Islandské památky UNESCO

Dovolená na Islandu by se dala označit za dovolenou mez živly. Nádherná ostrovní země, kde má i v současné době příroda jasně navrch před člověkem. Island neznamená jen řada sopek, gejzírů, vodopádů a jezer - je i místem krásných památek, ze kterých se i řada z nich řadí mezi světové památky UNESCO. Kdo chce dát přednost obloze plné hvězd před neony měst či zaplněnými resorty, měl by zavítat právě na Island.

Národní park Þingvellir

Národní park Þingvellir - Thingvellir - hledejte uvnitř riftového údolí, jehož rozměry jsou obrovské. Nachází se u poloostrova Reykjanes a je chráněn světovou organizací UNESCO. Toto místo je unikátní svou nezaměnitelnou zajímavostí a to jak z hlediska přírodního, tak i z hlediska historického. Islanďané Þingvellir doposud vnímají jako silné místo, kudy kráčela jejich národní historie. Právě zde se konala valná shromáždění původního islandského parlamentu. Díky této události se zde konají každoroční velkolepé oslavy spojené s významnými historickými výročími.

Islandská památka UNESCO - ÞingvellirPark Þingvellir (Autor Christian Bickel CC)

Unikátní místo

Národní park Þingvellir naleznete přímo na geologickém zlomu. Vzhledem k umístění na hranici tektonických desek je místní krajina zjizvena četnými trhlinami i hlubšími roklemi. Jednou z nich protéká řeka Öxará - rozlévající se říčka, která padá v podobě vodopádu a následně ústí do největšího islandského jezera. Kromě ní můžete v parku obdivovat celou řadu potoků i dalších jezer, jež obklopují dech beroucí přírodní scenérie. Mírně zvlněná lávová pole jsou porostlá mechem či vřesem a dodávají tomuto místu nádhernou atmosféru. 

Jedno z nejznámějších míst na Islandu, které rozhodně stojí za to vidět

Þingvellir spolu s vodopádem Gullfoss a tryskajícím termálním proudem Geysir tvoří všemi známý zlatý trojúhelník. Kdo má cestu do této nádherné země, jistě by si návštěvu národního parku Þingvellir během své dovolené neměl nechat ujít, i kdyby se zde měl zastavit na jednu jedinou hodinu. I za tak krásnou dobu lze spatřit mnohé - nezaměnitelnou přírodní scenérii, neutuchající krásy, nezapomenutelnou atmosféru, vodou zaplněné průrvy či velice stylovou někdejší farmu. Pro ty, kteří tu hodlají strávit více času, jsou ideální značené stezky.

Surtsey

Sopečný ostrov Surtsey se nachází přibližně 32 km od jižního pobřeží Islandu. Jedná se o nový ostrov, který vznikl sopečnou činností. Docházelo k tomu postupně od roku 1963 až do roku 1967. Již od svého vzniku je chráněn a od roku 2008 je světovou organizací zařazen do památek UNESCO. Svým návštěvníkům poskytuje dokonalý svět nedotčené přírody, do kterého nezasáhla lidská ruka. I v současné době je předmětem výzkumu vědců z nejrůznějších oborů - geologie, biologie, ornitologie a dalších. 

Panorama ostrovu SurtseyOstrov Surtsey (Autor Brian Gratwicke CC)

Senzace, která ohromila svět

Novodobý ostrov, za jehož vznik mohou vulkanické erupce, je ve světě považován za úžasnou senzací. Proč? Právě díky jeho vzniku, který probíhal přímo před objektivy fotografů a televizních kamer. Ačkoli patří mezi novodobé památky, vryl se do paměti celému světu, který doslova ohromil. A to nejen svým úžasným vznikem, ale i neutuchající krásou. A proč se právě o toto místo vědci tolik zajímají? Již od samého počátku je zde vidět neuvěřitelná rychlost osidlování nejrůznějšími živočišnými i rostlinnými druhy. Surtsey je místem pro rostliny a živočichy, nikoli pro člověka, který by jej zpustošil.