Most spojující Dánsko a Švédsko
Švédsko - třetí největší země Evropské unie, která zároveň patří mezi nejvyspělejší státy vůbec. Rozmanitá země, jež v sobě spojuje drsný půvaby severské přírody s moderním životním stylem. Každého dokáže okouzlit díky svým klidným jezerním hladinám, stejně jako srdečným a především přátelským místním obyvatelům.
Dánsko - země proslulá díky světově známému spisovateli Hansu Christianovi Andersenovi. Místo, kam legendární William Shakespeare umístil svého Hamleta. Krajina plná křídových útesů, jež se tyčí do neskutečné výšky, stejně jako všemi známé větrné mlýny. To všechno a mnohem více vám Dánsko dokáže nabídnout.
Co chybělo k dokonalosti?
Dvě nádherné země, kterým ale přesto něco chybělo. Ještě před pár lety se z Dánska do Švédska nedalo dojít suchou nohou. Kdo se chtěl dostat ze země do země, musel absolvovat cestu trajektem, která se rozhodně nedala označit za rychlou, ba naopak - trvala mnohem déle. S nadsázkou se říká, že Dánové i Švédové na sebe po celou řadu let jen dívali, přálo-li jim k tomu příznivé počasí, ale přemostit průliv nacházející se mezi Baltským a Severním mořem se dlouho nedařilo.
Most přes Öresund
Most, který konečně spojil dva nádherné státy, konkrétně hlavní město Dánska Kodaň se švédským přístavním městem Malmö. Nelze opomenout, že se most stal spojením i dánského ostrova Sjælland s jihošvédským krajem Skåne a chcete-li to pojmout v širším měřítku, dalo vy se říci, že most přes Öresund spojil střední Evropu se Skandinávským poloostrovem.
Most, který spojuje Dánsko a Švédsko (Autor dahlstroms CC)
Impozantní stavba stojící za vidění!
Most spojující dvě země rozhodně stojí za to vidět a to hned z několika důvodů. Zajímavý je hned první fakt a tím je, že dokonale nahrazuje cestu trajektem, jež byla zdlouhavá. Většina odborníků se shodla, že pro překonání vody je mnohem levnější pustit se do stavby mostu, než tunelu. Jenže v případě Öresundského mostu nebyl tento způsob možný a proto vzniklo zcela unikátní spojení mostu s tunelem. Jedná se o nejdelší mostní stavbu, která svou délkou 16 km složenou ze tří částí - podmořského tunelu, silnice po uměle navršeném ostrově a dánského "Golen Gate" - zvysoka převyšuje ostatní stavby.
Provoz zahájen pro veřejnost
Most byl otevřen 1. července 2000, kdy se slavnostního ceremoniálu účastnila dánská Královna Margrethe II., švédský král Carl XVI., předsedů obou zemí, přibližně 9000 pozvaných hostů a více než 1100 novinářů. Událost to byla opravdu velkolepá a obyvatelé obou zemí ji doposud považují za jednu z nejdůležitějších vůbec. Pro veřejnost se největší pevný most potažmo tunel otevřel až po 23 hodině večerní. Proč až tak pozdě? Původně tak bylo zamýšleno proto, aby se předešlo velikému náporu prvních zájemců. Zájem veřejnosti zvysoka překonal veškerá očekávání a první nadšenci most přejeli za doprovodu policie, aby se předešlo závodům "kdo bude dříve na druhé straně a stane se tak prvním, kdo přejel celý most".
Odkud je nejlepší výhled?
Většinu lidí překvapí podoba mostu, který vypadá úplně jinak v každé denní i roční době. Ať už sem zavítáte v létě či v zimě, v sedm hodin ráno nebo be tři hodiny odpoledne - naskytne se vám úžasný pohled na magickou konstrukci. Hledáte-li nejlepší pohled na most, vydejte se buďto na malé návrší nedaleko mýtné brány u vesničky Bunkfelo na švédské straně, dánská strana nabízí nejlepší výhled malebná rybářská vesnice Dragor, kam si rozhodně stojí za to udělat cestu.
Ozářený most při západu Slunce (Autor L.E Daniel Larsson CC)
Jak most překonat, nemáte-li auto?
Přejít most pěšky? To opravdu není možné. Vzhledem k více než 10.000 vozidlům, které tu přes den projedou, je provoz opravdu rušný a to z obou stran. Nemáte-li auto, nemusíte se o úžasný zážitek připravit! Vydejte se přes most Öresund autobusem a využijte k tomu jeho pravidelné spojení, které se nachází na snadno zapamatovatelné lince 999.