hrad Kronborg je právě v tomto čase využíván pro inscenace této hry a mění se ve strašidelné doupě.
Renesanční zámek Kronborg (Autor Susanne Nilsson CC)
Kronborg byl založen králem Erikem Pomořanským, do stylu holandské renesance jej nechal v 16. století přestavět Frederik II. Navštívíte-li tento hrad, naskytne se vám pohled do soukromých pokojů krále a královny, ve kterých budete moci obdivovat nádherně malované kazetové stropy. Vaši pozornost jistě přitáhne i gobelín pocházející z 80. let 16. století či banketní sál. Navštívit můžete i kasematy, jež se nachází pod hradem. Jsou však přístupné jen za doprovodu průvodce. Rozhodnete-li se objevit kouzla i této části hradu, vybavte se pevnou obuví, přibalíte-li si ještě baterku, rozhodně neuděláte chybu. Kasemata byla dříve využívána jako sklad potravin, později jako vězení politických vězňů.